Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Dzīvojamās mājas: kam mēs nepievēršam uzmanību?

Jauniem topošajiem mājas īpašniekiem, kas meklē ātru iesēju, kā iegūt mājokli, bieži vien interesē viegli un ātri uzbūvējamas dzīvojamās mājas, nepievēršot pārāk lielu uzmanību papildu detaļām. Tomēr ir svarīgi uzsvērt, ka ātri izvēlēties mājokļa variantu, ne vienmēr ir vislabākā ideja. Pat augstvērtīgas, mazāk sarežģītas dārza mājiņas ir jāplāno ne mazāk kā jebkura cita veida māja.

Patiesība ir tāda, ka, lai radītu koka mājokli, kas priecē ne tikai ar izskatu, bet arī ar ērtu plānojumu un funkcionalitāti, tas ir pilnībā jāpārdomā pirms uzsākt jebkādus būvdarbus. Kam cilvēki aizmirst pievērst uzmanību? Meistaramajas.lv komanda, kas ilgus gadus specializējas koka māju celtniecībā, piekrita dalīties ar profesionālu ieskatu šajā tēmā.

Vai ir vērts izvēlēties divstāvu dzīvojamās mājas?

Viena no pirmajām lietām, kas jāizlemj, pirms sākat projektēt savu koka māju, ir stāvu skaits. No pirmā acu uzmetiena šis risinājums var šķist pavisam vienkāršs, tomēr būvniecības speciālisti iesaka rūpīgi pārdomāt visus argumentus.

Mājas platība

Iespējams, galvenais aspekts, kas būtu jāņem vērā, lemjot par koka mājas stāvu skaitu, ir mājas platība. Patiesība ir tāda, ka lēmums izvēlēties divstāvu koka māju ļauj izbaudīt plašāku telpu pat uz ne pārāk liela zemes gabala. Taču, ja jūsu mājokļa arhitektoniskos lēmumus neierobežo zemes gabala lielums (jums ir pietiekami daudz vietas), lielisks variants varētu būt arī vienstāva koka māja.

Viena no idejām, ko būvuzņēmēji bieži iesaka vienstāva koka mājai, ir izveidot dzīvojamo telpu bez sienām, ko sauc par zāli. Izvēloties šāda veida telpu plānojumu, mājai ir ne tikai ekskluzīvs dizains, bet arī iespēja efektīvi izmantot telpu. Tiem, kuri vēlas saglabāt mājīguma un privātuma sajūtu tik atvērtā interjerā, ieteicams atsevišķas telpas, piemēram, savu guļamistabu vai darba vietu, nodalīt ar ekrāniem, vieglām sienām vai pat lielākiem telpaugiem. Tas ne tikai nodrošinās lielāku privātumu, bet arī ievērojami atdzīvinās jūsu koka mājas interjeru.

Pievērsiet uzmanību kāpnēm

Ne mazāk svarīga lieta, kas jāņem vērā ir kāda veida kāpnes jūs uzstādīsiet mājā. Kā norāda maestrocabins.co.uk speciālisti, kāpņu drošībai un komfortam neapšaubāmi jākļūst par galvenajām prioritātēm, tomēr daudzos gadījumos ir nepieciešams ilgs laiks, lai šīs lietas apvienotu ar vēlamo kāpņu izskatu. Viens no vissvarīgākajiem noteikumiem drošības ziņā ir vienāds kāpņu augstums un pareiza to attiecība pret kāpņu platumu. Trešais svarīgais aspekts ir kāpņu slīpuma leņķis. Projektējot kāpnes mājoklim, ir svarīgi paturēt prātā, ka to slīpuma leņķis nedrīkst pārsniegt 45 grādus. Tāpat svarīgi pievērst uzmanību drošu kāpņu seguma un ērtu margu izvēlei.

Diezgan svarīgs aspekts, izvēloties divstāvu māju, ir finansiālais aspekts. Ir viegli saprast, ka tās cena pieaugs, jo būs nepieciešams papildus atdalīt grīdas, taču arī kāpņu izgatavošana un uzstādīšana sadārdzinās darbu gala izmaksas. Pēc ekspertu domām, ikviens (-a), kuram (-i) kaut nedaudz interesē kāpņu uzstādīšana, visticamāk zina, ka kāpņu ražotāji parasti sniedz tikai provizoriskas kāpņu izgatavošanas un uzstādīšanas izmaksas. Tas tāpēc, ka kāpņu galīgo cenu nosaka daudzi svarīgi faktori, piemēram, kāpņu izvietojums, augstums un apdare. Darbu izmaksas var mainīties papildus faktoru dēļ, kas parādījās arī projektēšanas procesā. Tāpēc, lai aprēķini būtu pēc iespējas precīzāki, ieteicams vispirms ar darbuzņēmēju (-i) apspriest mājas projektu un visbūtiskākās izvēles.

Pamatojoties uz ierasto praksi, vidējā kāpņu cena parasti svārstās no 1000 līdz 3000 €. Izvēloties ekskluzīvu kāpņu dizainu vai unikālus arhitektūras risinājumus, šī cena var ievērojami palielināties. Tādu pašu ietekmi uz cenu atstās arī kāpņu izbūvei izvēlētie materiāli. Visvienkāršākais un, iespējams, visizplatītākais kāpņu variants ir vienlīmeņa koka kāpnes. Neatkarīgi no tā, vai tās savieno pirmo un otro stāvu vai ved uz bēniņiem, šāda veida kāpnes ir visekonomiskākais variants, lai savienotu abus stāvus taisnā konstrukcijā. Lai ietaupītu naudu, šāda veida kāpnēm varat izvēlēties priedi vai citu skujkoku. Izvēloties parasto taisno kāpņu apdarei cietkoksni, piemēram, ozolu, kāpņu kopējās izmaksas ievērojami pieaugs – no 900 līdz 2000 eiro.

Izlemjot, kādai daudzstāvu mājai vajadzētu būt, iesakām padomāt arī par cilvēkiem, kuri dzīvos mājā vai regulāri pie jums viesosies. Ja jūsu ģimenē ir vairāk nekā viens vecāka gadagājuma cilvēks vai vairāki mazi bērni, vienstāva dzīvojamās mājas varētu būt laba izvēle gan drošības, gan komforta faktoru ziņā.

Vai ir vērts ierīkot papildu uzglabāšanas vietu koka mājā?

Būvējot savas mājas, mēs parasti galveno uzmanību pievēršam dzīvojamo telpu plānošanai. Taču ir svarīgi neaizmirst arī par palīgtelpām, kuras parasti izmantojam katru dienu ziemas un vasaras periodā. Pēc speciālistu domām, lai izvairītos no daudzām ēkām pagalmā un plānošanas, lieliska izvēle pagalmā varētu būt garāža vai nojume ar jumtu. Siltajā sezonā tās būs izmantojamas lielākiem dārza instrumentiem, savukārt aukstajā sezonā tajos ar prieku atstāsiet savu automašīnu.

Vai izvēlēties garāžu vai šķūni?

Ņemot vērā to, ka ziemas periodā automašīnas var novietot pagalmā, parasti šis lēmums ir atkarīgs no individuālām vajadzībām. Patiesība ir tāda, ka racionāli veidota nojume var būt lieliska alternatīva garāžai, tomēr, ja nolemjat būvēt garāžu, tās būtiskie ieguvumi bieži vien būs manāmi ziemas laikā. Garāža aukstajā sezonā ļauj ne tikai izvairīties no regulāras tīrīšanas no rīta, bet arī nodrošina patiesu komfortu, kad ārā ir auksts. Lielāka garāža lieliski noderēs, lai visu gadu uzglabātu reti lietotus priekšmetus, un, ja tā ir pareizi projektēta, tajā varat uzglabāt arī tādus priekšmetus kā zāles pļāvēju, kas parasti aizņem daudz papildu vietas.

Neskatoties uz mīnusiem ziemas periodā, siltajā sezonā atšķirības starp garāžu un šķūni nav tik pamanāmas – pēdējais variants lieliski pasargā automašīnu no saules vai sniega, kā arī visu mājsaimniecības piederumus var ērti novietot zem jumta. Nepieciešamības gadījumā zem nojumes var ērti izveidot arī nelielu noliktavas telpu, kas visu gadu kalpos kā sausa un noslēgta uzglabāšanas vieta.

Garāža vai šķūnis: būvatļaujas

Pirms pieņemt galīgo lēmumu, der zināt arī to, ka ēkai piegulošā garāža atšķirībā no nojumes ir iekļauta mājas kopējā platībā. Šī iemesla dēļ garāžas būvniecība ir rūpīgi jāapsver un jāizsver tiem, kuri plāno būvēt brīvdienu māju līdz 60 m2 lauku teritorijā, lai nevajadzētu būvatļauju, jo pietiek tikai ar paskaidrojuma rakstu. Īsāk sakot, koka mājai jābūt mazākai projektā iekļautās garāžas dēļ.

Garāža vai nojume: būvniecības izmaksas

Ne mazāk aktuāli būvatļauju izsniegšanā ir arī provizoriskās nojumes būvniecības izmaksas, kas nereti kļūst par izšķirošu faktoru, izvēloties šķūni garāžas vietā. Ja praksē garāžas laukuma ierīkošanas izmaksas bieži vien var pielīdzināt koka mājas laukuma ierīkošanas izmaksām, tad nojumes cena var būtiski atšķirties atkarībā no tās izmēra.

Izlemt, kāda izmēra nojume jums ir nepieciešama, nav tik grūti, kā varētu šķist no pirmā acu uzmetiena. Pirmkārt mēs iesakām pašam (-i) izvērtēt savas vajadzības un izlemt, cik automašīnu novietosiet zem tās, vai mantas plānojat glabāt zem viena jumta un cik vietas tās varētu aizņemt. Bieži ir gadījumi, kad nojume automašīnai ir aizkrauta ar priekšmetiem un transportlīdzeklis tiek atstāts zem klajas debess. Lai izvairītos no šāda scenārija, iesakām, uzstādot nojumi, apsvērt iespēju ierīkot glabātuvi zem viena jumta. Tas ļaus jums viegli uzturēt kārtību savā nojumē.

Kā jau minēts iepriekš, nojumes cena ir tieši atkarīga arī no tā celtniecībai izvēlētajiem materiāliem. Jūs varat izveidot diezgan ekonomisku un optimālu jumta seguma variantu, izvēloties koku, kas ir daudzpusīgs un praktisks. Šajā gadījumā norādītā nojumes cena varētu svārstīties no 100 līdz 150 eiro par m2 (rēķinot pēc grīdas platības). Tomēr, ja jūs gatavojaties apvienot jumtu ar mājas ārpusi, tā būvniecība var prasīt ievērojami lielākas izmaksas.

Vai ir vērts ieguldīt papildu enerģijas avotos?

Lai gan papildu, atjaunojamie enerģijas avoti šeit joprojām ir tālu popularitātes, kas ir, piemēram, Skandināvijas valstīs, arvien vairāk iemītnieku tajos sāk saskatīt vērtību. Kā norāda maestrocabins.co.uk speciālisti, dzīvojamās mājas ar saules kolektoriem vai vēja turbīnām Latvijā joprojām ir salīdzinoši retas. Speciālisti uzsver, ka šis risinājums palīdz ne tikai ietaupīt ilgtermiņā, bet arī izvairīties no nepatīkamiem gadījumiem, kad koka māja kādu laiku paliek bez kopējo elektrības tīklu bojājumu dēļ.

Saules enerģija

Saules enerģija, iespējams, ir vispopulārākais un ātrākais atjaunojamais elektroenerģijas avots, un tajā pašā laikā lieliska iespēja ražot elektroenerģiju mājām, kas nav pieslēgtas elektrotīklam. Saules enerģiju var uzkrāt speciālās baterijās, kuras var kombinēt arī ar citām enerģijas uzkrāšanas sistēmām, piemēram, siltumsūkņiem vai vēja turbīnām. Šīs tehnoloģijas labi darbojas kopā.

Vēja parki

Vēja parki ir daudz retāk izmantota metode, ko mūsu valstī privātās mājsaimniecības izmanto enerģijas uzkrāšanai un elektroenerģijas ražošanai. Lai gan klimats reģionā tam ir pateicīgs, lai uzstādītu spēkstacijas, ir jāiegulda lielākas pūles nekā, lai uzstādītu saules paneļus uz dzīvojamo māju jumtiem. Saules enerģija parasti tiek uzskatīta par videi visdraudzīgāko alternatīvu, tomēr vēja enerģija ir lieliska iespēja tiem, kas dzīvo ļoti vējainās vietās. Lai uzglabātu vēja turbīnas saražoto elektroenerģiju, pietiek ar nelielām zināšanām par zemi un baterijām.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.