Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Dārza mājiņas un viss, kas par tām jāzina

Mūsdienās daudzi vairāk uzmanības velta dabai, kur var labi pavadīt laiku, kvalitatīvi atpūsties un arī rast iekšēju mieru. Pat tiem, kuri nespēj iedomāties dzīvi ārpus pilsētas, priecājas nedēļas nogales pavadīt svaigā gaisā. Tāpēc aizvien populārāk ir brīvo laiku pavadīt dārzā. Turklāt, tā kā daudzi cilvēki daudz neaizraujas ar augļu vai dārzeņu audzēšanu un vēlas vienkārši bezrūpīgi pavadīt laiku, moderns dārzs ļoti atšķiras no tradicionālā dārza pirms vairākiem gadu desmitiem.

Kā sākt būvēt dārza mājiņu?

Parasti viss sākas ar sapni uz brīdi aizbēgt no pilsētas un atrast savu vietu dabā. Tad var rasties daudzas idejas, kā šo vēlmi īstenot. Viens no vislabākajiem veidiem, kā to īstenot, ir dārzs, un dārza mājiņa neizbēgami būs ļoti svarīga lieta. Lai gan lielākā daļa laika dārzā tiek pavadīta svaigā gaisā, tas būtu pārāk sarežģīti bez vietas, kur gulēt vai paslēpties no negaidīta lietus. Protams, pirms uzsākt būvdarbus, ir jāizvēlas pareizā vieta un teritorija, un tai nav obligāti jābūt pārpildītos kopienas dārzos. Tagad ļoti populāri ir apmesties kaut kur tālāk no ierastajām dārza vietām. Tomēr vissvarīgāk ir atrast vietu, kur būtu iespēja labi pavadīt laiku.

Vēlāk var izvērtēt situāciju un precizēt savu redzējumu, jo teritoriju jau var pielāgot dzīvošanai, bet var arī atstāt pilnībā neskartu. Izvēloties pēdējo variantu, būs jāpieliek diezgan daudz pūļu, lai kāds noplucis zemes gabals kļūtu par sapņu brīvā laika pavadīšanas vietu. Šajā brīdī varētu rasties jautājums, vai primārais uzdevums ir izveidot savas dārza mājiņas, vai arī vispirms būtu jārūpējas par citām lietām, piemēram, infrastruktūru. Abiem variantiem ir savas priekšrocības. Ja zeme ir labiekārtota, jūs varat nekavējoties sākt būvdarbus. Citā gadījumā ir lietderīgi, pirmkārt, rūpēties par vidi, ja vien nesteidzaties un plānojat tam veltīt ilgāku laiku. Šajā gadījumā jums būs nepieciešama arī vieta, kur gulēt vai vismaz nedaudz atpūsties pēc darba pilnas dienas.

Ir arī ļoti svarīgi pievērst uzmanību savam personīgajam redzējumam, kas katru reizi var atšķirties. Daži cilvēki vēlas, lai viņiem būtu vieta, kur viņi varētu bez piepūles atpūsties. Citi, gluži pretēji, dod priekšroku aktīvākam brīvajam laikam un pat ir gatavi veikt kādu fizisku darbu, piemēram, audzējot dārzeņus – pašu audzētie dārzeņi garšos savādāk nekā lielveikalos nopērkamie. Tāpēc jau pašā sākumā jāizlemj, kā izskatīsies jūsu topošais dārzs un kāda būtu vispiemērotākā dārza mājiņa.

Kāds ir vislabākais dārza mājiņas izmērs?

Tas lielā mērā ir atkarīgs no jūsu personīgajām vajadzībām, lai gan parasti šādas mājiņas ir diezgan kompaktas. Viens no galvenajiem iemesliem ir tas, ka pagalma platība ir ierobežota, tāpēc cilvēki dod priekšroku vairāk vietai ārā. Turklāt būtībā viss brīvais laiks tiek pavadīts svaigā gaisā, tāpēc iekšā gribas doties tikai tad, kad ir slikts laiks vai lai izgulētos. Daži cilvēki neplāno savā dārzā pavadīt naktis, tāpēc noteikti nav pat jādomā par lielāku pagalma variantu, jo pietiks ar mazāko.

Lai atrastu labāko risinājumu, ir jāapsver, cik cilvēku plāno pavadīt laiku jūsu dārzā, vai plānojat tur uzturēties ilgāk vai ieradīsieties tikai uz pusi dienas. Kas zina, varbūt tā kļūs par unikālu vasaras un nedēļas nogales rezidenci? Šajā gadījumā jūsu dārza mājiņai jābūt atbilstoša izmēra, lai tajā būtu ērti dzīvot. Taču pavisam noteikti nevajag būvēt parastu māju – vajadzētu pietikt ar vienu lielāku koplietošanas telpu (jo cilvēkiem parasti patīk pavadīt laiku kopā, pat ja grupa ir liela) un vienu vai dažām mazākām istabām. Ja neplānojat uzņemt daudz viesu, tad jūsu dārza mājiņa var būt vēl kompaktāka.

Pieņemot lēmumu, jāņem vērā, ka mājiņu cenas atšķiras atkarībā no izmēra. Taču, ja plānojat savā dārza mājiņā dzīvot ilgāk, tad nevajag pārāk skopoties. Ja jums pilnīgi pietiek ar kompaktu variantu, tad izvēlieties to, jo tas nebūs tik dārgi. Šis ir ļoti ieteicams variants, ja plānojat ierasties savā dārzā tikai siltajās un saulainās dienās, lai pavadītu laiku pie dabas, lielāko daļu laika esot ārā. Šajā gadījumā dārza mājiņas ir nepieciešamas tikai negaidītiem notikumiem un lai glabātu tehniku, tāpēc pilnīgi pietiek ar mazām telpām.

Kā izveidot pievilcīgu vidi?

Mūsdienīgu dārzu reti var iedomāties kā pilnu ar piemājas dārziem un augļu kokiem. Mūsdienās uzmanība ir vairāk vērsta, lai vienkārši labi pavadītu laiku, nedarītu pārāk daudz un atpūstos, nevis novāktu ražu. Tāpēc jāapsver ne tikai praktiskie jautājumi, bet arī par to, kā kopt skaistumu, kas jūs iepriecinātu un padarītu jūsu dārzu par oāzi, kur izbēgt no pilsētas kņadas. Ja vēlaties šādu vidi, jums būs jāpieliek daudz pūļu, lai redzētu rezultātus. Turklāt dārza mājiņa galīga rezultātam piešķir ļoti daudz, tāpēc daudzi izvēlas kompaktas dārza mājiņas, kas ideāli iederas dabā.

Visvieglākais variants ir ja izvērtējat visu un pirms tam būs skaidrs sapņu telpas redzējums. Tomēr dažreiz ir grūti visu izplānot savā prātā, un ir daudz vieglāk pieņemt lēmumus, ja redzat dažus daļējus rezultātus. Un tas nav slikti. Šajā gadījumā vislabāk ir veikt visu lēnām un ar katru soli izvērtēt, kā tas saskan ar apkārtni un ko vēl varētu darīt. Tādā veidā jūs soli pa solim izveidosiet sev vēlamo telpu.

Veidojot zemi, sākumpunkts varētu būt skaists zāliens, īpaši, ja nav plānota lielāka būvniecība vai citi darbi, kas to sabojātu. Tas noteikti izmainīs zāliena izskatu. Un dārza mājiņa šādā vidē izskatīsies savādāk. Diezgan bieži sākumā cilvēki rūpējas arī par zaļo dzīvžogu vai žogu, īpaši, ja ir kaimiņi un gribas nedaudz privātuma. Pēc tam jūs varat veikt citus uzdevumus. Svarīgi atcerēties, ka galvenais akcents varētu būt dažādi augi, koki vai puķes un pie tiem var pieskaņot visas pārējās detaļas. Daudzi cilvēki vēlas pavadīt laiku dabā dažādu iemeslu dēļ. Tāpēc, veidojot mājīgu telpu, nevajadzētu to aizmirst, jo pēc izlaušanās no pilsētas ir ārkārtīgi patīkami pastaigāties pa zāli, nevis pa ietvi.

Galvenais interjera noteikums – mazāk ir vairāk

Šo teicienu noteikti ir dzirdējuši daudzi, un tas visvairāk atbilst šim gadījumam, jo daudziem nākas daudz pārdomāt, kā vajadzētu izskatīties viņu dārza mājiņai, it īpaši, ja tā nav galvenā māja, bet gan vieta, kur aizbēgt no ikdienas rutīnas, nedaudz atpūsties un lieliski pavadīt laiku, tāpēc visi ierastie risinājumi nederēs. Protams, tas nenozīmē, ka jāizgudro kaut kas unikāls un ekskluzīvs, jo vienkāršība, kas neprasa papildus pūles, ir pati burvīgākā.

Nedrīkst aizmirst, ka ne viss saskan ar dabīgu koku. Turklāt ļoti kompaktā mājā var būt grūti izveidot kaut ko izcilu. Un tas nav jādara, ja jūsu dārza mājiņa ir tikai neliela telpa, kurā dažreiz ieejat un lielāko daļu laika mēdzat pavadīt ārā. Labāk ir koncentrēties uz vides kopšanu un piemērotākās dārza mājiņas izvēli, kas būs ērta un pildīs savas funkcijas.

Ja plānojat savā dārza mājiņā uzturēties ilgāku laiku, būs jābūt apdomīgam (-ai) ar interjera dizainu. Koka griesti, sienas un grīdas segums, iespējams, neradīs mājīgu vidi un vairāk atgādinās lauku saimniecību, nevis jauku sapņu māju. Ja plānojat tur dzīvot ilgāku laiku, ir vērts padomāt par minimālisma stilu, kas pēdējā laikā kļūst arvien populārāks. Pirmo reizi tas parādījās tik mazos, dabā uzceltos mājokļos. Minimālistiski gaišas krāsas saskanēs ar kokmateriāliem un vizuāli nesamazinās jau tā ierobežoto telpu, un tas ir ļoti svarīgi, projektējot nelielu dārza mājiņu.

Tādas pašas metodes jāizmanto mēbeļu un visa pārējā izvēlē. To vajadzētu būt tikai tik, cik nepieciešams. Katra papildu lieta aizņem vietu, un var likt jums justies neērti saspiestam. Šo noteikumu ir svarīgi piemērot koplietošanas telpai, kurā plānojat pavadīt lielāko daļu laika, it īpaši, ja tajā pulcēsies lielāka cilvēku grupa. Guļamistabas var būt mazākas, jo ar to pilnīgi pietiek, ja tās ir paredzētas tikai gulēšanai.

Lēmumi, kas garantē mājīgumu

Dažreiz ir diezgan grūti saprast, kas jums nepieciešams, lai padarītu telpu mājīgu. Tomēr ļoti bieži to var garantēt sīkas detaļas. Jūsu dārza mājiņas projektēšana nav izņēmums. Nav jāmeklē ekstravaganti risinājumi. Dažreiz var pietikt ar tādu vienkāršu lietu kā gaismu izstarojošas gaismas pie ieejas vai terases, kur pavadīt laiku vakarā vai vienkārši palasīt grāmatu, izbaudot dabas mieru. Lai labāk pavadītu laiku mājā, ieteicams ielikt lielākus logus, kas ļaus labāk izbaudīt skatu un ļaus tajā ieplūst daudz dabiskajai gaismai. Šo iemeslu dēļ pat mazai mājiņai var būt lieli logi.

Mājas iekšienē nav nekā labāka par degošu malku kamīnā aukstos vakaros. Tas rada mājīgu atmosfēru, palīdz sasildīties un ļauj pat vēsākās dienās dzīvot dārza mājiņā. Protams, ja dārza mājiņā dzīvos tikai vasarā, šāds elements nav obligāts. Tāpat kā šādā situācijā, kamīna funkcijas pildīs ugunskurs vai grils ārā, pie kura var pulcēties cilvēki.

Ja vēlaties mājīgumu, nevajag baidīties eksperimentēt, tomēr parasti visnoderīgākās ir vienkāršas detaļas un nesarežģīti lēmumi. Unikālu atmosfēru var radīt ar piemērotu apgaismojumu vai kādu mazu priekšmetu. Vissvarīgākais ir pievērst uzmanību tam, kāda dārza mājiņa un vide jums ir vistuvāk sirdij, un veidot to tā, lai būtu vēlme tajā pavadīt laiku. Dārzs ir īstā vieta, kur atslābināties un aizmirst ikdienas rūpes.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.