Ar šefpavāra Māra Jansona demonstrāciju, kā kartupeli izmantot līdz pat miziņai un ekskursiju jaunatklātajā bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes rūpnīcā “Daibe”, SIA “ZAAO” (turpmāk – ZAAO) uzsāk informatīvo kampaņu “Šķirot BIO? Loģiski!”, kuras laikā gan ZAAO darbības teritorijas novados, gan Latvijā kopumā tiks skaidrots par bioloģisko atkritumu šķirošanas nozīmīgumu.
Latvijai ir saistošs Eiropas Komisijas izvirzītais mērķis – līdz 2035. gadam poligonos varēs apglabāt ne vairāk kā 10% no visiem atkritumiem. Ar šā gada 1. janvāri visā valstī stājās spēkā noteikumi par bioloģisko noārdāmo atkritumu dalītu vākšanu. ZAAO darbības teritorijā pakalpojums būs obligāts daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem un uzņēmumiem pašvaldību saistošajos noteikumos noteiktajās teritorijās. Uzņēmumiem prasība par bioloģisko atkritumu dalītu vākšanu ir obligāta, ja radītais atkritumu apjoms ir lielāks par 80 litriem nedēļā.
Privātmāju īpašniekiem ir iespēja izvēlēties izmantot brūno konteineru vai pašiem veidot komposta kaudzi sava īpašuma teritorijā. Ja izvēle ir par labu kompostēšanai, par savu lēmumu jāinformē ZAAO, kas veidos un uzturēs mājkompostētāju reģistru. “Tā nav valsts noteikta prasība, bet gan mūsu iniciatīva, lai veiktu uzskaiti un kontroli par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu Vidzemē,” skaidro ZAAO valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis.
Pagājušā gada nogalē ekspluatācijā nodotā bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes rūpnīca “Daibe” ir būtisks solis, lai sniegtu mūsdienīgu un klientiem pielāgotu atkritumu apsaimniekošanu, kā arī iespēja tuvoties Eiropas Savienības noteiktajām prasībām. Rūpnīcā esošie bioloģiski noārdāmo atkritumu anaerobās fermentācijas tuneļi un aerobās kompostēšanas iekārtas ļauj tehnisko kompostu iegūt pāris mēnešu laikā, kas ir vairākas reizes ātrāk par iepriekš izmantoto risinājumu.
Kampaņa “Šķirot BIO? Loģiski!” izglītos, kā pareizi šķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus, pēc pieprasījuma, daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem rīkojot arī šķirošanas meistarklases, skaidros, kā noslēgt līgumu par brūnā konteinera uzstādīšanu un kā notiks tā apkalpošanas procesi. ZAAO darbības teritorijas novados tiks izvietots ceļojošais vides objekts, kas pievērsīs uzmanību nepieciešamībai šķirot bioloģiskos produktus.
Pulcējoties Dabas un tehnoloģiju parka URDA telpās, ZAAO valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis uzsvēra: „Mūsu mērķis ir nodrošināt pilnu apsaimniekošanas ciklu – no virtuves līdz atkritumu poligonam. Ar šīs kampaņas aktivitātēm vēlamies ne tikai vairāk skaidrot bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas principus, bet arī uzsvērt, ka brūnā konteinera izmantošana pašlaik ir finansiāli izdevīgāka. Mēs ticam, ka nākotnē atkritumu apsaimniekošanā būs divi principi – slinkais un čaklais. Priekš čaklā iedzīvotāja tiks būvēta infrastruktūra, lai ir kur likt šķirojamo materiālu un to darīt būtu ērti. Savukārt slinkajam atkritumu apsaimniekošana paliks dārgāka. Zinot un saprotot šos principus, ikviens no mums var izdarīt izvēles.”
Pieteikšanos bioloģisko atkritumu konteineram un līguma slēgšanu visā savā darbības teritorijā ZAAO uzsāka 1. februārī, iespēju noslēgt līgumu jau izmantoja restorāns “Kest”, kura šefpavārs Māris Jansons sniedza ieskatu par pārtikas atkritumu procesiem restorānā un nozarē: “Restorānos ir pierasts un pašsaprotami atdalīt pārtikas atlikumus. Arī izlietoto eļļu un citus pārpalikumus nododam pārstrādei, nekas netiek vienkārši izmests. Ieviešot bioloģisko atkritumu konteinerus, savākšanas un izvešanas procesi kļūs vēl ērtāki un arī ekonomiskāki.”
Vairāk par ZAAO bioloģisko atkritumu dalītās vākšanas sistēmu https://zaao.lv/skirot-bio-logiski/
Reklāma