Aizvadītajā sestdienā, 7. janvārī, Valkas novadpētniecības muzejā notika līdz šim vēl nebijis pasākums, kur kopā pulcējās Valkas novada rokdarbu kopu – Valkas Tautas lietišķās mākslas studijas “Saulīte” (vadītāja Inese Pētersone) un “Vijums” (vadītāja Ārija Dzintra Tomiņa), Ērģemes pagasta Turnas tautas nama aušanas pulciņš (vadītājas Līvija Kreile un Daiga Ūdre), Kārķu pagasta aušanas – rokdarbu pulciņš (vadītāja Inese Pētersone) un Vijciema pagasta rokdarbu pulciņš (vadītāja Anita Lotiņa) – vadītāji un dalībnieki, kā arī interesenti.
Šī Valkas novada pašvaldības kultūra darba organizatores Līgas Lānes sadarbībā ar Valkas novadpētniecības muzeju rīkotā kopā sanākšana notika arī tāpēc, ka jau kopš aizvadītā gada novembra Valkas novadpētniecības muzejā ir apskatāma šo rokdarbu kopu dalībnieku darinājumu izstāde ar zīmīgu nosaukumu “Par vērtībām!”. To vēl var pagūt apskatīt līdz šai sestdienai, 14. janvārim.
Izstādes iekārtošana – liels izaicinājums
Izstādi iekārtoja šīs jomas profesionāle, Valkas mākslas skolas pedagoģe Maruta Stabulniece kopā ar novada pašvaldības vides un reklāmas dizaina speciālisti Madaru Birču, kā arī muzeja darbiniekiem. Savā uzrunā M. Stabulniece atzina: “Saņemot uzaicinājumu iekārtot šo lietišķās mākslas izstādi, tas bija ļoti liels izaicinājums. Pie mums nonāca tik bagāts un savās krāsās un rakstos daudzveidīgs izstādes materiāls. Jā, to visu ieraugot, personīgi man noreiba galva. Pēc būtības visi šie rokdarbi ir ļoti ambiciozi. Nedod Dievs, kādu neievērot un neizstādīt. Savā ziņā darbi bija arī nepaklausīgi – ja tos piekar ne tā, kā vajag, tie nošļūk, tāpēc mums bija gan jāšuj, gan arī jāpiesprauž. Protams, bija jādara vēl citi darbi, lai izstāde izskatītos tāda, kā to var redzēt. Esmu pateicīga mūsu darba grupai – Viktorijai Maļukovai, Kasparam Garozam, Ilonai Ločmelei un Madarai Birčai –, kas visus šos darbus paveica. Es saprotu, kāpēc dziesmu un deju svētkos, kas notiek Rīgā, neatņemama sastāvdaļa ir arī šī lietišķās tautas mākslas izstāde. Šo izstādi var salīdzināt ar kori, kurā katrai balsij ir jāskan. Tas ir lieliski, ka mēs šo tradīciju noturam. Man personīgi šī izstāde izraisīja pārdomas. Diemžēl mēs esam aizmirsuši, kā lugā “Sprīdītis” Vēja māte turēja stingri savus dēlus Vējus, bet mēs neesam stiprās rokās Latvijā noturējuši kultūru, izglītību un medicīnu. Visas šīs jomas ir mazliet norimušas. Vairs nav tā pacēluma un aizrautības. Biju pārsteigta, ka kāds režisors izteica domu, ka viņu patiesībā dziesmu un deju svētki neinteresē. Viņš labāk aizbraucot uz laukiem.”
M. Stabulniece skaidro, ka izstādes “Par vērtībām!” darbi sadalīti pa trim telpām. Vienā telpā ir klasika, kas ikvienam ir sirdij tuva un sajūtās rada siltumu. Otrajā telpā apskatāmi darbi, kas respektē tautas lietišķo mantojumu, bet jau ar gaumīgu interpretāciju. Savukārt trešajā telpā izstādīti darbi, kas apliecina cilvēku aizraušanos, un tie ir sadzīviska interpretācija ar kičīguma pieskaņu.
“Apskatot izstādi, brīnos un, kā teic vīrieši, noņemu cepuri. Šie darbi apliecina mūsu sākumu un latviešu tautas saknes,” atzīst M. Stabulniece.
Eksperimentāls brauciens uz Valku
Šo pasākumu apmeklēja arī viesi no Rīgas – Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena, tekstilmākslinieks un šogad notiekošo dziesmu un deju svētku tautas lietišķās mākslas izstādes mākslinieciskās koncepcijas autors Mārtiņš Heimrāts, kā arī tekstilmāksliniece un Limbažu Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzilna” vadītāja Baiba Vaivare. L. Rubena atzīst, ka sākumā īsti nav sapratusi, uz kurieni jābrauc. Tikai zinājusi, ka uz rokdarbu izstādi.
“Ieraugot tik daudz pasākuma apmeklētāju, visi nedaudz samulsām. Neko tādu nebijām gaidījuši. Jāatzīst, šis mums ir nedaudz eksperimentāls brauciens uz Valku. Mums ir plānots izbraukt visu Latviju un apskatīties, ko dara tautas lietišķās mākslas kolektīvi, kā arī atlasīt labākos darbus dziesmu un deju svētku izstādei. Jāatzīst, ka Valkas novads Latvijā ir otrā pašvaldība aiz Talsiem, kas veido šādu kopīgu izstādi. Ja šī ir pirmā izstāde, tad tas tiešām jau ir lielisks solis uz šo tradīciju. Šādai izstādei nav jānotiek katru gadu, to var rīkot pēc diviem vai pat trijiem gadiem. Tas ir lieliski, ka jums ir iespēja kopā eksponēt savus rokdarbus. Kopā ar Baibu paspējām saprast, ka muzeja izstāžu zāles telpas ir lieliskas – tās ir mājīgas un ar pozitīvu auru. Aiciniet cilvēkus, lai apskata šo izstādi, jo te tiešām var gūt pozitīvas emocijas un spēku,” atzīst L. Rubena.
Muzeja bibliotēkai – divas jaunas grāmatas
Limbažu Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzilna” vadītāja Baiba Vaivare atzīst: “Ienākot Valkas muzeja telpās, biju patīkami pārsteigta. Mani sajūsmināja arī muzeja pagalms ar lielo baznīcas zvanu centrā. Man ir milzīgs prieks, ka jums izstāžu zālē ir piemērots mūsdienīgs apgaismojums, kas parasti šādām zālēm pietrūkst. Jums ir ne tikai izstāžu zāle, piemērots apgaismojums, bet arī darbi, kurus izstādīt. Muzejā ir arī unikāla bibliotēka, kas arī ir viena no lielākajām vērtībām. No savas puses vēlos papildināt bibliotēku ar divām grāmatām, kuras esmu veidojusi – “Daba krāso, Dzilna auž” un “Vasaras lina tērps Vidzemē”. Iespējams, ka rokdarbu kopām šīs grāmatas noderēs arī turpmākajā darbā. B. Vaivare rosina muzeju uzaicināt Tautas lietišķās mākslas studiju “Dzilna”, lai Valkas novada iedzīvotāji var izstādē apskatīt limbažnieku roku darinājumus.
Katra telpa – kā krāšņa mozaīka
Valkas Tautas lietišķās mākslas studijas “Saulīte” dalībnieču darbi galvenokārt ir apskatāmi telpā, kur sajūtamas mūsu tautas saknes un īstenās vērtības un mantojums. Studijas vadītāja Inese Pētersone stāsta, ka, saņemot muzeja aicinājumu piedalīties šajā kopīgajā izstādē, šaubījusies, kā visus šos tik atšķirīgos darbus varēs izstādīt vienkopus.
“Vislielākais paldies Marutai, kas ir mācējusi atrast izstādes galveno jēgu. Izstāde ir baudāma. Katra telpa ir kā krāšņa mozaīka. Manī šī izstāde tiešām rada pozitīvas un spilgtas emocijas. Līdzīgi, kā apskatīt šādas izstādes dziesmu un deju svētkos, kad aizraujas pat elpa,” par rezultātu priecājas I. Pētersone.
Novēl katrai rokdarbniecei atrast kaut vienu mācekli
Pirms Vijciema pagasta rokdarbnieču apsveikšanas Vijciema un Zvārtavas pagastu pārvalžu vadītājs Valdis Šaicāns izbrīnīts jautā: “Pa kuru laiku jūs, sievas, to visu darāt? Cepuri nost un kāju virsū! Tomēr redzu, ka lielāko daļu šos rokdarbus darinājuši cilvēki jau cienījamos gados. Diemžēl tā tas ir. Šajā pasākumā man radās doma jūs – šo darbu autorus – rosināt uz apņemšanos līdz nākamajam gadam piesaistīt kādu jaunu dalībnieku un to arī apmācīt tautas lietišķās mākslas gudrībās un prasmēs. Tātad jūsu izdevums būtu vismaz katrai vienu jaunu mācekli.”
GALERIJA: Valkas novada rokdarbu kopu vadītāju un dalībnieku tikšanās
Reklāma