Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ķēķa stāsti

Foto: Brigita Skaistkalne

Saldā krējuma panna cotta ar dzērveņu želeju

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● 400 mililitru saldā krējuma,

● 100 mililitru piena,

● 70 gramu cukura,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● 1 ēdamkarote želatīna.

Želejai:

● 1 glāze svaigu dzērveņu,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● 2 glāzes ūdens,

● ½ glāzes cukura,

● 1 ēdamkarote želatīna.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

KRĒMĪGO UN GARDO PUDIŅU, ko mēdz dēvēt par panna cotta, desertam pagatavoju no
30 % saldā krējuma, bet sarkanajai želejai izmantoju veselīgās un vitamīniem bagātās rudens gadatirgū iegādātās mūsu novada purva dzērvenes.

Baltajai kārtai želatīnu aplēju ar 5 ēdamkarotēm auksta novārīta ūdens un atstāju minūtes 20, lai uzbriest. Tad saldo krējumu un pienu lēju katliņā, piebēru cukuru un samaisīju. Liku trauku uz plīts un, nepārtraukti maisot, pagaidīju pirmos burbulīšus, pēc tam no uguns noņēmu. Krējuma masai pievienoju uzbriedušo želatīnu un maisīju, līdz tas bija izšķīdis, pēc tam salēju trauciņos, piepildot tos līdz pusei. Šim nolūkam lieti noder gan nelielas stikla burciņas, gan saldēdienu glāzītes. Masu atdzesēju un ievietoju ledusskapī sastingšanai.

Sarkanajai kārtai želatīnu pārlēju ar 3 ēdamkarotēm auksta novārīta ūdens un atstāju uzbriest. Dzērvenes pārlasīju, noskaloju un ar koka stampiņu saspaidīju. Biezenim izspiedu sulu, to atliku malā, bet izspaidas pārliku katliņā, pielēju ūdeni un dažas minūtes pavārīju. Pēc tam nokāsu, karstajam šķidrumam piekaisīju cukuru un sajaucu, pievienoju arī uzbriedināto želatīnu un maisīju, līdz tas bija izšķīdis. Visbeidzot pielēju arī dzērveņu sulu un maisījumu atdzesēju. Tad sarkano masu pārlēju sastingušajai baltajai kārtai trauciņos un tos atkal ievietoju ledusskapī, līdz divkrāsainais gardums bija pilnībā saželējis. Galdā liekot, to vēl varam greznot, piemēram, ar kādu lielogu dzērveni. Lai svētki izdevušies un – lai labi garšo!

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar sēnēm un dārzeņiem pildītas cāļa krūtiņas filejas

● 500 gramu cāļa krūtiņas lielo fileju,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● 140 gramu šampinjonu,

● 60 gramu cietā siera,

● 1 sīpols,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● ½ sarkanā saldā pipara,

● 2 ķiploka daiviņas,

● dilles,

● 3 ēdamkarotes augu eļļas,

● ½ tējkarotes maltas saldās paprikas,

● malti melnie pipari,

● sāls.

SVĒTKU GALDAM pagatavot sulīgas cāļa krūtiņu “kabatiņas” nav nemaz tik sarežģīti. Turklāt, ja negaršo paprika vai sīpoli, šeit ieteiktā pildījuma vietā iespējams izvēlēties un izmantot arī citu, piemēram, ar saulē kaltētiem tomātiem, žāvētām plūmēm vai āboliem.

Vispirms sīpolu, šampinjonus un saldo piparu smalki sagriezu un pannā ar divarpus ēdamkarotēm augu eļļas cepu uz vidējas uguns 10 – 13 minūtes, līdz dārzeņi kļuva mīksti. Piekaisīju sāli un piparus, pārliku bļodiņā un mazliet atdzesēju. Tad pievienoju sīki sagrieztas dilles, spiedē sasmalcinātus ķiplokus un rīvētu sieru (to vēl mazliet atstāju arī fileju pārkaisīšanai, kad tās jau būs gandrīz gatavas), samaisīju, un gards pildījums gatavs!

Pildīšanai izmantoju cāļa krūtiņas lielās filejas. Ar asu nazi no platākā gala katru uzmanīgi iegriezu tā, lai izveidotos “kabatiņa”. Filejas apkaisīju ar sāli, pipariem un saldās paprikas pulveri, apslacīju ar augu eļļu un no visām pusēm garšvielas ierīvēju gaļā. Sagatavoto pildījumu ar tējkaroti saudzīgi, bet stingri iepildīju iegriezumos. Lai tas labāk turētos “kabatiņās”, drošības labad tās vēl varam aizspraust ar koka iesmiņiem. Katru piepildīto fileju liku uz attiecīga lieluma cepamā papīra gabala un to savirpināju tā, lai izveidojas “laiviņas” ar diviem galiem, līdzīgi kā konfektēm. Tās izkārtoju veidnē, ko biju vēl nedaudz ietaukojusi ar augu eļļu, un ievietoju līdz 180 – 200 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī. Cepamais papīrs pasargāja gaļu no izžūšanas, tā izcepās sulīga un mīksta. Pēc pusstundas veidni no krāsns izņēmu, “laiviņām” augšpusē papīru atbīdīju un atgriezu, bet pildītās filejas vēl pārkaisīju ar rīvētu sieru. Veidni uz dažām minūtēm ievietoju atpakaļ krāsnī, lai siers būtu izkusis un kļuvis zeltains. Pēc tam karstās filejas ar sātīgo pildījumu varam pārlikt uz šķīvjiem un baudīt kopā ar svaigiem salātiem un zaļumiem vai arī celt galdā ar visu cepamā papīra “laiviņu” pat bez piedevām.

Avokado “laiviņas” ar garneļu salātiem

● 2 avokado,
● 100 gramu svaigu, lobītu garneļu,
● 2 vidēja lieluma tomāti,
● 1 tējkarote svaigi spiestas citrona sulas,
● 1 neliels gurķis,
● 2 ēdamkarotes skābā krējuma vai bezpiedevu jogurta,
● 1 ēdamkarote majonēzes,
● sāls,
● malti pipari,
● dilles.

APETĪTI ROSINOŠAI, svaigai un garšīgai uzkodai svētku galdā varam celt šādas “laiviņas”. Garneles gan biju iegādājusies jau gatavas – sālījumā, taču svaigās, pēc receptes, būtu jāliek uz cepamā papīra cepampannā, jāapkaisa ar pipariem un nedaudz sāls, jāapslaka ar olīveļļu un jāievieto līdz 180 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī uz minūtēm desmit, līdz tās kļūst tumši rozīgas. Šoreiz šī procedūra izpalika.

Tomātus bez sēklu daļas sagriezu gabaliņos. Te lieliski varam izmantot ķiršu tomātiņus, apmēram 20, tos sagriežot četrās daļās. Nomizotu gurķi sagriezu nelielos kubiņos. Avokado pārgriezu gareniski uz pusēm, izņēmu kauliņu, bet mīkstumu ar karotīti uzmanīgi, miziņas atstājot neskartas, izgrebu un sasmalcināju. Gatavās garneles notecināju no sālījuma, sagriezu mazākos gabaliņos un samaisīju ar sagatavotajiem dārzeņiem, pieliekot arī skābo krējumu un mazliet biezas majonēzes (bez tās gan varam arī iztikt), citrona sulu, piparus un nedaudz sāls. Pagatavotos svaigos salātus pildīju avokado miziņās un rotāju ar dillēm un garnelēm.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.