Mārupiete Zane Mešķe ar ģimeni un draugu ģimenēm jau ceturto gadu iedzīvotājus mudina iesaistīties labdarības kampaņā un piepildīt veco un vientuļo senioru, kā arī maznodrošināto ģimeņu vēlmes Ziemassvētkos. Šogad vairāku desmitu iedzīvotāju Ziemassvētku dāvanu vēlmes viņi īstenos Smiltenes un Madonas novados.
Kā stāsta Z. Mešķe, tā ir viņas ģimenes personīgā iniciatīva iepriecināt līdzcilvēkus šajā laikā, kuriem ikdienā neklājas tik viegli.
Kopumā tiks apdāvināti teju 50 iedzīvotāji, lielākā daļa no tiem tieši Smiltenes novadā. Čaklie rūķi šobrīd gādā dāvaniņas vairākiem Drustu, Raunas, Blomes un Launkalnes pagastu vientuļajiem senioriem un maznodrošinātajiem.
“Sociālo dienestu darbinieki ir apjautājuši ap 50 cilvēkus un lūguši izteikt savas vēlmes, ko viņi vēlētos saņemt Ziemassvētkos. Mēs saņēmām šīs vēlmes un tālāk sadarbībā ar mūsu draugiem, bērnu skolasbiedru vecākiem šīs dāvaniņas sarūpējam, rakstām klāt kartītes ar laba vēlējumiem, lai 26. decembrī tās visas izvadātu adresētiem tieši uz mājām. Cilvēku atsaucība ir apbrīnojama. Lielākajai daļai saņēmēju dāvanu sarūpētāji jau ir pieteikušies vai vēl turpina rakstīt vēstules, ka ir gatavi iesaistīties. Galvenokārt akcijas atbalstītāji ir no Mārupes novada, jo aicinājumu iesaistīties biju ievietojusi arī sociālajos tīklos,” laikrakstam atzīst Z. Mešķe, kura ikdienā strādā farmācijas uzņēmumā, kur ar sociālo darbu vai labdarību nav nekā kopīga.
Viņa stāsta, ka iepriekšējos gados ar šādu iniciatīvu tika atbalstīti Cēsu novada ļaudis, taču, mainoties darbiniekiem šajā dienestā, šogad šāda sadarbība izpalika. “Līdz šim sadarbojāmies ar šo dienestu, taču tur ir pamainījušies cilvēki un, sazinoties šogad ar sociālo dienestu, man skaidri un gaiši pateica – mums tas nav vajadzīgs, ir datu aizsardzības likums un citas atrunas,” stāsta Zane.
Laikrakstam sazinoties ar Cēsu novada Sociālo dienestu, tiek skaidrots, ka sadarbība nav izveidojusies vairāku iemeslu dēļ. “Mēs tam saskatām vairāk risku nekā labuma. Pieturamies pie tā, ka klientu, personu datus nevienam nenododam. Ļoti strikti pie tā pieturamies. Piedāvājām tādu sadarbības variantu, ka varam apzināt iedzīvotāju vēlmes, bet dāvanu nogādāšanu saņēmējiem tad uzticētu tikai un vienīgi sociālā dienesta darbiniekiem. Tas nederēja. Es kā iestādes vadītāja šādiem piedāvājumiem uzreiz vērtēju visus riskus. Mēs nevaram uzņemties tādu atbildību, lai svešiem cilvēkiem atklātu vecu un vientuļu ļaužu dzīvesvietas, jo īpaši tāpēc, ka apdāvināt iecerēts laukos dzīvojošos. Protams, ir jau daudz dažādas labās lietas, bet mēs savā darbā redzam arī tās sliktās lietas, kas mudina būt piesardzīgiem,” uzsver Inga Kārkliņa, Cēsu Sociālā dienesta vadītāja pienākumu izpildītāja un atklāj, ka vientuļie seniori svētku laikā nepaliek bez uzmanības, jo sociālajam dienestam gadiem izveidojusies sadarbība ar dažādām biedrībām, kas arī iesaistās dažādās labdarības iniciatīvās.
Zane Mešķe, saņemot atteikumu no Cēsu pašvaldības, pēc šādas pieredzes sākusi lūkoties arī uz kaimiņu novadiem, mēģinot noskaidrot, kāda ir situācija blakus esošajos novados. Tad viņa sazinājusies ar Madonas novada Sociālo dienestu un Smiltenes novada Sociālā dienesta Sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu nodaļu, kur uzreiz atsaukušies un bijuši gatavi sadarbībai, apzinot iedzīvotājus, kuriem būtu aktuāla šāda palīdzība.
Taujāta, kāpēc palīdzība tiek piedāvāta tieši šaipusē, Zane skaidro: “Mūsu ģimene pirms vairākiem gadiem ir iegādājusies lauku īpašumu Cēsu novada Dzērbenes pagastā, tāpēc šī puse un Vidzeme ar katru gadu kļūst mīļāka un mīļāka. Redzam, kāda situācija ir laukos, ir vecļaudis, kuri gadiem dzīvo vieni paši. Un kāpēc gan kādu neiepriecināt svētku laikā tāpat vien, aiz tīras sirds? Pirmā gada pieredze, tie cilvēku smaidi, prieka asaras un kādas kundzes teiktais – pie manis dzīvē vēl nekad nav bijis eņģelis, bet tagad es savā mājā satieku eņģeļus. Šiem cilvēkiem rodas sajūta, ka viņi netiek aizmirsti, ka brīnumi notiek. Tas ir tas, kas mani un vēl vienu ģimeni mudina šo darīt. Kaut tas ir reizi gadā, bet no visas sirds vēlamies iepriecināt cilvēkus. Pats galvenais jau ir uzmanība, jo, kā jau minēju, katram saņēmējam dāvana tiek nogādāta tieši rokās un iespēju robežās arī katram tiek veltīts laiks. Piemēram, otrā ģimenīte, mūsu draugi, kas arī dosies izvadāt dāvaniņas šiem ļaudīm, ir aktrises un režisores Kristīnes Klētnieces-Sikas ģimene. Pērn, apciemojot vecļaudis un maznodrošinātās ģimenes, viņi katram pat nospēlēja nelielu koncertiņu ar dziesmām līdzpaņemto mūzikas instrumentu pavadībā. Vai nav sirsnīgi?”
Zane pastāsta, ka iedzīvotāju vēlmes ir ļoti dažādas, sākot no pārtikas precēm un sadzīves lietām līdz īpašākām. Piemēram, kāda 80 gadus veca kundze priecātos, ja rūķi sagādātu mandarīnus un kādus vitamīnus, 90 gadniece Maiga ļoti priecātos par jaunu un siltu segu, kā arī saka, – trauki esot mazumā un ļoti vēlētos kārtīgas zupas bļodas. Savukārt Laimonim ikdienā lieti noderētu mikroviļņu krāsns, kas reizēm atvieglotu siltu ēdienu pagatavošanu. Kāda adītāja izteikusi vēlmi, ka ļoti noderētu dzija jaunu cimdu adīšanai. Vēlmju sarakstā ir arī melnā šokolāde, konkrētu izmēru legingi un citas lietas. Tikmēr brāļi Matisoni (75 un 73 gadi) Launkalnes pagastā rūķim pačukstējuši, ka uz Ziemassvētkiem lielākā dāvana būtu vietējās avīzes “Ziemeļlatvija” abonements nākamajam gadam. Pateicoties Ziemassvētku rūķu iniciatīvai un labajiem gariņiem arīdzan no mūsu laikraksta, viņu vēlmes tiks piepildītas un jau janvārī viņi varēs doties uz pastkastīti pēc pirmā jaunā gada “Ziemeļlatvijas” numura.
Reklāma