
Pēdējo gadu laikā Latvijā un visā pasaulē arvien biežāk novērojamas spēcīgas vētras, intensīvi lietusgāžu periodi un negaidītas dabas parādības, kas var nopietni apdraudēt gan cilvēku drošību, gan īpašumu. Vētras, plūdi, sniegputeņi un pat zibens izraisīti ugunsgrēki – tās vairs nav tikai “ekstrēmas” situācijas, bet realitāte, ar ko jārēķinās ikvienam īpašuma īpašniekam.
Katru gadu dabas stihijas Latvijā nodara simtiem tūkstošu eiro lielus zaudējumus – sabojāti jumti, applūduši pagrabi, izsisti logi, bojātas sētas un automašīnas. Šajos apstākļos ir svarīgi ne tikai novērst bojājumus, kad tie jau radušies, bet būt gataviem iepriekš – preventīvi aizsargājot savu īpašumu.
Šajā rakstā apskatīsim, kā pasargāt mājokli un apkārtējo teritoriju no dabas stihiju radītiem bojājumiem, un kā mājokļa apdrošināšana var kļūt par uzticamu drošības tīklu krīzes situācijās.
Vētru un sniegputeņu ietekme uz īpašumu
Latvijā vētras nav retums – tās kļūst arvien stiprākas un spēj sabojāt pat visrūpīgāk būvētus īpašumus. Sniegputeņi ziemā var radīt milzīgu slodzi uz jumta konstrukcijām, kā arī traucēt apkārtējās teritorijas pieejamību un drošību.
Jumta un sienu stiprināšana
Pirmais solis īpašuma aizsardzībā ir jumta pārbaude un stiprināšana. Regulāri jāveic jumta tehniskais audits – jāpārliecinās, ka nav vaļīgu seguma elementu, nolietotu skrūvju vai plaisu. Metāla jumtiem nepieciešama rūsas kontrole, bet dakstiņu jumtiem – nostiprināšana pret spēcīgu vēju.
Sienām jābūt labā tehniskā stāvoklī – plaisas, mitruma traipi un neizturīgi siltinājuma materiāli var veicināt bojājumus. Īpaši vērts padomāt par logu un durvju aizsardzību – drošības slēdzenes, vētras žalūzijas vai speciāli vētras izturīgi logu stikli ir vērts ieguldījums.
Apstādījumu izvēle un kopšana
Bieži vien koku zari vai pat stumbri rada būtiskus bojājumus ēkām un transportlīdzekļiem. Lai pasargātu savu īpašumu no vētras sekām, regulāri jāpārbauda tuvumā esošie koki – vai tie nav nokaltuši, vai zari neapdraud jumtu vai elektrolīnijas.
Izvēloties apstādījumus, priekšroka dodama vietējiem, dziļas sakņu sistēmas augiem, kas labāk turas vējā. Svarīgi arī pareizi uzturēt dzīvžogus un zālājus – tas ne tikai uzlabo teritorijas estētiku, bet arī mazina iespēju, ka stiprs vējš izsvaidīs priekšmetus vai radīs papildu postījumus.
Ūdens aizsardzība un drenāža
Plūdi un intensīvas lietavas ir bieža parādība arī Latvijas klimatiskajos apstākļos, īpaši pavasaros vai vasarās ar stiprām vētrām. Ūdens var nodarīt būtiskus bojājumus ne tikai pagrabiem, bet arī ēku pamatiem un komunikācijām.
Lietus ūdens novadīšana
Efektīva lietus ūdens novadīšana sākas ar tīrām un pareizi ierīkotām notekcaurulēm. Regulāri jāpārbauda, vai ūdens brīvi tek cauri un nenonāk tieši pie ēkas pamatiem. Ja iespējams, ūdeni var novadīt uz lietus ūdens tvertnēm, ko vēlāk izmantot dārza laistīšanai.
Lielākiem īpašumiem vai teritorijām ar reljefa īpatnībām noderēs profesionāla drenāžas sistēma – caurules, kas ieraktas zemē, palīdz savākt un novirzīt lieko ūdeni, novēršot applūšanu.
Teritorijas labiekārtošana
Lai ūdens nekrātos pie ēkas pamatiem, ieteicams veidot nelielu slīpumu prom no mājas. Arī bruģēšanas risinājumiem jābūt pārdomātiem – caurlaidīgs bruģis, zāles šuves vai speciālas drenāžas spraugas palīdzēs samazināt peļķes un applūšanas risku.
Pagrabos un pazemes garāžās ieteicams uzstādīt ūdens sūkņus ar automātisko darbību, kas aktivizējas pie noteikta ūdens līmeņa.
Īpašuma aizsardzība pret ugunsgrēkiem
Lai arī ugunsgrēki bieži tiek saistīti ar cilvēka faktoru, arī dabas apstākļi – īpaši sausums un zibens – var būt iemesls ugunsgrēka izcelšanās.
Ugunsdrošības pasākumi
Katram mājoklim jābūt aprīkotam ar dūmu detektoriem, ugunsdzēsības aparātiem un – vēlams – arī ar automātisku signalizācijas sistēmu. Svarīgi arī zināt, kā rīkoties ugunsgrēka gadījumā, un pārliecināties, ka mājinieki ir informēti par evakuācijas plānu.
Ugunsizturīgi materiāli
Izvēloties būvmateriālus vai veicot renovāciju, ieteicams izvēlēties materiālus ar augstu ugunsizturību – akmens vate siltināšanai, metāla jumti, ugunsizturīgas durvis. Dūmvada pārbaude un regulāra tīrīšana arī ir būtiska, jo aizsērējis skurstenis var būt ugunsgrēka cēlonis.
Apdrošināšana kā drošības tīkls
Lai gan rūpīga īpašuma apsaimniekošana, tehniska apkope un gudra teritorijas plānošana var ievērojami samazināt dabas stihiju radīto risku, pilnīgu garantiju, ka negadījums nenotiks, diemžēl nevar dot neviens. Dabai ir sava vara, un bieži vien negaidīti notikumi – piemēram, pēkšņs pērkona negaiss ar krusu, plūdi pēc ilgstošām lietavām vai vētras brāzmas, kas sabojā pat nesen renovētus īpašumus – rodas stundas laikā, neatstājot laiku reakcijai.
Tieši šādos brīžos mājokļa apdrošināšana kļūst par stabilu balstu un finansiālu drošības spilvenu. Tā palīdz novērst ne vien fiziskos zaudējumus, bet arī emocionālo stresu, kas saistīts ar īpašuma bojājumiem vai zaudējumiem. Apdrošināšana nozīmē, ka neesi viens – tev ir atbalsts situācijās, kad tas visvairāk nepieciešams.
Apdrošināšanas veidi dabas stihiju gadījumiem
Mūsdienu apdrošināšanas iespējas ir pielāgotas dažādu risku segšanai. Atkarībā no izvēlētās polises, mājokļa apdrošināšana var ietvert:
- Vētras un stipra vēja radītos bojājumus, piemēram, jumta seguma noraušanu, fasādes bojājumus, izsistus logus vai sabojātus žogus.
- Krusa un spēcīgas lietavas, kas var sabojāt jumta segumu, izraisīt ūdens iekļūšanu ēkā vai nodarīt postījumus siltumnīcām, terasēm un saimniecības ēkām.
- Plūdu radītus bojājumus – pagrabu applūšana, gruntsūdeņu pieaugums, pamatu bojājumi vai grīdas segumu sabojāšana.
- Sniega slodze – pārāk liels uzkrājušos sniega svars var sabojāt jumtu vai siltumnīcu, īpaši, ja tās nav regulāri tīrītas.
- Zibens radīti bojājumi – piemēram, elektroiekārtu izdegšana vai pat ugunsgrēks.
Papildus pamata segumiem, daudzi apdrošinātāji piedāvā arī paplašinātas polises, kas ietver:
- bojājumus pagalma infrastruktūrai – bruģim, žogiem, notekcaurulēm, vārtiem;
- kokiem, apstādījumiem un dekoratīviem elementiem;
- būvmateriāliem vai darba instrumentiem, kas uzglabāti ārpus telpām vai pagaidu būvēs;
- īpašuma bojājumiem, kas radušies glābšanas darbu rezultātā (piemēram, ugunsdzēsēju iejaukšanās laikā).
Izvēloties apdrošināšanu, ir svarīgi izvērtēt arī sava īpašuma atrašanās vietu – vai tas atrodas applūstošā teritorijā, meža tuvumā, atklātā vietā, kur vēji īpaši spēcīgi. Tikai izvēloties piemērotu risinājumu konkrētajai situācijai, iespējams būt patiesi aizsargātam.
Kā izvēlēties piemērotu polisi?
Izvēle starp dažādām apdrošināšanas polisēm sākas ar pareizu jautājumu uzdošanu: Ko es vēlos pasargāt? No kā? Kādu finansiālo aizsardzību es gaidu?
Izvērtējot polišu piedāvājumu, pievērs uzmanību šādiem aspektiem:
- Iekļautie un izslēgtie riski – rūpīgi izpēti, kādi stihiju veidi ir iekļauti apdrošināšanas segumā. Vai iekļauti ir plūdi, vētras, sniega slodze? Vai segumā ietilpst tikai ēka vai arī tās teritorija un īpašumi ārpus mājas?
- Pašrisks – tā ir summa, ko apdrošināšanas gadījumā apmaksā pats īpašnieks. Mazāks pašrisks nozīmē lielāku atlīdzību no apdrošinātāja, taču arī augstāku ikmēneša vai gada prēmiju.
- Apdrošinājuma summa un atlīdzības aprēķināšanas metode – vai apdrošinātā summa atbilst īpašuma atjaunošanas izmaksām? Vai atlīdzība tiek maksāta atbilstoši atjaunošanas vērtībai vai īpašuma esošajam tirgus novērtējumam?
- Apdrošinātāja reputācija un klientu atsauksmes – svarīgi izvēlēties uzticamu partneri, kas ātri reaģē uz atlīdzības pieprasījumiem un piedāvā skaidru, caurspīdīgu komunikāciju.
- Papildu pakalpojumi – vai tiek piedāvāta palīdzība ārkārtas situācijās, piemēram, ūdens atsūknēšana, jumta pārsegšana vai elektroinstalācijas atjaunošana?
Apdrošināšana nav tikai papīra dokuments – tā ir miera garants un pārliecība, ka arī sliktākajā scenārijā nebūs jāpaliek vienatnē ar problēmu.
Pasargā savu īpašumu
Dabas stihijas nav iespējams apturēt, taču iespējams būt sagatavotam un ievērojami samazināt potenciālos zaudējumus. Drošs īpašums prasa gan laiku, gan ieguldījumus – regulāras pārbaudes, remontdarbus, teritorijas sakārtošanu un, protams, atbildīgu attieksmi pret risku novērtēšanu.
Izvēloties preventīvus pasākumus un uzticamu apdrošināšanu, iespējams ne tikai pasargāt savu īpašumu no vētras sekām, bet arī būt mierīgam – zinot, ka esi sagatavots jebkuram laikapstākļu pārsteigumam.
Atbildīga rīcība šodien ir drošība rīt. Parūpējies par savu mājokli un tā nākotni jau šodien – ar Balcia.lv.
Reklāma