Šogad Valkas pusē praktiski nav atrodamas brūklenes, toties purvos dzērveņu raža ir bagātīga. Ogas ir lielas un gatavas, tāpēc čaklākajiem lasītājiem ir iespēja vitamīnu “bumbu” salasīt ne tikai savai ģimenei, bet arī pārdošanai.
Izpētot ierakstus sociālajos tīklos, par vienu litru dzērveņu lasītāji no pircējiem prasa, sākot no trim līdz pat pieciem eiro. Dārgāk jāmaksā tiem, kuri vēlas iegādāties jau tīras ogas. Taču ir arī tādi mežā gājēji, kuri salasītās dzērvenes nes nodot uzpircējiem. Valkā uzpircēji par kilogramu dzērveņu maksā 2,50 eiro. Sarunā ar kādu ogotāju, kurš dzērvenes lasa, lai nopelnītu, tās nodod uzpircējam. Patiesības labad jāteic, ka izdevīgāk būtu lasīt pēc pasūtījuma, bet vīrietis nelieto sociālos tīklus, tāpēc nekas cits neatliek, kā doties pie uzpircēja.
Savukārt aizvadītajā sestdienā “Ziemeļlatvijas” sastaptais dzērveņu lasītājs stāsta, ka šogad, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, dzērvenes sācis lasīt trīs nedēļas ātrāk. Pirmo reizi aizdevies uz Žuldiņu purvu un secinājis, ka purvā jau bija pabijuši ogotāji. Taču nepilnu četru stundu laikā izdevies savākt 21 litru dzērveņu. Nākamajās brīvdienās intereses pēc devies uz Pukšu purvu, kurā ogas bijušas daudz lielākas un arī vairāk.
“Prieks lasīt. Tikai agrā rīta stundā purvā uzbrūk odi un citi kukaiņi. Parādoties spožākai saulei, tie pazūd. Redzēju arī pa kādam ogotājam, bet teikt, ka cilvēku ir daudz, nevar. Daudzi baidās doties uz purvu, un tas ir saprotami. Pukšu purvs ir slapjš, ir jābūt uzmanīgam, lai neiekristu kādā akacī. Purvā ir arī daudz sarežģītāk orientēties, jo ainava ir vienāda ‒ redzams tikai pa kādam nīkulīgam kociņam,” stāsta dzērveņu lasītājs. Viņam, lasot dzērvenes, divās dienās izdevies nopelnīt vairāk nekā 100 eiro. Cilvēki labprāt ziemas krājumiem iegādājas veselīgās ogas. Viena no dzērveņu pircējām Līga Pandalone priecājas, ka ir tādi ogu lasītāji, kuri atvieglo dzīvi tiem, kuriem nesokas ar mežā iešanu. Līga ziemai iegādājās desmit litrus dzērveņu. Viņa tās gatavo kopā ar sasmalcinātu ķiploku un medu. Tas viņai esot imunitātes stiprināšanai – dzērvenes bļodiņā stāv uz galda un katru dienu tiek lietotas.
Visvienkāršākais veids, kā saglabāt ogas, ir to apliešana ar vārītu, dzesētu ūdeni. Taču, lai ogas glabātu, ir nepieciešams labs pagrabs un ogām jābūt ļoti kvalitatīvām. Turklāt dzērvenes var mērcēt ne tikai parastā ūdenī, bet arī ūdenī ar garšvielām. Ogas var arī sasaldēt un tās gatavot, kad pienākusi to izmantošanas reize.
Ja ogas ir saspiedušās un ir ļoti gatavas, tad piemērotāki būs dažādi ievārījumi un sīrupi. Dzērvenes lieliski sader ar āboliem un ķirbjiem. Klasiska garšviela ir kanēlis, un īpaši gardu ievārījumu varēs izvārīt, ja tam pievienos nedaudz portvīna.
Dzērveņu ievārījums ar āboliem
Ievārījums noderēs kā sagatave kūku pildījumiem, riekstiņiem un citiem gardumiem.
Lai pagatavotu ievārījumu, būs nepieciešams divi kilogrami dzērveņu, divi kilogrami ābolu, viens kilograms cukura un garšai nedaudz vaniļas cukura.
Ābolus nomizo un sagriež gabaliņos. Gatavas, ienākušās dzērvenes izlasa, noskalo un veselas vai samaltas gaļas mašīnā vai sablendētas savāra kopā ar cukuru un ābolu gabaliņiem. Pēc garšas pievieno vaniļas cukuru. Gatavu ievārījumu lej burkās un aizvāko.
Reklāma