
Vijciema pagasta iedzīvotājiem interesē notiekošais savā pagastā un Valkas novadā kopumā. To apliecināja otrdienas vakarā tautas namā notikusī tikšanās ar Valkas novada pašvaldības priekšsēdētāju Gitu Avoti un vairākiem izpildvaras darbiniekiem. Sarunās atklājās, ka gada laikā Vijciemā risināmo problēmu loks nav mainījies. Līdzīgi kā pērn vijciemiešus satrauc, kā tiks risināts jautājums par Celīškalna sakārtošanu un Vijas upes krastu labiekārtošanu, vietējo autoceļu uzturēšanu, par sabiedriskās kārtības uzturēšanu, par degradēto teritoriju – likteņa varā pamesto darbnīcu un kaltes –, kā arī bijušās skolas ēkas likteni, par dzeramā ūdens kvalitāti un vēl citiem vietējai kopienai aktuāliem jautājumiem.
Jāteic, ka G. Avote turpina aizvadītajā gadā iesākto praksi. Jau pērn viņa kopā ar dažiem valdošās koalīcijas deputātiem un izpildvaras darbiniekiem apmeklēja visus novada pagastus, lai iedzīvotājiem skaidrotu deputātu apstiprinātā pašvaldības budžeta tēriņus un citus ar to saistītus jautājumus, kā arī atbildētu uz jautājumiem. Jāpiebilst, ka 2024. gadā šīs izbraukuma tikšanās gan pagastos, gan Valkā notika februārī, bet šogad – tikai aprīļa sākumā, kaut gan pašvaldības 2025. gada budžetu deputāti pieņēma šogad 30. janvāra domes sēdē.
Der zināt, ka, gatavojoties 7. jūnijā notiekošajām pašvaldību vēlēšanām, priekšvēlēšanu aģitācijas periods pirms pašvaldību vēlēšanām ilgst 120 dienas – no 2025. gada 8. februāra līdz vēlēšanu dienai – 7. jūnijam. Intervijā “Ziemeļlatvijai” G. Avote apstiprināja, ka kandidēs, tāpēc tikšanās ar iedzīvotājiem priekšvēlēšanu laikā ne viens vien sasaista ar aģitācijas pasākumu. Jau rakstījām, ka likums amatpersonām šādas aktivitātes neliedz.
Šogad G. Avotes tikšanās ar iedzīvotājiem sākās 1. aprīlī Zvārtavas pagastā, bet Vijciemā bija jau otrais izbraukums.
Iepazīstoties ar šogad pašvaldības plānotajiem darbiem un kultūras pasākumiem Vijciema pagastā, viena no aktīvākajām tikšanās dalībniecēm, Latvijā pazīstamā sertificētu kartupeļu šķirņu sēklu audzētāja, zemnieku saimniecības “Piekalnes” īpašniece Ināra Pakalne atzina, ka 2024. gadā novada pašvaldības vienīgais īstenojamais projekts sadarbībā ar “Latvenergo” bijis elektrotransporta uzlādes izveide Valkas novadā, tostarp arī Vijciema pagastā pie tautas nama. Cerībā, ka jau pērn šī elektroauto stacija būs pieejama, vairāki vijciemieši esot iegādājušies elektroauto. Taču nācies vilties, jo no uzlādes stacijas neesot ne ziņas, ne miņas.

Attīstības, projektu un tūrisma nodaļas vadītājs Toms Simtiņš skaidroja, ka projektu partneriem radušās finansiālas grūtības, tāpēc pašvaldība sarunu ceļā panākusi vienošanos, ka šīs stacijas jāuzstāda līdz 2029. gadam.
I. Pakalne interesējās, cik lielu finansējumu pašvaldība paredzējusi vijciemiešu vietējās vēstures pērles – Celīškalna – sakārtošanai. Pašvaldības vadītāja atklāja, ka šim mērķim no pašvaldības budžeta nav paredzēts ne cents. Viņa ieteica, līdzīgi kā Valkā sakārtojot Mežaparka teritoriju, arī Vijciemā rīkot iedzīvotāju talkas. Jāpiebilst, ka visus šos gadus vijciemieši paši sabiedriskā kārtā ir gādājuši par Celīškalna sakopšanu.
Arī Valkā, Mežaparkā, iedzīvotāji, galvenokārt Valkas J. Cimzes ģimnāzijas skolotāji un skolēni un daļa pašvaldības administrācijas un izpildvaras darbinieku ir talkojuši teritorijas ziņā plašajā Mežaparka teritorijā. Tomēr minētais piemērs nav īsti vietā, jo, Valkā notiek ne tikai talkas, bet jau vairākus gadus, šogad – jo īpaši aktīvi, novada pašvaldība īsteno apjomīgu projektu Mežaparka teritorijas sakārtošanā.
Jāatzīst, ka vijciemieši izsenis bijuši daudz un dažādu kultūras pasākumu organizatori un apmeklētāji. Uz tikšanos ar iedzīvotājiem bija ieradusies arī jaunizveidotās Valkas novada Kultūras pārvaldes vadītāja Līga Tetere.
“Šajā jaunajā amatā strādāju no marta sākuma. Līdz šim esmu pabijusi visos tautas namos un tikusies ar vadītājiem. Priecātos dzirdēt no jums ieteikumus un komentārus par kultūras dzīvi Vijciemā, lai saprastu, kā varu jums palīdzēt.”
Atsaucoties L. Teteres aicinājumam, Vijciema tautas nama un Mierkalna tautas nama vadītāja Vita Bērziņa klātesošos aicināja reizi mēnesī ierasties pie viņas vai izmantot sociālos tīklus, lai ieteiktu savas idejas kultūras norisēm, kā arī aprunātos par to, kā trūkst.
“Vijciema tautas nama 2025. gada pasākumu budžets ir 6000 eiro. Ļoti laba grupa prasa vairāk nekā 6000. Sīkumus mēs varam dabūt, kurus kopā varam izdomāt. Gaidīšu tos, kuriem ir idejas par pasākumu rīkošanu, sākot no 300 līdz 500 eiro. Pārējiem novada tautas namiem pašvaldības piešķirtais finansējums ir stipri lielāks, izņemot Mierkalna tautas namu. Tam šim visam gadam piešķirti vien 2000 eiro. Ja katru mēnesi jārīko kāda kultūras aktivitāte, izdaliet 2000 eiro ar 12 gada mēnešiem. Tas ir smieklīgs budžets. Kā ir radies šis sadalījums pagastiem, ka Vijciemam griež un griež. Redzu savu budžetu, bet šeit ir cilvēki, kas redz visa novada budžetu,” norāda V. Bērziņa.
L. Tetere nevarēja komentēt, kā ir veidojušās proporcijas, sadalot finanšu līdzekļus katram tautas namam. “Nevienam tautas namam budžets nav lielāks par 10 tūkstošiem eiro,” skaidro L. Tetere.
Uz tikšanos ar iedzīvotājiem bija ieradies arī jaunais Pagastu apvienības pārvaldes vadītājs Edijs Eisaks. Viņš šajā amatā strādā vien trīs nedēļas, bet vijciemiešiem solīja, ka reizi nedēļā – ceturtdienās – viņu varēs satikt klātienē Vijciemā. Jāteic, ka vijciemieši jauno pārvaldnieku uzņēma visnotaļ sirsnīgi. Vienīgi brīnījās, kāpēc viņam kā jaunam un pašvaldības darbā nepieredzējušam izpildvaras darbiniekam jāsēž gluži vienam saieta namā “Lugažu muiža”. Tā viņam esot liegta ātra klātienes sazināšanās ar citiem speciālistiem.
UZZIŅAI
Valkas novada pašvaldības plānotais 2025. gadā Vijciema pagastā:
• Vijciema apkures sistēmas sakārtošanai – jaunas katlumājas būvniecībai paredzēti 81 419 eiro,
• elektrotransporta uzlādes izveide Valkas novadā, tostarp arī Vijciema pagastā pie tautas nama,
• projekts “Vijas upes krastu labiekārtošana – no Vijas vijmaliešiem”,
• ūdens kvalitātes uzlabošana,
• Celīškalna sakārtošana tūrisma veicināšanai,
• autoceļa valsts mērķdotācija Vijciema pagastā – 14 872 eiro.
Kultūrā:
• Vijas dienas svinības aprīlī,
• vasaras saulgriežu pasākums jūnijā,
• vasaras balle augustā,
• senioru gada balle oktobrī,
• erudīcijas spēle novembrī,
• gada balva decembrī.
#SIF_MAF2024

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.
Reklāma