Tieši pirms gada – 2022. gadā – Valkas daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji februāra rēķinus par centrālo apkuri apmaksāja, ņemot vērā noteikto siltumtarifu 57,74 eiro par megavatstundu. Savukārt 2023. gada februārī siltumtarifs ir audzis gandrīz divas reizes – apkures tarifs bez valsts atlaides ir 105,35 eiro par megavatstundu bez 12 procentu lielā pievienotās vērtības nodokļa. Savukārt apkures tarifs ar valsts atlaidi – 86,69 eiro par megavatstundu bez 12 procentu lielā pievienotās vērtības nodokļa.
Gatavojot publikāciju par centrālās apkures kvalitāti un rēķiniem, aicinājām iedzīvotājus dalīties ar stāstiem par šajā apkures sezonā saņemto siltumu, vai tas ir pietiekams vai dzīvokļos jāsalst. Vai saņemtie šīs sezonas rēķini par apkuri ir adekvāti saņemtā pakalpojuma kvalitātei vai pilnīgs “kosmoss” un grūti tos samaksāt.
Sūkstās par lieliem apkures rēķiniem
Jāteic, ka gaidītā iedzīvotāju aktivitāte izpalika, bet dažus stāstus saņēmām. Diemžēl tikai no Valkas. Smiltenes novada iedzīvotāji šim aicinājumam neatsaucās.
“Šis nudien ir ļoti labs temats. Kopumā par siltumu kārtīgā apkures periodā sūdzēties nevaram. Ir silti, pat ļoti, bet pats apkures sezonas sākums bija problemātisks. Mums mājās aug divi bērni. Jaunākajam nu jau astoņi mēneši un, ja nebūtu kur glābties no aukstuma, būtu jāuzturas telpās, kurās nebija vairāk par 12 līdz 14 grādiem. Jā, ir sildītāji, taču tas nav risinājums aptuveni divām trim nedēļām. Bet labi, to atrisinājām. Kā jau katru gadu. Tāpat kā citus gadus, arī šis gads nav citādāks saistībā ar pelējumu. Šogad tas ir vairāk, un nu jau pelējums ir uz virtuves, viesistabas un guļamistabas ārsienas. Telpās uzturas bērni, un pelējums kaitē veselībai. Risinājums? Taisīsim kosmētisko remontu jau otro reizi trīs gadu laikā. Patiesībā muļķīgi, bet tā tas ir. Piebildīšu, ka dzīvoklis ir pašvaldības un vīrs gatavojas sarunai ar SIA “Valkas Namsaimnieks”. Nebūtu slikti māju renovēt. Vien divi stāvi un astoņi dzīvokļi, taču šķiet, ka tas nebūtu ne ekonomiski izdevīgi, ne kopumā reāli,” raksta Varoņu ielas 38. mājas iedzīvotāja Ilze Kazaka.
“Ja godīgi, kurina līdz ārprātam. Dzīvoklī stāv atvērti logi, un temperatūra tāpat ap 23 grādiem. Esmu zvanījusi “Valkas Namsaimniekam”, bet viss velti. Saka, ka jāzvana mājas pārvaldniekam, bet arī tas ir velti. Radiatori tāpat karsti. Rodas iespaids, ka grib pēc iespējas vairāk kurināt, lai tikai mēs maksājam,” atklāj Tirgus ielas 12. mājas iedzīvotāja Sandra Sļusarenko.
Savukārt Rūjienas ielas mikrorajonā vienas no renovētās daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāja Velga Zariņa raksta: “Jau divas ziemas būs pagājušas, kopš dzīvoju renovētajā mājā. Mums trīsistabu dzīvoklī ir alokatori, un varam regulēt siltumu. Taču apkures rēķini ir milzīgi, jo maksai par apkuri vēl ir klāt mājas renovācijas izdevumi. Noregulēt, lai dzīvoklī temperatūra būtu vairāk nekā 20 grādi, vienkārši neceļas roka.”
V. R. Zāmuela ielas 1. daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāja Elizabete raksta, ka dzīvo trīsistabu dzīvoklī, kurā radiatori neregulējas, un katru mēnesi par apkuri jāmaksā aptuveni 200 eiro, savukārt kaimiņu mājā 3. numurā ir dzīvokļi, kur ir knapi 16 grādi, jo māja nav siltināta, radiatori vecie – mazas caurulītes.
“Apkures rēķini tiešām nenormāli lieli, kaut kurinām ar Latvijā ražotu šķeldu. Istabas temperatūra tikai 19 grādi. Ja neesi kustībā, tad vajag telpās dzīvot garajās biksēs un siltos džemperos. Par 2022. gada decembri apkure ar PVN bija 176,44 eiro, par 2023. gada janvāri – 194,35 eiro, par 2023. gada februāri apkure ar PVN – 174,83 eiro. Šie skaitļi ir par 62,3 kvadrātmetru lielu platību. Tiesa gan, mums ir mājas gala dzīvoklis, kaut āra sienas esam paši nosiltinājuši. Katru mēnesi kopējais rēķins ir vairāk nekā 200 eiro un kur vēl pārējie pakalpojumi par elektrību, internetu un gāzi. Un cik lielas pensijas ir Latvijā dzīvojošajiem pensionāriem?” jautā valcēniete Mudīte Pole, kur dzīvo Ausekļa ielā 28.
Situācija ar iedzīvotāju maksātspēju varētu būt sarežģītāka
Lai gan 2022./2023. gada apkures sezona vēl nav noslēgusies, SIA “Valkas Namsaimnieks” valdes loceklis Ivo Meļķis jau tagad var teikt, ka tā noritējusi bez lieliem starpgadījumiem vai ķibelēm. Viņš pieļauj, ka apkures sezona varētu noslēgties aprīļa otrajā pusē.
“Ir bijušas sezonas, kad centrālā siltuma padevi pārtraucam tikai maija sākumā. Taču, zinot, ka šosezon ir augsts apkures tarifs, iespējams, ka sezona varētu beigties pat ātrāk.
Protams, pie mums ir ieradušies iedzīvotāji, piemēram, kuri dzīvo Raiņa ielas 12. daudzdzīvokļu mājā, Ausekļa ielas 52. mājā, lai izrunātos par apkures tarifiem. Sarunas noritējušas, ja tā var teikt, salīdzinoši mierīgi. Neteiksim, ka nākuši ļoti daudz neapmierināto. Ir bijušas apkures sezonas, kurās cilvēki vairāk nākuši. Zinām situāciju, ka pilsētā ir dažas nesiltinātas dzīvojamās mājas, piemēram, Tirgus ielā, kur dzīvokļos ir karsts. Tur jau ir tā lieta, ka tajās mājās, kuras nav siltinātas, kādā augšējā stāva dzīvoklī temperatūra ir plus 18 grādi, bet vidējos dzīvokļos – vairāk nekā 20 grādi. Jāteic arī, ka mājas pārvaldnieki pieregulē siltumu. Ja redz, ka maksājums par siltumu ir salīdzinoši liels un veicot mājas iedzīvotāju aptauju, siltuma temperatūru var arī samazināt vai arī palielināt, ja vairākums tam piekrīt. Siltuma padeve siltummezglos ieregulēta +20 ºC ± 2 ºC robežās. Protams, ka iedzīvotāji, kuri dzīvo jau siltinātās mājās, viennozīmīgi ir vinnētāji. Taču, kas attiecas uz maksājumiem, tad tiem iedzīvotājiem, kuri dzīvo nesiltinātās mājās, ikmēneša maksājumi ir aptuveni tikpat lieli kā tiem, kuri dzīvo renovētās mājās. Jāatceras, ka renovēto māju iemītnieki maksā ne tikai par siltumu, bet arī atmaksā kredītu, kas izlietots mājas atjaunošanai. (Jāatceras arī, ka maksājums par renovāciju ir visu gadu, bet par apkuri tikai sezonā – redakcijas piezīme). Pašlaik tiek siltinātas daudzdzīvokļu mājas Raiņa ielā 5, Semināra ielā 4 un Semināra ielā 6, Ausekļa ielā 48 un Rūjienas ielā 6. Plānots ir pabeigt Ausekļa ielas 6 un 8 daudzdzīvokļu māju renovāciju, kas ir daudz par ilgu iekavējusies. Vienā no šīm Ausekļa ielas mājām tiem iedzīvotājiem, kuriem dzīvokļi atrodas mājas daļā, kuru paspēja nosiltināt, dzīvokļos ir daudzmaz silts. Taču mājas galā, kas nav nosiltināts, dzīvokļos tiešām ir vēsāks. Iedzīvotājiem, kuriem dzīvokļos nav pietiekama temperatūra, esam piemērojuši atlaides maksai par siltumu. Šajos dzīvokļos ar nepietiekamu siltumu bijušie radiatori ir nomainīti pret mazākiem, bet māja nav pabeigta,” atzīst I. Meļķis.
Veicot iedzīvotāju spējas izvērtējumu norēķināties par saņemto centrālo siltumu iepriekšējā apkures sezonā, I. Meļķis atzīst, ka paši bijuši nedaudz pārsteigti. Proti, ka aizvadītajā gadā no septembra līdz decembrim iedzīvotāji visnotaļ apzinīgi bija norēķinājušies par apkuri.
“Kā būs šogad, vēl pētīsim. Neteiktu, ka daudzi, bet ir daļa cilvēku, kas par siltumu norēķinās visa gada garumā. Vieni maksā uz priekšu avansā, bet citi, ja apkures sezonā izveidojas neliels parāds, vasaras mēnešos cenšas šo parādu nomaksāt. Kā būs šajā apkures sezonā, vērtēsim. Taču pieļauju, ka situācija ar iedzīvotāju maksātspēju varētu būt sarežģītāka,” pieļauj I. Meļķis.
UZZIŅAI
Siltumenerģijas augstākie tarifi dzīvojamās mājās Valkā par 2023. gada februāri (eiro par kvadrātmetru):
- Semināra iela 4 (mazā) – 2,586
- Semināra iela 4 (lielā) – 2,357
- Kūru iela 9 – 2,349
- Ausekļa iela 26/1 – 2,227
- Tālavas iela 19 – 2,149
- Raiņa iela 5 – 2,144
- Ausekļa iela 28 – 2,061
- Viestura iela 3 – 2,042
Avots: www.valkasnams.lv
#SIF_MAF2022
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.
Reklāma