Smiltene ir mūsu pilsēta, mēs to veidojam tādu, kādu gribam redzēt, tāpēc pašvaldībai ir svarīgi, lai arī iedzīvotāji iesaistās lēmumu pieņemšanā par to, kādam būt Viedrades kvartālam Smiltenē.
Šis Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Edgara Avotiņa aicinājums izskanēja trešdien, 11. janvārī, Viedrades kvartāla metu konkursa triju godalgoto darbu prezentācijas pasākumā, kas notika Smiltenes kultūras centra kinozālē.
Var balsot līdz 27. janvārim
Jau rakstījām, ka Smiltenes novada pašvaldība 2022. gadā izsludināja arhitektūras ideju metu konkursu sertificētiem arhitektūras speciālistiem Viedrades kvartāla Smiltenē, Pils ielā 9 (pie Vidusezera), attīstībai. Mērķis bija iegūt iespējami labākos priekšlikumus, kurus varētu ņemt par pamatu šī kvartāla būvprojekta izstrādei.
Konkursā tika iesniegti 11 attīstības piedāvājumi. Tos izvērtēja pašvaldības apstiprināta žūrijas komisija, ņemot vērā idejas oriģinalitāti, meta arhitektoniski telpisko kvalitāti, plānojumu un funkcionalitāti, publiskās ārtelpas risinājumu kvalitāti.
Žūrijas vērtējumā par konkursa uzvarētāju kļuva darbs ar devīzi “CHR10”, kura autori ir sertificēti arhitekti Barbara Bula un Renārs Putniņš.
Otrajā vietā ierindojās darbs ar devīzi “BIB09”, tā autori ir SIA “MADE arhitekti” (Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Krists Lūkins, Māra Starka, Jēkabs Slava) un SIA “NOMAD architects” (Marija Katrīna Dambe, Florians Betats).
Trešo vietu ieguva darbs ar devīzi “MZG75”, tā autori ir SIA “MARK ARHITEKTI” (Mārtiņš Ošāns, Niklāvs Krievs, Sendija Adītāja, Indra Ozoliņa, Līva Mankus, Egita Fabiane, Ilze Rukšāne, Alvis Epners).
Interesenti Viedrades kvartāla metu konkursa darbus var apskatīt gan pašvaldības mājaslapā, gan arī Smiltenes kultūras centra kino foajē darbdienās no pulksten 9 līdz 18.
Līdz 27. janvārim pašvaldības līdzdalības platformā (https://aptauja.smiltenesnovads.lv/projekti), Valsts un pašvaldības klientu apkalpošanas centros un pagastu pārvaldēs visa Smiltenes novada administratīvajā teritorijā, Smiltenes novada bibliotēkās vai aizpildot anketu izdevuma “Smiltenes Novada Pašvaldības Vēstis” janvāra numurā, interesenti var nobalsot par vienu no trijiem godalgotajiem darbiem, tādējādi paužot savu viedokli.
Tie interesenti, kuri trešdien ieradās uz metu prezentācijas pasākumu Smiltenes kultūras centrā, varēja klātienē dzirdēt visu triju godalgoto darbu autoru prezentāciju un uzdot arhitektiem jautājumus.
Būvdarbu uzsākšanu plāno nākamgad
Nelielo kvartālu Pils ielā 9 pie Vidusezera, ko pašvaldība nodēvējusi par Viedrades kvartālu, veido astoņu industriālu ēku grupa. Kopš 60. gadiem tā bija pazīstama kā metālapstrādes rūpnīca “Abula”, taču vietas pagātne ir senāka – vēsturiski te atradās ūdensdzirnavas uz Abula upes, izveidojot arī dzirnavu ezeru. Šobrīd pamesto rūpniecības ēku kvartāls atrodas ainaviski skaistā, ar vēsturisku slāņojumu bagātā vietā – starp Smiltenes centru un Kalnamuižas vēsturisko kompleksu, blakus Vidusezeram un parku ieskāvumā.
Galvenās funkcijas, kuras vajadzēja paredzēt arhitektūras metu ideja konkursa dalībniekiem, ir Viedrades kvartālā izvietotā bibliotēka, kopienas centrs, telpas mazajiem uzņēmējiem un kopradei, kā arī sabiedriskās ēdināšanas telpas. Nozīmīga konkursa daļa ir arī publiskā ārtelpa un teritorijas labiekārtojums, izmantojot teritorijas novietojuma priekšrocības gan pie Vidusezera, gan pie Abula upes, skaidro Mārtiņš Ulāns, Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks attīstības jautājumos.
Viedrades kvartāls ir mērķis, uz kuru Smiltenes novada pašvaldība gāja jau kopš 2019. gada, kad nopirka nekustamo īpašumu Smiltenē, Pils ielā 9.
Vispirms, iesaistot sabiedrību, tika izstrādāta Viedrades kvartāla telpiskā dizaina un telpiskās attīstības stratēģija, definējot, kādas funkcijas šī teritorija nodrošinās. Pašvaldība pasūtīja arī topošajā kvartālā esošo ēku tehnisko apsekojumu. Tā atzinums – ekonomiska pamatojuma šo būvju saglabāšanai ar retiem izņēmumiem nav, jo būves ir sliktā stāvoklī.
“Tālāk īstenojot Viedrades kvartāla projektu, plānojam, ka šogad noslēgsim projektēšanas līgumu. 2024. gada beigās varētu uzsākt būvniecības pirmo kārtu. Paralēli meklējam šim objektam finansējumu dažādos avotos,” informē Mārtiņš Ulāns.
VIEDOKĻI PAR VIEDRADES KVARTĀLU UN TĀ IDEJAS PREZENTĀCIJU
Inta Mežule, Smiltenes novada bibliotēkas vadītāja:
– Ir prieks, ka beidzot bibliotēka projektos ir izvirzīta par prioritāti un tai ir saskatīta ļoti jauka vieta Viedrades kvartālā. Mums tā patīk, turklāt šī teritorija atrodas krustpunktos. Tur nāk tehnikuma jaunieši, tuvu ir Jaunais parks un Vecais parks, pa kuru nāk cilvēki arī no vidusskolas. Vieta, kur atradīsies Viedrades kvartāls, man nešķiet pilsētas nomale. Ceru, ka bibliotēkas ēka aizies jau būvniecības pirmajā kārtā. Pēc tās tiešām ir akūta nepieciešamība, pārāk ilgi esam gaidījuši. Tagad bibliotēka atrodas ne pašvaldības, bet citas juridiskas personas īpašumā. Ēka ir sena, uzcelta 1884. gadā un mūsdienās ir fiziski nokalpojusi. Par ēkas tehnisko stāvokli mēs pilnīgi neko nevaram pārmest ēkas īpašniekam. Varam būt pateicīgi, ka viņi turpina ar mums nomas līgumu. Taču jau vakar vajadzēja bibliotēkai citas telpas un pašvaldības īpašumā.
Viedrades kvartāla idejas prezentācijas pasākumu es gaidīju. Gribēju dzirdēt arhitektu viedokli un prezentāciju un šajā pasākumā izdarīju savu izvēli. Katrā projektā man patīk kaut kas, bet izvēlējos otrās godalgotās vietas projektu. Manuprāt, tas dabiskāk iekļaujas ainavā, ir plānots izmantot dabisko materiālu – koku. Patīk iecere izgaismot bibliotēkas stāvu, lai redz, ka bibliotēkā notiek rosība.
Normunds Līdaciņš, grāmatvedis:
– Ideja par Viedrades kvartālu ir ļoti apsveicama. Pašvaldībai uzslava par to, ka saredzēja šo unikālo vietu ar ūdeņiem, reljefu un ainavu. Noteikti šī teritorija ir jāattīsta. Kad projektu pabeigs, tā kļūs par vietu, uz kuru brauks no visas Vidzemes un Latvijas skatīties, kas tur ir. Tā būs Smiltenes pilsētas mazā “sirsniņa” ar attīstību uz visām pusēm. Labi, ka projekta apspriešanā iesaista sabiedrību. Tā tam jābūt mūsdienās ar visām lietām. Tautai ir jāzina, kas notiek. Savu izvēli vēl neizdarīju, bet plānoju izdarīt drīz, balstoties uz prezentācijas pasākumā iegūtajiem iespaidiem. Simpātijas ir par pirmās vietas ieguvēju, šajā iecerē ir labs reljefa risinājums.
Margita Krišjāne, sabiedriskā palīdze:
– Prezentācijas pasākums, manuprāt, bija interesants, visiem vajadzīgs. Uzzinājām par Viedrades kvartāla tālāko risinājumu, lai varētu izteikt viedokli. Man personīgi tapa skaidrāks, kuru priekšlikumu izvēlēties, bet mazliet vēl ir pārdomas. Īsti līdz galam neesmu izvēlējusies. Arhitekti interesanti pastāstīja par saviem projektiem, katrs klātesošais iedzīvotājs varēja uzdot jautājumus. Jautājumi bija par bibliotēku un izstāžu zāli, cik saprotams, izstāžu zāle būs tāda maziņa, lielo zāli pašvaldība domā būvēt Jāņukalnā. Daudz jautājumu bija par energoefektivitāti, saules paneļiem, kā tas viss atmaksāsies, cik izmaksās ēku uzturēšana, un citi. Bija arī replika par Vidusezera tīrīšanu, kā ietekmēs Viedrades kvartālu tas, kad dambis būs jāpalaiž un jātīra Vidusezers. Manuprāt, interesanti un pat vajadzīgi ir tas, ka Viedrades kvartālā ir paredzēti sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi, jo Smiltenē sevišķi vasarā, brīvdienās daudz ir tūristu, viesu, sportistu, bet svētdienās var paēst tikai centra “top!” (kafejnīcā – bistro “Pasēdnīca” – redakcijas piezīme). Bet pilsētas galvenā sāpe, kā izteicās domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš, ir bibliotēka, un tā tiešām ir pilsētas galvenā rūpe. Es biju bibliotēkā decembrī, un tur bija applūdusi lasītava. Noskaidroju, ka telpas ir tik nolietojušās, ka applūšana bibliotēkā notikusi arī citās reizēs. Varu piebilst, ka būtu bijis labi, ja tik skaistā vietā kā Viedrades kvartāls būtu bijusi ieplānota arī Dzimtsarakstu nodaļa.
#SIF_MAF2022
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.
Reklāma