Lai nodokļu maksātāji varētu pilnvērtīgi īstenot savas tiesības nodokļu jomā, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcībā jābūt informācijai par aktuālo saimnieciskās pamatdarbības veidu atbilstoši NACE klasifikācijai[1]. Ja pamatdarbības veids 2021. gadā ir mainījies, par to ir jāpaziņo VID līdz 2022. gada 1.maijam.
Paziņotajam pamatdarbības veidam ir jāatbilst reālajai situācijai un jāatspoguļo nodokļu maksātāja – uzņēmuma vai saimnieciskās darbības veicēja – piederība konkrētai nozarei un darbības jomai. Ja gada laikā pamatdarbības veids (tā darbība, kas šajā gadā veidoja vislielāko īpatsvaru kopējā apgrozījumā) mainās, laikā no nākamā gada 1. janvāra līdz 1. maijam par izmaiņām jāpaziņo VID.
VID aicina nodokļu maksātāju informāciju iesniegt pamatoti un atbildīgi, lai neveidotos situācijas, kad neatbilstoša pamatdarbības veida dēļ nav iespējams īstenot savas tiesības, piemēram, pieteikties atbalstam Covid-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai. Atgādinām, ka gan grantam apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai, gan algu subsīdijām darbiniekiem par 2021.gada oktobri un novembri nevar pieteikties nodokļu maksātāji, kuru pamatdarbība atbilst kādai no 17 Ministru kabineta definētām nozarēm[2]. Savukārt atbalstam par decembri un 2022.gada janvāri var pieteikties uzņēmēji, kuru pamatdarbība ir kāda no 9 Ministru kabineta noteiktām kultūras un izklaides nozarēm[3].
Par pamatdarbības veidu jāpaziņo VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) sadaļā “Dokumenti / No veidlapas / Nodokļu maksātāju reģistrācijas un datu izmaiņu veidlapas / Paziņojums par nodokļu maksātāja pamatdarbības veidu”. Par saviem pašreiz paziņotajiem pamatdarbības veidiem un to atbilstību reālajai situācijai ikviens var pārliecināties VID publiskojamo datu bāzē, ievadot konkrētā nodokļu maksātāja nosaukumu/vārdu, uzvārdu un reģistrācijas kodu. NACE kodu klasifikators pieejams Centrālās statistikas pārvaldes tīmekļvietnē, kā arī EDS.
Ja saimnieciskās darbības pamatveids nemainās, informācija par pamatdarbības veidu nākamajā taksācijas gadā nav jāsniedz.
Plašāka informācija pieejama informatīvajā materiālā “Par pamatdarbības veida paziņošanu” VID tīmekļvietnes sadaļā “Nodokļi/Noderīgi/Paziņošanas un deklarēšanas pienākumi/Informatīvie un metodiskie materiāli”. Jautājumu un neskaidrību gadījumā aicinām zvanīt uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000, kā arī uzdot savus jautājumus rakstiski VID Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) sadaļā “Sarakste ar VID”. Svarīgi, ka, zvanot uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000, ikviens var saņemt arī personificētu konsultāciju, ja vien zvanot pieslēdzas VID EDS un nosauc tur redzamo kodu.
Informāciju sagatavoja: VID Sabiedrisko attiecību daļa
[1] Eiropas Savienības Saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas NACE 2.redakcija
[2] 3. pielikums. Ministru kabineta 2020. gada 10. novembra noteikumi Nr. 675 “Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 krīzes apstākļos”. https://likumi.lv/ta/id/318757
[3] 4. pielikums. Ministru kabineta 2020. gada 10. novembra noteikumi Nr. 675 “Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 krīzes apstākļos”. https://likumi.lv/ta/id/318757
Reklāma