
FOTO: SANDRA PĒTERSONE
Kad 2009. gadā tika izveidota Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvalde, togad tā reģistrēja 5852 noziedzīgus nodarījumus. Kopš tā laika Vidzemē noziegumu statistikas līkne gājusi uz leju, – 2024. gadā reģistrēti 3307 noziedzīgi nodarījumi.
Salīdzinot ar 2009. gadu, noziedzība ir samazinājusies par vienu trešdaļu un Vidzemē dzīvot ir kļuvis drošāk, sarunā ar Vidzemes plašsaziņas līdzekļu žurnālistiem uzsver Imants Mitrošenko, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks.
Krāpnieki zvana pat policijas priekšniekam
Ir arī tendence samazināties izdarīto sevišķi smago noziegumu skaitam (tie ir tīši nodarījumi, par kuriem Krimināllikumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par astoņiem gadiem, vai mūža ieslodzījums). Piemēram, 2024. gadā Vidzemē ir reģistrēti trīs slepkavības mēģinājumi, izdarīta tikai viena slepkavība. Reģistrēti pieci tīši smagi miesas bojājumi ar nāves sekām.
Lai iepazīstinātu žurnālistus ar visu Valsts policijas (VP) Vidzemes reģiona pārvaldes 2024. gada pārskatu, nesen sanāksmē ar viņiem tikās VP Vidzemes reģiona pārvaldes un tās visu triju iecirkņu vadība, informējot par 2024. gada reģistrētajiem notikumiem un tendencēm Vidzemes reģionā.
Tas, kas rada bažas VP Vidzemes reģiona pārvaldei, ir visā Latvijā vērojama “sērga” – krāpniecība. “Attīstoties modernajām tehnoloģijām, noziedznieki ļoti aktīvi izmanto gan mākslīgo intelektu, gan datorkrāpniecības dažādus paveidus, gan telefonkrāpniecību.
“Negatīvi ir tas, ka pamatā krāpniecības upuri ir gados vecāki cilvēki. Nezinu, kā mēs varētu līdz šiem upuriem aizklauvēties, kā viņus pasargāt no neliešiem, kuriem nav morāles normu, kurus neinteresē, vai klausulē atbild vecs cilvēks vai cilvēks, kuram nav īsti rīcībspējas. Krāpniekiem galvenais darbošanās motīvs ir nauda, alkatība. Attiecīgi viņu upuri cieš, atdodot savus iekrājumus un ieguvumus, kas radušies, pārdodot īpašumu, piemēram, mežu. Izkrāpto naudu izdodas atgūt ļoti retos gadījumos,” iedzīvotājus būt ļoti piesardzīgiem, saņemot aizdomīgus tālruņa zvanus, īsziņas vai e-pastus, aicina Imants Mitrošenko.
Ņemot vērā, ka ar mākslīgā intelekta (MI) palīdzību ir iespējams viltot cilvēka balsi, vajag vien MI iedot balss paraugu, Valsts policija aicina akli nenoticēt zvanītājam, bet atzvanīt saviem radiniekiem, draugiem, paziņām, kuru vārdā veikts šis zvans.
Ir novēroti arī citi krāpšanas veidi, piemēram, krāpnieks uzdodas par it kā “Omniva” pārstāvi, informē, ka jums ir pienācis pasūtījums, bet, lai to saņemtu, ir jāievada savi dati un kodi. To izdarot, krāpnieki iegūst personas datus, noformē ātros kredītus un iztukšo cilvēka bankas kontu.
“Ziemeļlatvijas” taujāta, kā krāpnieki zina piezvanīt cilvēkiem, kuriem bankas kontā ir lielas naudas summas, policija neizslēdz iespēju, ka noziedznieki viņiem interesējošos datus var nozagt, taču drīzāk potenciālie upuri tiekot noskatīti kā loterijā, pēc nejaušības principa.
Arī VP Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks nesen saņēmis trīs krāpnieku zvanus. “Viens zvans bija no Slovēnijas, viens – no Nīderlandes. Piemirsu, no kurienes bija pēdējais zvans, bet klausules otrā galā raudāja krievu valodā, ka mana draudzene iekļuvusi nelaimē, ir slimnīcā un vajadzīga nauda operācijai. Nav tā, ka zvana tikai tiem, kuriem nauda ir. Zvana visiem cerībā, ka cilvēki naudu var aizņemties, galu galā paņemt ātro kredītu. Galvenais ir iegūt bankas datus, un tad jau viss notiek. Izmanto arī policijas darbinieku datus, viltojot dienesta apliecības. Esam sabiedriskas personas, par mūsu darbu informācija ir pieejama publiski, internetā,” stāsta Imants Mitrošenko.
Pēc VP Vidzemes reģiona pārvaldes apkopotās statistikas, 2024. gadā izplatītākie krāpšanas veidi bijuši vikšķerēšana (viltus zvani), smikšķerēšana (viltus īsziņas), investīciju krāpšanas saistībā ar preču iegādi un pārdošanu. Pavisam Vidzemes reģionā 2024. gadā reģistrēti 1284 vairāku veidu krāpšanas gadījumi.
Vidzemē vienīgā slepkavība notikusi Valmieras novadā
VP Vidzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Armands Āboliņš informē, ka Vidzemes reģionā katru gadu dominējošie noziedzīgie nodarījumi ir ne tikai krāpšanas, bet arī zādzības, vardarbība ģimenē un pēdējā laikā – arī uzsāktie kriminālprocesi par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā.
Vērtējot VP Vidzemes reģiona pārvaldes paveikto 2024. gadā, Vidzemes reģionā bijušas arī vairākas skaļākas lietas, par kurām sanāksmē informēja Armands Āboliņš.
2024. gada martā Valmieras novadā tika atrasts vīrieša līķis ar vardarbīgas nāves pazīmēm. Vīrietis pirms tam bija izsludināts meklēšanā. Policija aizturējusi iespējami vainīgo. Process ir iztiesāšanas stadijā.
Valmierā aizturēti divi vīrieši saistībā ar slepkavības mēģinājumu, kad pie lielveikala tika atrasts sadurts vīrietis. Uzbrucēji un cietušais bija savstarpēji pazīstami.
Uzsākts kriminālprocess par laupīšanu grupā Valmierā, kur divi vīrieši uzbruka vienam vīrietim un nolaupīja naudu un mobilo telefonu. Kriminālprocess ir nodots kriminālvajāšanai.
Alūksnes novadā no nelegālās aprites izņemti 180 litri alkohola. Gulbenes novadā izņemts vairāk nekā 400 000 nelegālu cigarešu.
Valmieras novadā kādā īpašumā konfiscēti viltoti apģērbi un apavi. Šādi viltojumi tiek piedāvāti sociālajos tīklos, piemēram, “Facebook”, un sludinājumi nonāk arī policijas redzeslokā. Viltotie apģērbi un apavi tiek izņemti, tālāk tiek veiktas ekspertīzes un noteikts kopējais nodarītais zaudējums.
Viens no skaļākajiem notikumiem 2024. gadā Vidzemes reģionā atgadījās Madonas novadā, kur vīrietis nolaupīja savu bijušo dzīvesbiedreni. Veicot ļoti labi organizētu operatīvo darbu un sadarbību ar kaimiņu reģionu, ātri tika noskaidrota aizdomās turētā persona. Vīrietis tika aizturēts, un sieviete atgūta.
Kratīšanas laikā Cēsu novadā iz-
ņemtas narkotikas, skaidra nauda un aizturēta sieviete.
VP Vidzemes reģiona pārvalde uzgājusi nelikumīgu sintētisko narkotisko vielu ražotni Ogres novadā. Atrasti un izņemti 60 kilogrami amfetamīna, kas ceļoja uz kaimiņvalsti, divas tonnas prekursoru (vielas, ko izmanto narkotiku nelegālai izgatavošanai), laboratorija, kas bija ierīkota automašīnā.
Tie ir plašāk izskanējušie VP Vidzemes reģiona pārvaldes darba rezultāti 2024. gadā, taču reģistrēto un izmeklēto noziedzīgo nodarījumu ir daudz vairāk.
2024. gadā Vidzemes reģionā reģistrēti pavisam 3768 noziedzīgi nodarījumi: 93 kriminālpārkāpumi, 2920 mazāk smagi nodarījumi, 629 smagi nodarījumi un 126 sevišķi smagi nodarījumi. Piemēram, 2024. gadā Vidzemē konstatēti 15 noziedzīgi grupējumi, no tiem deviņu grupējumu darbība ir izbeigta, bet piecu – ierobežota. Grupējumu darbības jomas bija narkotisko vielu vai akcīzes preču nelikumīga aprite, zādzības, arī degvielas zādzības no degvielas uzpildes stacijām.
“Vidzemē nav grupējumu, kuros ir noteikta hierarhija, mafijas boss un tamlīdzīgi. Protams, ir organizators, līdzzinātāji, izpildītāji, taču tā nav mafija. Šādas grupas ceļo pa visu Latviju, ne tikai pa Vidzemi, nolūkā zagt no īpašumiem vērtīgas lietas un pēc tam tirgot. Grupējumiem bizness saistās arī ar narkotiskajām vielām un akcīzes precēm, aktīvi tiek meklēti tirgi un arī atrasti. Ja ir pieprasījums, tad ir piedāvājums,” uzsver Imants Mitrošenko.
Vidzemes reģionā 2024. gadā uzietas trīs marihuānas audzētavas un viena amfetamīna laboratorija.
Viena no Valsts policijas prioritātēm ir arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas apkarošana. 2024. gadā Vidzemes reģionā kriminālvajāšanai nodoti pieci kriminālprocesi. Kopā arestēta noziedzīgi iegūta manta par 621121,51 eiro. Konfiscēti noziedzīgi iegūti naudas līdzekļi 1281299,85 eiro apmērā.
Nodzer tiesības, bet brauc tik un tā
Diemžēl joprojām izplatīts noziedzīgs nodarījums arī Vidzemes reģionā ir vardarbība. 2024. gadā reģistrēti pavisam 244 noziedzīgi nodarījumi, kuros cietušajiem nodarīti miesas bojājumi: no tiem 12 % smagi, 44 % vidēji un 44 % viegli.
Lielākā daļa miesas bojājumu tiek nodarīti savstarpēju konfliktu laikā, alkohola reibumā. Varmācība var būt arī ģimenes locekļu starpā, kad konfliktē dzīvesbiedri vai pieaugušie bērni un viņu vecāki, kuri ir senioru vecumā.
VP Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja priekšnieks Dimitrijs Kohanovs informē, ka ir izstrādāta virkne likumdošanas rīku, lai vardarbību gan pārtrauktu, gan varmāku nošķirtu no upura. Lēmumu par nošķiršanu pieņem policija, ir arī tiesas nolēmumi par pagaidu aizsardzību pret vardarbību.
Kārtības policijas biroja darba pienākums ir arī ceļu satiksmes uzraudzība. Vidzemes reģionā 2024. gadā reģistrēti 3688 ceļu satiksmes negadījumi un 296 ceļu satiksmes negadījumi ar cietušajiem vai bojā gājušajiem. Ceļu satiksmes negadījumos Vidzemē 2024. gadā bojā gājuši 16 cilvēki: seši pasažieri, seši gājēji, viens velosipēdists un trīs transportlīdzekļa vadītāji. Smagi cietuši 40 cilvēki, viegli – 326.
Kā būtiskākos iemeslus ceļu satiksmes negadījumiem VP Vidzemes reģiona pārvaldes vadība norāda: ceļu satiksmes kultūru, transportlīdzekļa vadīšanu apreibinošu vielu iespaidā, nepārdomātus manevrus, mobilo telefonu lietošanu braukšanas laikā, pārgalvīgu braukšanu, it īpaši no nepieredzējušu autovadītāju puses, un Latvijas valsts ceļu infrastruktūru.
2024. gadā par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā kopumā uzsākti 922 kriminālprocesi un administratīvā pārkāpuma procesi, no tiem 378 par reibumu, kas pārsniedz 1,5 promiles.
“Cilvēki dzer un brauc, un liela daļa – atkārtoti. Vadītāja apliecība jau sen ir atņemta, ir piemēroti naudas sodi, bet nekas nelīdz. Te faktors ir arī transportlīdzekļu pieejamība, jo automašīnas var iegādāties par salīdzinoši mazu naudu,” norāda Imants Mitrošenko.
APTAUJA: https://poll.app.do/vai-jus-satrauc-krapnieku-uzdarbosanas-latvija-sif_maf2024
#SIF_MAF2024

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.
Reklāma