Valkas pilsētas kultūras nama (Em. Dārziņa ielā 8, Valka) 1. stāva foajē apskatāma gleznotāja Gunta Granta darbu izstāde “Harmoniskā nostaļģija”.
Guntis Grants dzimis 1959. gadā Rīgā grafiķa un ilustratora Viestura Granta un tēlnieces Ilgas Granta ģimenē. Tēva mudināts, pagājušā gadsimta 70. gadu beigās viņš veidoja savus pirmos grāmatu grafiskos noformējumus, bet tas palīdzēja saprast, ka īstais ceļš tomēr būs glezniecība.
Jaunībā aizrāvusi glezniecība, bet, tā kā daudz slimojis, studijas Mākslas akadēmijā aizstājis ar privātstundām pie māksliniekiem.
No 1978.-1989. gadam Guntis apgūst glezniecību pie latviešu tonālās glezniecības meistara Bruno Celmiņa studijā. Paralēli 6 gadus mācības zīmēšanas studijā pie atzītā zīmēšanas pedagoga Vitālija Karkunova. Vēlāk konsultācijas glezniecībā pie vecmeistariem Imanta Vecozola un Viļa Ozola.
Īpaši māksliniekam tuva un ietekmējoša ir franču impresionistu un postimpresionisma glezniecība, kā arī latviešu vecmeistari Imants Vecozols, Konrāds Ubāns, Boris Bērziņš, Jūlijs Viļumanis un Vilis Ozols.
Guntis, ziedu savaldzināts, aizmirsis par krāsām un otām, un vēlējies zināt, kā var tādas lilijas izaudzēt, vai krustot var tikai institūtos vai pats arī var. Pieredzējušais selekcionārs Andris Krūmiņš atbildējis, ka atliek tikai darīt, jāstudē literatūra, jāmācās.
Pagājušā gadsimta 80. gados gleznošana aizveda Gunti pie liliju audzēšanas un selekcijas, kas viņam kļuva par nopietnu lietu. Tas izpaužas “gleznojot ar lilijām”. Tā kā galvenais mērķis liliju selekcija. Ķekavas novada Daugmales pagastā atzīst, ka viņš ir viens no tiem, ar kuriem lepojas. Liliju audzētāji uzticējuši viņam vadīt “Lilium Balticum”, kas pulcē vairāk nekā 100 biedru.
Pēdējos gados Guntis Grants iemēģina spēkus arī dienziežu selekcijā. Vēl viena viņa aizraušanās ir ainavu un ziedu fotogrāfēšana.
Aivars Ikšelis, Valkas kultūras nama direktors
Reklāma