
Šogad būs XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Pasākums notiek reizi piecos gados, kad bērni un jaunieši veido kopīgus svētkus sev un ikvienam klātesošajam. Tas ir kā atskaites punkts par apgūto un lielo ieguldīto darbu dejā, dziedāšanā un muzicēšanā. Iepriekšējie Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki klasiskā formā bija pirms desmit gadiem, jo 2020. gadā svētki nevarēja notikt epidemioloģisko apstākļu dēļ. Tie tika pārcelti uz nākamo gadu, bet tie jau bija pavisam citādāki un izpalika kopā būšana, lielā sadziedāšanās un sadejošanās.
Šiem lielajiem svētkiem mērķtiecīgi gatavojās manas meitas, jo ļoti vēlējās piedalīties tajos. Vecākā meita jau no skolas pirmsākumiem dziedāja Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 1.–4. klašu korī. Tagad vairs nedzied, jo diemžēl nav kora 5.–9. klasēm. Viņa mācās J. Cimzes Valkas mūzikas skolā, spēlē klavieres un dzied mūzikas skolas ansamblī. Izmanto visas iespējas, lai būtu iespēja dziedāt ilgi gaidītajos XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. Es arī pati motivēju meitu uz to un teicu, ka tas ir iespējams.
Bet te 2025. gada marts, un saprotu, ka esmu melojusi savai meitai. Fakts ir tāds, ka viņai nebūs iespējas piedalīties svētkos. Apzinot situāciju, izrādās nav neviena kora visā Valkas novadā, kas dotu iespēju piedalīties dziesmu svētkos bērniem no 1. līdz 6. klasei. Šī iespēja būs tikai 7.–12. klašu vecuma skolēniem, jo Valkā svētkiem gatavojas Bērnu un jauniešu centra “Mice” jauniešu koris “Cimzes kods”.
Pērnā gada rudenī laikrakstā “Ziemeļlatvija” tika aktualizēta problēma, ka dziesmu un deju svētki ir apdraudēti, jo nav bērnu intereses par kordziedāšanu. Tā nav taisnība, ir bērni, kuri vēlas dziedāt un dzied. Vecāku dienu ietvaros apmeklēju un vēroju Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 1.–4. klašu kora nodarbību. Vecāku dienas rītā bija sapulcējušies vairāk nekā 40 mazo dziedātāju. Vēlme dziedāt bija milzīga, skanējums bija daudzbalsīgs un izpildījums fantastisks, it īpaši mazajiem solistiem. Tas viss pateicoties harismātiskai skolotājai, kura spēj aizraut un iedvesmot dziedāt ikvienu. Skolotāja gan teica, ka dažādu apsvērumu dēļ nevar kori aizvest uz svētkiem. Vai tiešām nebija iespējams piesaistīt vēl kādu pedagogu, lai varētu aizvest šīs skanīgās balsis uz dziesmu svētkiem? Un ko lai es saku savai meita, ka Valkas novada bērni ir atstāti aiz meža? Varbūt problēma nav dziedātājos, bet kaut kur citur?
Jaunākā meita gan izvilka laimīgo biļeti, viņa dejo Valkas tautas deju 4.–6. klašu kolektīvā “Vainadziņš” un spēlē J. Cimzes Valkas mūzikas skolas kokļu ansamblī. Abi kolektīvi nopietni gatavojas skatēm un gaidāmajiem deju svētkiem.
Jādomā labas domas un jātic brīnumam, ka pēc pieciem gadiem Valkas novadā būs koris visa vecuma skolas bērniem, kas dos iespēju izdziedāt skanīgās dziesmas Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos.
Reklāma