Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Gatavo mājiņas, kur putniem apmestiem un vīt ligzdiņas

Rūpējoties par apkārtējo dabu un putniem, raunēnietis Agris Sērmūkslis nolēmis pievērsties putnu būrīšu izgatavošanai. Foto: No personīgā arhīva

Pavasaris ir laiks, kad putnu balsis dabā kļūst arvien skaļākas un melodiskākas. Atgriežas gājputni. Putni cītīgi sāk meklēt ligzdošanas vietas, lai varētu dēt olas un radīt pēcnācējus. Lielākā daļa putnu paši atrod vietu, kur ligzdot, bet bieži vien arī cilvēki dodas palīgā, palīdzot izgatavot tiem mājokļus. Starp viņiem arī Raunas pagasta kokamatnieks Agris Sērmūkslis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai gan dažādi koka darbi ir viņa ikdiena, mājiņas putniem Agris sācis izgatavot vien pērn. “Es tos nesaucu par putnu būrīšiem, bet putnu mājiņām. Smeļoties citu meistaru pieredzē, konsultējoties ar tiem, kuri izgatavo mājiņas putniem jau gadiem, esmu daudz iemācījies. Esmu sapratis, kā, balstoties uz svarīgākajiem principiem, izdotos labākais rezultāts izgatavot tādas mājiņas, lai putni tajās arī dzīvotu. Ja putnam kaut kas nepatiks, viņš šādai mājiņai metīs līkumu un tā stāvēs tukša. Tie, kuru pagalmos pagājušajā gadā tika izvietotas manis gatavotās mājiņas, atzinuši, ka visās dzīvo putniņi, ka neviena nav tukša. Tas nozīmē, ka viss kārtībā,” stāsta kokamatnieks.

Pievērš uzmanību sīkām detaļām

Būrīšu izgatavošanai viņš izmanto kvalitatīvus koka dēļus, pirms darba sākuma atzīmējot taisnus leņķus un detaļu garumu. Būra garākās sienas garums – 32 centimetri, grīdas – 15 x 15 cm, jumts – 23–28 cm. Lai mājiņa putniem kalpotu ilgi, tieši jumtam izvēlas tādu koka daļu, kura ir sveķaina. Tieši sveķainais pārklājums pasargās mājiņu no nokrišņiem un mitruma uzkrāšanās. Pēc Agra paustā, pats galvenais nosacījums, lai putnu mājiņas izgatavošanā tiktu izmatoti tikai un vienīgi dabīgi materiāli. Ja putns pamanīs, sajutīs kaut ko mākslīgi radītu vai ķīmisku, tostarp krāsas klātbūtni, būrītim metīs līkumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pēc standarta rādītājiem, putnu mājiņas skrejai būtu jābūt 4,5 centimetri diametrā, bet es taisu ar tādu rezervīti, līdz 6 centimetriem diametrā, lai strazdiem būtu ērti iekļūt namiņā, ievērojot visus priekšnoteikumus, lai būtu droša ligzdošana. Proti, būrīša iekšpusē obligāti ir slieksnītis, tas pasargā ligzdā mītošos mazuļus no vārnu un citu nelabvēļu apciemojumiem. Tas pats attiecas uz kaķiem, kuri bieži vien manāmi kokos pie putnu mājiņām. Ja putnu mājiņai ir šāds slieksnītis, tad arī kaķis no mājiņas nevarēs “izķeksēt” putniņus.

Būtiski, ēvelēt drīkstam tikai būrīša ārpusi, iekšpusē jāatstāj viss neēvelēts, lai putniem ar nadziņiem būtu kur aizķerties,” uzsver raunēnietis, kura izgatavotās putnu mājiņas arī šajā pavasarī var ieraudzīt daudzviet Raunā, tostarp Kalna ielā. Pēc skaita gan precīzi pateikt nevar, bet tie ir vismaz 20 putnu būrīši, ko viņš un domubiedri uzstādījuši tuvējā apkārtnē. “Mums šeit ir ļoti dabīga, patīkama vide. Esam mijiedarbībā ar dabu. Putni viennozīmīgi šo vidi padara vēl dzīvāku par dzīvi. Prieks, ka daudziem rūp, lai šī vide būtu sakārtota un visām dzīvām radībām labvēlīga,” uzsver Agris.

Viņš stāsta, ka putnu mājiņu vēlams pie koka stumbra piestiprināt divu līdz piecu metru augstumā. Attālums starp būrīšiem var būt neliels – daži metri. Mājas strazdu un svīru būrīšus var stiprināt arī pie ēku sienām. Agris uzsver, ka jebkurā būvmateriālu veikalā ir nopērkamas “savelkamās bantītes”, kuras viņš izmanto būrīšu piestiprināšanai, lai nebūtu kokam sāpīgi. Tātad, iztiekot bez naglām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viena mājiņa – dažādi iemītnieki

Būrītis jāveido tā, lai rudenī varētu izņemt un izmest veco ligzdas materiālu. Domājot, kā saudzēt koku, lai, tīrot būrīti, tas nav jāņem nost un atkal jāstiprina klāt, Agra darinātajām putnu mājiņām ir atverami jumtiņi. Tas nozīmē, ka iztīrīt šādu mājiņu būs ļoti viegli un vienkārši.

“Kaut arī mājas strazdi paši tīra savus būrīšus, tie tomēr ir jāgatavo atverami, jo visai bieži strazdu būrīšos ligzdo citu sugu putni, kas paši veco ligzdas materiālu ārā neizmet. Laikā, kad strazda mazuļi būs paaugušies un pametuši ligzdu, mājiņā noteikti apmetīsies kādi citi putni, jo visiem putniņiem ir vajadzīga mājiņa un jumtiņš virs galvas,” piekodina Agris.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš teic, ka būrīšu izvietošanai ir dažādas variācijas – tas var būt atklātā ainavā, dārzos, parkos, koku puduros, apdzīvotās vietās, arī mežmalās. Būrīši jāizvieto austrumu – dienvidaustrumu virzienā. Ja kādam nav pieejami vajadzīgie materiāli un darbarīki, lai būrīti izgatavotu saviem spēkiem, bet ir vēlēšanās piemājas dārzā vai pagalmā radīt mājvietu putniem, tad putnu mājiņas var arī iegādāties, sastopot Agri kādā pavasara tirdziņā, piemēram, Straupē, vai dodoties pie viņa uz darbnīcu.

Ar saviem darbiem izies tautās

Jāmin, ka Raunas amatnieku darbi ceļos arī uz lielo dziesmu un deju svētku tautas lietišķās mākslas izstādi “Mēs”, kas būs skatāma no 1. jūlija izstāžu zālē Rīgā, Sporta ielā 2. Proti, kopā ar šo izstāžu pastāvīgajām dalībniecēm no audēju kopas “Drellis”, šogad Rīgā tiks pārstāvēti arī kokamatnieka Agra Sērmūkšļa un keramiķa Laimoņa Cepurīša darbi. Agris atklāj, ka no viņa darbiem šajā izstādē būs skatāma no koka izgatavotu stampu kolekcija, galda piederumi un citi priekšmeti.

Pēc Agra paustā, viņš ir iecerējis nākotnē pie sevis koka darbnīcā veidot arī radošās meistarklases bērnu un jauniešu auditorijai, lai viņiem iemācītu un parādītu amatniecības darba priekšrocības un iespējas, atklājot, ka no koka var izgatavot dažādas praktiskas lietas – rotaļlietas, lokus, virtuves piederumus un ko tik vēl ne.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.