Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Finanšu situācijas, kurām jābūt gatavam

Droši varam apgalvot, ka finanses ir joma, ar kuru saskaras ikviens pilngadīgais Latvijas iedzīvotājs. Diemžēl finanses ir arī viens no biežākajiem stresa avotiem sabiedrībā, jo, neatkarīgi no mūsu vēlmes veidot stabilu un paredzamu nākotni, dzīvē notiek dažādas situācijas, kas tieši vai pastarpināti ietekmē mūsu finanses. 

Svarīgi apzināties, ka mazas finanšu problēmas viegli pāraug lielās, ja laikus netiek apzinātas un risinātas, savukārt , tās pavadošais finanšu stress negatīvi ietekmē visas citas dzīves jomas. 

Diemžēl dzīvē ir situācijas, kuras grūti iepriekš paredzēt. Tās ir saistītas ar negaidītu ienākumu samazināšanos vai bezdarbu, kredītņēmēja vai viņa ģimenes locekļa slimību vai traumu, kā arī laulības šķiršanu un bijušā partnera nevēlēšanos iesaistīties kredītsaistību izpildē.

Tāpat ir arī pašu radītie finanšu riski, kas visbiežāk saistīti ar neapdomīgi aizņemtiem īstermiņa naudas līdzekļiem: dažādiem patēriņa kredītiem, kredītkartēm un overdraftiem, kredītlīnijām. Situācijās, kad tam pievienojas arī mājokļa vai mācību kredīts, veidojas priekšnoteikumi iespējamām finansiālām grūtībām. 

Mūsdienās salīdzinoši bieži var novērot, ka vienam cilvēkam mēdz būt vairākas kredītsaistības. To pārvaldība var uzturēt ievērojami augstu trauksmes līmeni,  ja kredītņēmējs saskaras ar sekojošiem apstākļiem:

● Negaidīti sarūk ienākumu apjoms, kas neļauj laikus apmaksāt tekošos ikmēneša maksājumus;

● Pārvērtētas finansiālās iespējas, noformējot kredītus ar pārāk īsu atmaksas laiku;

● Nepietiekami izpētīti aizdevēja noteikumi, kā rezultātā esošo aizdevumu nosacījumi ir neizdevīgi;

● Kopējā esošo kredītsaistību summa kļuvusi tik liela, ka negatīvi ietekmē ikdienas tēriņus, neatstājot līdzekļus citām dzīves jomām.

Kā rīkoties finanšu problēmu gadījumā?

Nepareiza savu parādsaistību pārvaldība ir viens no galvenajiem problēmu iemesliem. Mūsdienās, kad reti kurš sabiedrības loceklis ir brīvs no finanšu saistībām, svarīgi iemācīties tās pārvaldīt. Viegli paņemta nauda atrisinās īstermiņa vajadzību, taču var radīt nopietnu spiedienu uz finanšu plūsmu īsākā vai garākā laika posmā. Svarīgi kredītsaistības atmaksāt pēc iespējas ātrāk, lai atgūtu izjaukto finanšu līdzsvaru.

Finansiālās problēmas iespējams labot ar pareizu lēmumu. Parādu nomaksai ir jābūt prioritātei, apzināti cenšoties samazināt ikmēneša izdevumus.

Kredītu refinansēšana

Gadījumos, kad kredītsaistību slogs ir pārāk liels, ir iespējama kredītu refinansēšana. Kādos gadījumos to izmanto un kas ir kredītu refinansēšana?

Kredītu refinansēšana ir vairāku kredītsaistību apvienošana vienā ilgtermiņa aizdevumā ar jaunu atmaksas periodu, procentu likmi un izdevīgiem nosacījumiem. 

Šo pakalpojumu ieteicams izmantot, kad:

● Kredītņēmējam ir vairāki aktīvi aizdevumi, kuru apmaksu ērtāk būtu apvienot vienā maksājumā;

● Vairāki aizdevumi, no kuriem dažiem kavēti maksājumi, un apvienošana palīdzētu izvairīties no parādu piedziņas.

Kredītu refinansēšanas pakalpojums ir salīdzinoši jauns, un ne visi kredītņēmēji ir informēti par tā būtību un nosacījumiem. Ieteicams laicīgi iepazīties ar šo finanšu pakalpojumu, lai nepatīkamas finanšu situācijas Jūs nepārsteigtu nesagatavotus.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.