Šogad Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienas solās būt īpaši garas – teju divas nedēļas svētku prieka, kopā būšanas un, protams, bagātīgi klātu galdu. Svētku reizēs bieži vien mēdzam sevi palutināt, ļaujoties atpūtai un baudot dažādus našķus, taču šāds režīms vairāku nedēļu garumā var būt nopietns izaicinājums veselībai. Ne vien gada nogalē, bet nereti arī visa decembra garumā darbā un mājās netrūkst saldumu un gardumu, nojūk sporta zāles apmeklējumu grafiks, miegs var būt nepietiekams, bet stresa līmenis, cenšoties visu paspēt, būtiski pieaug. Pēc šādām svinībām atgriešanās ikdienas ritmā mēdz būt sarežģīta – neveselīgi ieradumi var ieviesties uz palikšanu. Kā baudīt svētkus, vienlaikus parūpējoties par veselību, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.
„Svētki noteikti ir jāsvin – tie dāvā prieku, un kopā pavadītais laiks ar ģimeni un draugiem ir būtisks emocionālajai labsajūtai. Taču, ja šajā periodā vairākas dienas vai pat nedēļas pavadām ārpus ierastā ritma, ķermenim mentāli un fiziski būs grūtāk atgūt līdzsvaru. Piemēram, pārmērīgi ēdot vairākas dienas no vietas, kuņģis var iestiepties, un sāta sajūtai būs nepieciešams arvien lielāks pārtikas apjoms. Arī citi veselīgie ieradumi – jo ilgāk ritms ir izjaukts, jo vairāk enerģijas un laika būs nepieciešams, lai tos atjaunotu. Pēc svētkiem tas var prasīt līdz pat mēnesim vai ilgāk, izraisot fizisku sagurumu un emocionālu nomāktību. Tā kā janvāris jau tā ir gana izaicinošs mēnesis auksto laikapstākļu, saules trūkuma un pastiprināto vīrusu saslimšanas risku dēļ, emocionālā pašsajūta var būtiski pasliktināties, un atbrīvoties no nelāgajiem ieradumiem būs vēl sarežģītāk. Lai garajās svētku brīvdienās un jaunā gada sākumā justos labā emocionālajā un fiziskajā formā, ieteicams arī svētku laikā mēģināt saglabāt līdzsvaru starp baudījumu un veselību – rūpēties par miegu, mērenību maltītēs un ikdienas kustībām,” uzsver aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.
Sabalansē uzturu arī svētkos. Lai saglabātu veselīga uztura ieradumus arī svētku laikā, ir ieteicams plānot ēdienkarti, iekļaujot vairāk dārzeņu, augļu un šķiedrvielu, kā arī veselīgas uzkodas, kas palīdzēs sabalansēt svētku maltītes. Turklāt veselīgu desertu alternatīvas, piemēram, augļu saldējumi vai tumšās šokolādes uzkodas ļaus izbaudīt saldumus ar mazāku cukura saturu. Lai kontrolētu porcijas izmēru, var dot priekšroku mazākiem šķīvjiem. Tāpat ir būtiska apzināta pieeja ēšanai, lai izvairītos no „ēšanas garlaicības dēļ” – Ziemassvētku laikā, kad acu priekšā gozējas gardumu kalni, ir īpaši viegli iekrist šajās lamatās un ēšanu pārvērst laika pavadīšanas veidā.
Izkustēšanās kā daļa no svētkiem. Lai Ziemassvētku periodā uzturētu aktīvu dzīvesveidu, padari kustības par daļu no svinību plāniem. Tā var būt, piemēram, kopīga ģimenes došanās uz mežu piknikā pēc eglītes, sniega šķūrēšana kā komandu sacensības, slidošana, vizināšanās ar ragaviņām, sniegavīra celšana pēc brokastīm vai pastaiga pēc vakariņām – jebkura izkustēšanās nāks par labu gremošanai, asinsritei, palīdzēs kompensēt uzņemtās kalorijas un atturēs no pārmērīgi ilgas ieslīgšanas dīvānā.
Alkoholu ar mēru. Ja svinību laikā lieto alkoholu, tad labāk izvēlēties kvalitatīvākus dzērienus un mazākās devās, tādējādi samazinot tā ietekmi un uzņemto kaloriju daudzumu. Vakara gaitā var dažādot dzērienu karti ar grezniem bezalkoholiskajiem kokteiļiem, citiem dzērieniem vai vienkārši ar ūdeni – kas jo īpaši būtisks, ņemot vērā, ka alkohols pastiprināti dehidratē organismu, tostarp ādu, kā rezultātā tā var izskatīties blāva un sagurusi.
Vai ūdeni padzēries? Glāze vīna pie vakariņām, kafija pie deserta un kāds saldinātais dzēriens pa vidu – pa malciņam dažādu dzērienu šur un tur, bet dienā nepieciešamais šķidruma daudzums tāpat var netikt uzņemts. Dzer pietiekami daudz ūdens gan hidratācijai, gan slāpju veldzēšanai, tādējādi sabalansējot kofeīnu, alkoholu un cukuru saturošu dzērienu patēriņu.
Centies mazināt svētku stresu. Lai mazinātu pārslodzes risku, būtiska ir plānošana un pienākumu sadalīšana. Sadali paveicamos darbus atsevišķos laika posmos, lūdz talkā papildspēkus un mācies pateikt „nē”, lai neuzņemtos darbus, kas ir pāri taviem spēkiem. Svētku organizēšanas skrējienā ievies atpūtas pauzes – gan individuālas – kaut atlaisties dīvānā uz nelielu diendusu un atslābināt muskuļus –, gan kopīgas – organizējot aktivitātes ar ģimeni vai draugiem, dodoties pastaigās vai spēlējot spēles, tādā veidā kvalitatīvi pavadot laiku kopā un saglabājot pozitīvu attieksmi. Mazināt trauksmi palīdzēs arī zāļu tējas, piemēram, melisas, māteres vai kumelīšu tēja.
Laiks miegam un rutīnai. Centies saglabāt līdzsvaru starp svētku aktivitātēm un sadzīves rutīnu – tas palīdzēs izvairīties no pārmērīga noguruma un vieglāk atgriezties ikdienas ritmā pēc svētkiem. Tāpat nežēlo laiku miegam – tā tiks atjaunotas enerģijas rezerves, turklāt miegs nāks par labu izskatam un uzlabos imūnsistēmas darbību.
Veselīgu dāvanu idejas. Ja vēlies sevi vai kādu citu iepriecināt svētkos, lieti noderēs dāvanas, kas nāk par labu veselībai un skaistumam. Zāļu tēju komplekts, medus, vitamīni, piemēram C un D vitamīns, uztura bagātinātāji imunitātes stiprināšanai vai aptiekas dāvanu karte, lai saņēmējs sarūpētu tieši sev piemērotāko. Aptiekā tāpat pieejama augstas kvalitātes dermokosmētika ādas mirdzumam un mitrināšanai, dažādi pīlingi, maskas, serumi, kā arī ziemā tik vajadzīgie sejas, roku krēmi un lūpu balzami vai pat saules aizsarglīdzekļi, ja gatavojas ceļojumam uz saulaināku klimata joslu. Ņem vērā – visās Apotheka aptiekās iegādātās dāvanas iespējams arī skaisti iesaiņot turpat, uz vietas – vaicā farmaceitam!
Reklāma