Līdz 13. jūnijam Smiltenes kultūras centra vestibilā un gaitenī uz kinozāli var apskatīt izstādi “Čehijas UNESCO mantojums”, kas lielformāta fotogrāfijās un stāstos aizved uz šīs valsts skaistākajām, unikālākajām vietām.
Izstādē var iegūt priekšstatu par Čehijas “pērlēm”, smelties iedvesmu ceļojumam uz šo zemi un uzzināt informāciju, ko tur apskatīt.
Izstādi 18. maijā atklāja Čehijas Republikas vēstniece Latvijā Jana Hinkova, kura todien ar pavadošo delegāciju ieradās darba vizītē Smiltenē.
Izstādē var aplūkot un uzzināt par 12 tradicionāliem nemateriālās kultūras mantojuma pieminekļiem Prāgā, Brno, Telčā, Kutnā, Horā, kā arī par četriem materiālā mantojuma objektiem, kas UNESCO sarakstā iekļauti nesen, 2019.–2021. gadā. Tie ir Rūdu kalni, Kladrubi (zirgu audzēšanas reģions), Kūrortu trīsstūris un Dienvidčehijas dižskābaržu meži. Apraksti pie fotogrāfijām ir angļu un čehu valodās, taču vismaz izstādes atklāšanas dienā bija pieejami arī bukleti latviešu valodā. Izstādi sagatavojusi Čehijas mantojuma kopienu asociācija.
Čehijas Republikas vēstnieces Latvijā mērķis ir viesoties tajās mūsu valsts pašvaldībās, kurām ir sadraudzības pilsētas Čehijā. Smiltenei tā ir Piseka Dienvidbohēmijas reģionā. Sadraudzības līgums starp abām pilsētām tika noslēgts 2004. gada 29. aprīlī ar mērķi attīstīt un stiprināt draudzīgas attiecības starp abām pilsētām. Smiltenē vēstniece Jana Hinkova tikās ar Smiltenes novada pašvaldības vadību, apmeklēja vietējā kapitāla uzņēmumu “Antique Wood” un Smiltenes vidusskolu, bet delegācijā iekļautie Čehijas armijas karavīri no NATO misijas tikās ar vecāko klašu skolēniem un informēja par savu darbību Latvijā.
Atklājot izstādi, gan Čehijas vēstniece Latvijā, gan Smiltenes novada domes priekšsēdētāja vietniece Astrīda Harju uzsvēra, cik svarīgi ir arī vietējām kopienām saglabāt kultūras mantojumu.
Astrīda Harju piebilda, ka Smiltenes novads kļuvis bagātāks ar vienu šādu jaunu objektu.
Nākamo ceturtdien, 1. jūnijā, pulksten 10 pašvaldība ikvienu aicina uz Strūves ģeodēziskā loka punkta “Palzmar” svinīgo atklāšanas ceremoniju Grundzāles pagastā, netālu no “Pīļukalna” mājām (ceļa Vidzemes šoseja – Aumeisteri malā).
Strūves ģeodēziskais loks, kas iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, ir viena no metodēm Zemes izmēru un formas noteikšanai. Šis loks ir triangulācijas mērījumu ķēde, kas uzmērīta laika periodā no 1816. līdz 1855. gadam un šķērso 10 valstis – Norvēģiju, Zviedriju, Somiju, Krieviju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, Baltkrieviju, Moldovu un Ukrainu.
Reklāma