Cūkgaļa ar kartupeļiem un burkāniem
800 – 900 gramu cūkgaļas, 2 sīpoli, 3 – 4 ķiploka daiviņas, 3 – 4 kartupeļi, 2 – 3 burkāni, 2 ēdamkarotes tomātu pastas, 2 – 3 tējkarotes saldās paprikas, 1 – 2 lauru lapas, sāls, malti melnie pipari, citas garšvielas – pēc izvēles, augu eļļa, apmēram 1 litrs ūdens.
Lai gan līdz ar pavasara atnākšanu rodas vēlme baudīt vieglākas, dažādiem zaļumiem bagātākas un šim gadalaikam vairāk atbilstošas maltītes, arī bez sātīgiem gaļas ēdieniem neiztikt, sevišķi – drēgnākās dienās. Varam izraudzīties vai nu liesāku, piemēram, kakla karbonādes, šķiņķa vai lāpstiņas gabalu, vai arī treknāku – cūkgaļas krūtiņu. Un tad iespējams pagatavot, piemēram, šādu sautējumu jeb gulašu, vienā katlā apvienojot gan gaļu, gan dārzeņus. Turklāt ēdiens, lai gan labi garšos, droši vien paliks pāri, tāpēc nākamajā dienā nebūs jādomā – ko tad šodien ēdīsim?
Katliņā ar biezu dibenu uzkarsēju augu eļļu, tajā apcepu nomizotus un sasmalcinātus sīpolus. Kad tie jau bija kļuvuši mīksti, pievienoju sasmalcinātus ķiplokus, gabaliņos sagrieztu cūkgaļas šķiņķi, tomātu pastu un piekaisīju paprikas pulveri. Visu samaisīju un apcepu.
Kad katla saturs bija apcepies, pielēju ūdeni, cik šķita vajadzīgs, lai tajā varētu izvārīt arī dārzeņus, un uzvārīju. Piemetu sāli, piparus, lauru lapas un arī garšvielu maisījumu cūkgaļas ēdieniem. Visu vārīju apmēram 40 minūtes. Pēc tam pievienoju notīrītus un gabaliņos sagrieztus burkānus un turpināju sautēt. Kad tie jau bija gandrīz mīksti, pieliku iegādātos lietošanai jau gatavos apaļos kartupeļus, ko pirms tam sagriezu gabaliņos. (Ja izmantojam nevārītus kartupeļus, tie jānomizo, jāsagriež gabaliņos, un tad tos varam pievienot katlā reizē ar burkāniem vai tikai mazliet vēlāk.) Visu kopā uzkarsēju un tad jau gatavo ēdienu, pārkaisītu ar sasmalcinātiem sīpolu lociņiem, varēju celt galdā. Varbūt kāds vēl vēlēsies šķīvja saturu papildināt ar karotīti skābā krējuma, bet tas jau pašu ēdāju ziņā.
Pavasarīgi salāti ar mencu aknām
1 kārbiņa mencu aknu, 1 gurķis, dažādi lapu salāti, diļļu zaļumi, 2 vārītas olas, ķiršu tomātiņi, olīveļļa, balzametiķis, 1 – 2 tējkarotes citrona sulas, svaigi malti melnie pipari.
No savas bērnības atceros, ka mencu aknas bija veikalos pieejamas un tās ēdām samērā bieži. Tagad gan neiesaka ar tām pārlieku aizrauties, taču tās satur vērtīgās “Omega 3” taukskābes un ir bagātas ar vitamīniem A un D, kas ir mūsu organismam ļoti nepieciešami. Tomēr akniņas ir arī pietiekami gardas, lai reizēm ar tām “nodzītu kārumu”. Vienkāršākais veids to apēšanai ir kopā ar sasmalcinātiem sīpoliem un vārītām olām. Taču tās varam izmantot arī, piemēram, šādu salātu pagatavošanai.
Noskalotus un apsusinātus lapu salātus saplucināju un izliku šķīvja apakšā. Nomizoju, sagriezu gabaliņos svaigu gurķi un izkārtoju virs salātlapām. Pārkaisīju sasmalcinātus diļļu zaļumus. Vairākus ķiršu tomātiņus pārgriezu uz pusēm un izliku pa virsu. Vārītās olas nolobīju un sagriezu daiviņās, ko arī izkārtoju traukā. Visu pārslacīju ar balzametiķi un olīveļļu.
Mencu aknas izņēmu no kārbiņas un ar dakšiņu sadalīju gabaliņos. Konservu eļļai piemaisīju citrona sulu un piparus un ar to pārlaistīju salātus. Virsū vēl izliku akniņas un pārkaisīju sasmalcinātas dilles.
Cepti bumbieri ar sieru un medu
3 bumbieri, 1 tējkarote citrona sulas, 70 gramu siera ar zilo pelējumu, 70 gramu cietā siera, 1 tējkarote ķiploku granulu, olīveļļa cepšanai, malti melnie pipari, timiāns, 4 – 5 tējkarotes medus.
Pāris reižu jau biju iegādājusies bumbierus, lai izmēģinātu šo recepti, taču, kamēr grasījos to darīt, bumbieri nogatavojās un bija jāapēd, jo te nepieciešami cietāki augļi. Beidzot šo izsmalcināto uzkodu tomēr pagatavoju, un tā lieliski iederētos arī svētku galdā, ja vien esat sieru cienītāji, protams. Nu arī es jau gandrīz pieradu pie siera ar zilo pelējumu.
Bumbierus nomazgāju un pārgriezu uz pusēm. Ar tējkaroti izdobu serdes un mazliet mīkstuma. Katru pusīti pārslacīju ar citrona sulu, lai augļi nesāktu brūnēt, taču to varam arī nedarīt.
Sieru ar zilo pelējumu sagriezu mazos kubiņos, bet cieto sieru sarīvēju uz smalkās rīves. Abus siera veidus sajaucu bļodā, kur piekaisīju arī ķiploku granulas, un visu samaisīju. Sāli varam nelikt, jo siers jau ir sāļš.
Pannā ar uzkarsētu nelielu daudzumu olīveļļas un mazliet sviesta apcepu bumbieru pusītes – apmēram pa trim minūtēm no katras puses. Augļiem jākļūst mīkstākiem. Pēc tam tos pārliku veidnē kopā ar taukvielām no pannas. (Lai pusītes labāk varētu izkārtot veidnē un tās “turētos taisni”, pirms cepšanas tām vēl varam mazliet nogriezt apaļumus.) Iedobītes piepildīju ar sieru un ķiploku maisījumu, uzkaisīju mazliet piparu, kā arī kaltētu timiānu. Ja vēlamies, arī kādus sasmalcinātus riekstiņus varam pārkaisīt. Veidni ar pildītajiem bumbieriem ievietoju līdz 180 grādiem izkarsētā cepeškrāsnī uz apmēram piecām minūtēm. No krāsns izņemtās pusītes uzreiz pārlaistīju ar šķidru medu. Bez tā ir iespējams iztikt, taču ar medu noteikti ir vēl gardāk.
Reklāma