Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kā pasargāt uzkrājumus pret augstu inflāciju?

Inflācija, preču un pakalpojumu vispārējā cenu līmeņa kāpums var mazināt kopējo pirktspēju. Ja inflācija ir augsta, ietaupījumi laika gaitā var zaudēt vērtību. Tomēr, ir iespējams pielietot vairākas iedarbīgas stratēģijas, kas pasargās noguldījumus pret augstas inflācijas ietekmi. Izprotot dažādas pieejamās iespējas, jūs varat pieņemt pārdomātus lēmumus, lai aizsargātu savu finansiālo labklājību.

Kas ir inflācija?

Inflācija norāda, ar kādu ātrumu paaugstinās vispārējais preču un pakalpojumu cenu līmenis, kā rezultātā samazinās pirktspēja. Citiem vārdiem sakot, tas ir procentuālais preču un pakalpojumu groza cenas pieaugums noteiktā laika periodā. Inflāciju parasti izsaka gada procentu likmē.

Inflācijai raksturīgākās iezīmes:

  • Cenu pieaugums: Inflācija ir vispārējs cenu pieaugums, kas nozīmē, ka vairumam preču un pakalpojumu pieaug izmaksa. Tas var ietekmēt visu, sākot no pārtikas un mājokļa līdz medicīniskajai aprūpei un izklaidēm.
  • Pirktspēja: Inflācija samazina pirktspēju. Paaugstinoties vispārējam cenu līmenim, samazinās pirktspēja. Tas nozīmē, ka laika gaitā var būt nepieciešams vairāk naudas, lai iegādātos tās pašas lietas, ko varēja iegādāties iepriekš par mazāku summu.
  • Cēloņi: Inflāciju var izraisīt dažādi faktori, tostarp palielināts pieprasījums pēc precēm un pakalpojumiem, piedāvājuma trūkums, izmaiņas ražošanas izmaksās un centrālo banku monetārā politika.
  • Ietekme: inflācijai var būt gan pozitīva, gan negatīva ietekme. Mērens un prognozējams inflācijas līmenis bieži tiek uzskatīts par veselīgas ekonomikas iezīmi, veicinot tēriņus un ieguldījumus. Tomēr augsta vai neparedzama inflācija var traucēt ekonomikas stabilitāti un iedragāt uzkrājumus.
  • Deflācija un hiperinflācija: deflācijas laikā cenas samazinās un, lai gan deflācija var šķist izdevīga, tā var izraisīt ekonomikas stagnāciju. Savukārt, hiperinflācija ir ārkārtīgi augsts un parasti nekontrolējams inflācijas līmenis, kam var būt negatīva ietekme uz ekonomiku.

Ņemot vērā nosauktās iezīmes iespējams secināt, ka inflācija ir preču un pakalpojumu vispārējais cenu līmeņa kāpums, kas izraisa naudas reālās vērtības samazināšanos. Tas ir būtisks ekonomikas rādītājs, un to rūpīgi uzrauga centrālās bankas un ekonomisti, lai saglabātu ekonomisko stabilitāti un nodrošinātu, ka valūtas vērtība laika gaitā saglabājas relatīvi stabila.

Kā pasargāt savus uzkrājumus un naudas līdzekļus?

Ja inflācijas līmenis ir augstāks par uzkrājumu atdevi, naudas reālā vērtība samazinās, tāpēc, ir svarīgi zināt dažādus paņēmienus, kas var palīdzēt pasargāt uzkrājumus no inflācijas negatīvās ietekmes.

Ieguldījumu diversificēšana

Efektīva stratēģija cīņai pret augstu inflāciju ir ieguldījumu dažādošana. Paļaušanās tikai uz tradicionālajiem krājkontiem vai zema ienesīguma investīcijām var radīt negatīvas sekas un uzkrājumu samazināšanos.

Ieguldīšana obligācijās

Lai gan akcijas un nekustamais īpašums var piedāvāt lielāku atdevi, obligācijas nodrošina stabilitāti un konsekventus ienākumus. Dažas obligācijas ir īpaši izstrādātas, lai pielāgotos inflācijai, nodrošinot pirktspējas saglabāšanu.

Ārkārtas uzkrājumi

Ārkārtas uzkrājumu izveide ir būtiska, lai segtu neparedzētus izdevumus, neizmantojot uzkrājumus. Labi izveidoti ārkārtas uzkrājumi var novērst to, ka inflācijas laikā nepieciešams izmantot aizdevumus vai jāpārdod aktīvus, iespējams, ar zaudējumiem.

Ieguldījumi dārgmetālos

Dārgmetāli, piemēram, zelts un sudrabs, gadsimtiem ilgi ir izmantoti. Tiem ir tendence saglabāt savu vērtību augstas inflācijas un ekonomiskās nenoteiktības laikā. Dārgmetālu iekļaušana savā ieguldījumu portfelī var darboties kā nodrošinājums pret inflāciju.

Ieguldījumi dividendes maksājošās akcijās

Šādas akcijas var nodrošināt gan potenciālu kapitāla pieaugumu, gan regulārus ienākumus dividenžu veidā. Inflācijas periodos uzņēmumi var paaugstināt cenas, kas var radīt lielākus ieņēmumus un attiecīgi arī lielākas dividendes investoriem.

Augsts inflācijas līmenis var apdraudēt uzkrājumus, taču ir vairākas stratēģijas, kā aizsargāt jūsu finansiālo labklājību. Ieguldījumu dažādošana un regulāra noguldījumu portfeļa pārskatīšana var palīdzēt samazināt inflācijas negatīvo ietekmi. Labi informēti finanšu lēmumi var palīdzēt aizsargāt ietaupījumus pret inflācijas negatīvo ietekmi.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.