Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valgā ķeras pie pilsētas izskaistināšanas

Peldvietas būvniecība Pedeles pussalā sākās septembrī. FOTO: STUDIO KOLLEKTIIV

Valgas arhitektūras rezidence jeb VARES ir sākusi ekoloģiski ilgtspējīgā veidā papildināt pilsēttelpu. Pedeles pussalā tiks pabeigta iedzīvotāju veidota ģērbtuve, soliņš un ķieģeļu “Sarkanais paklājs” pilsētas centrā. Jaunas instalācijas izveidotas arī pamesto māju logiem un ēkai pilsētas centrā, “Ziemeļlatviju” informē “Lõuna-Eesti Postimees” reportieris Tīts Loims.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Septembrī iedzīvotāji uzsāka pilsētvides mēbeļu būvniecību Pedeles pussalas peldvietai. Tās autori ir jaunās arhitektes, kuras kopā sauc par “Stuudio Kollektiiv”.

Tā ir ilgtspējīgā būvniecībā ieinteresētu jauno arhitektu grupa, kas par prioritāti izvirza sadarbību un vietējo apstākļu respektēšanu, ar mērķi samazināt būvgružu daudzumu.

Viena no VARES vadītājām Mari Moldre pastāstīja, ka kolektīvs šos principus ir licis lietā un īstenojis iepriekšējos darbos Tallinā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Oktobrī tiks pabeigta pārģērbšanās kabīne, soliņš un kāpnes, kas ved uz peldvietu. “Palīgā tika aicināti profesionālās izglītības centra audzēkņi, ar kuriem kopā uzbūvējām īpašu ķieģeļu sienu pirtniekiem,” stāsta M. Moldre.

Saskaņā ar plānu objektiem tur jāpaliek pastāvīgi. “Kādreiz tur bija peldvieta. Betona kāpnes viņi izveidoja no betona rūpnīcas pārpalikumiem. Tās vēl jāpiepilda ar smiltīm, lai būtu patīkamāk iet ūdenī, bet to darīsim pavasarī. Šobrīd tur ir zāle,” viņa piebilda.

Igauņu māksliniece Katarīna Mudista – arī VARES iedzīvotāja – Valgā vāca izmestus, nevajadzīgus ķieģeļus, fotografēja mājas un pētīja pamesto telpu potenciālu. Rezultātā tapa ķieģeļu mūrējums “Sarkanais paklājs” uz 3. nama āra kāpnēm pilsētas centrā, aicinot izpētīt šo ievērojamo, bet tukšo ēku. Tur izmantoti ķieģeļi gan no atkritumu izgāztuves, gan no vecām mājām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā vēl viens darbs jāmin fotogrāfiju sērija. “Interesējāmies gan par labiekārtotām, gan pamestām mājām, fotografējām vietējo mājokļu logus ar aizkariem, lai vēlāk fotogrāfijas izdrukātu dabiskajā izmērā un uzlīmētu uz pamesto māju ar dēļiem aizsistajiem logiem. Dažkārt nospiedumi šķiet tik patiesi, ka sākotnēji var nepamanīt, ka tā ir fotogrāfija. Iespējams, vietējiem iedzīvotājiem būs interesanti atklāt, ka arī viņu logs ir kaut kur nokopēts,” atzīmēja M. Moldre.

“Arī Viļņas arhitekts Augusts Lapinsks un Ņujorkā dzīvojošā māksliniece Ditija Ferdousa jau sen interesējas par pamestām ainavām un ēkām, uzskatot tās galvenokārt par ekoloģiski bagātu vidi. Kopā viņi veido “Space Nursing” – grupu, kas vēlas rūpēties par pamestām telpām un radīt augsni pilsētas dabai. Mēneša laikā viņi savāca ķērpjus no Valgas un tās apkārtnes, kā rezultātā uz ēkas sienas Valgas centrālā laukuma tuvumā ir pabeigts darbs, kurā attēlotas četras bezdelīgas. Tumšajā laikā viens no objektiem ir arī izgaismots,” piebilda M. Moldre.

Visi aicināti uz jaunās peldvietas atklāšanu Pedeles pussalā 19. oktobra pēcpusdienā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.