Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valcēniete saņem telefona zvanu no naudas izkrāpējiem

Aizvadītajā piektdienā, 14. jūnijā, valcēniete Ināra Lazdiņa saņēma kopumā 15 telefona zvanus no nepazīstamas personas, kas uzdevās par Valsts policijas amatpersonu – kapteini Artūru Sproģi. Viņš uzstājīgi mēģināja pārliecināt, ka kāds vīrietis, vārdā Kirils Fedorovs, vēlējies izņemt naudu no viņas “Swedbank” konta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ināra par notikušo informēja laikrakstu “Ziemeļlatvija” ar aicinājumu brīdināt cilvēkus par krāpnieku aktivizēšanos un nekaunību. Īpaši vērīgiem jābūt senioriem.

“Ja kādam kontā ir liela naudas summa un ne tik stipra nervu sistēma, godīgi sakot, var nobīties. Dzīvē esmu piedzīvojusi gadījumu, kurā kāds pazīstams cilvēks cieta no tā, ka uz viņa vārda kāds cits noformēja līzingu,” brīdina Ināra. Viņa stāsta, ka zvanītājs piedāvājis tērzēšanas platformā “WhatsApp” nosūtīt gan dienesta apliecību, gan citus pierādošos dokumentus. Taču Ināra šos dokumentus pieprasījusi nosūtīt uz viņas e-pasta adresi. Ilgi nebijis jāgaida, kad e-pastā saņemta gan Artūra Sproģa dienesta apliecība, gan Latvijas Centrālās meklēšanas grupas dokuments par aizdomās par krāpšanu turēto Kirilu Fedorovu, gan arī iesnieguma, kas adresēts kapteinim Artūram Sproģim, kopija no “Swedbank” darbinieces Valdas Pētersones.

“Pēc šo dokumentu saņemšanas uz “karstām” pēdām paskatījos internetā, kas ir šis par cilvēku – Artūrs Sproģis? Viņš man atkal zvana un uzstājīgā un nepatīkamā tonī jautā – kāpēc es esot nometusi telefona klausuli? Atbildēju, ka tāpēc, ka gribēju pārbaudīt atsūtīto dokumentu ticamību. Jautāju šim Sproģim, kurā Valsts policijas iecirknī viņš strādā? Saņēmu atbildi, ka Madonā. Internetā redzu, ka Madonas iecirknī tik tiešām strādā inspektors Artūrs Sproģis. Interesējos, kāpēc Sproģis, kuram apliecībā norādīta kapteiņa pakāpe, strādā par vienkāršu ierindas inspektoru? Saņēmu atbildi jautājuma formā – vai tad kapteinis nevarot strādāt par inspektoru? Viņš vēlreiz uzstājīgi atgādināja, ka mums vajagot runāt par lietu. Sproģis man jautā, cik man kontā esot naudas. Pateicu, ka šo informāciju neizpaudīšu. Turklāt viņš visu laiku interesējās, vai sarunas laikā esmu viena vai esmu darbā. Atbildēju, ka esmu viena, jo strādāju attālināti. Sarunas laikā Sproģis mani vairākkārt brīdināja, ka es nevaru izpaust šo informāciju trešajām personām, pretējā gadījumā tikšu krimināli sodīta. Man ir diezgan stipra nervu sistēma, bet šis zvanītājs Sproģis psiholoģiski prot “apstrādāt” cilvēku. Viņš visu laiku sarunā apgalvoja, ka mani savienos ar banku, lai noskaidrotu, vai tiešām notikusi krāpniecība. Sproģis visu laiku jautāja, kāds ir mans personas kods. Taču es teicu, ka, ja viņi zina, ka uz mana vārda tiek bankā formēts līzings vai kredīts, kā to telefona sarunā apgalvoja Sproģis, tad viņu rīcībā ir jābūt manam personas kodam. Sproģis saka, ka viņš gribot salīdzināt. Teicu, lai Sproģis nosauc šo manu personas kodu, tad es apstiprināšu, vai tas atbilst patiesībai. Sproģis man tā arī nenosauca šo it kā manu personas kodu. Sapratu, ka šī lieta nav tīra un esmu saskārusies ar kārtējo telefona krāpnieku uzdarbošanos. Tāpat šaubas radīja arī tas, ka kapteinis Sproģis gribēja šos dokumentus sūtīt “WhatsApp”, bet es zinu, ka valsts iestāde, šajā gadījumā Valsts policija, nesūta šādus dokumentus tērzēšanas platformā. Sproģim teicu, ka man ir dēls, kurš ir saistīts ar policiju, tāpēc painteresēšos, kas notiek. Sproģis bez maz vai bļāva, ka es nedrīkstu izpaust šo informāciju. Noliku telefonu, un uzreiz piezvanīju īstajam Artūram Sproģim uz Madonas policijas iecirkni. Man atbildēja puisis, kurš teica, ka Sproģis ir atvaļinājumā. Izstāstīju viņam par notiekošo, un policijas iecirkņa darbinieks atzina, ka esot informēts par šādu gadījumu, kas esot pirms neilga laika noticis Gulbenes novadā. Iecirkņa darbinieks mūsu sarunā secināja, ka krāpnieki sākuši savu darbošanos jau arī Valkas novadā.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

To, ka šie telefona krāpnieki jau mēģina apvārdot Gulbenes novada iedzīvotājus, apliecina Gulbenes novada reģionālajā laikrakstā “Dzirkstele” 14. jūnijā publicētā informācija “Gulbenes novada iedzīvotāja saņem zvanu no krāpniekiem”. Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Vidzemes reģiona pārvaldes jautājumos Zane Vaskāne laikrakstam sniegusi informāciju, ka “otrdien, 11. jūnijā, Gulbenes novadā kāda iedzīvotāja saņēma zvanu it kā no Valsts policijas amatpersonas – kapteiņa Artūra Sproģa, apgalvojot, ka kāds vīrietis, vārdā Kirils Fedorovs, vēlējies izņemt naudu no iedzīvotājas konta. Tāpat krāpnieki atsūtījuši pavēsti uz “WhatsApp”, radot ticamības momentu par notikušo.”

Valsts policija aicina iedzīvotājus būt vērīgiem un nesniegt nevienam savus personas datus vai piekļuves datus bankas kontiem. Ne policijas, ne citu valsts iestāžu darbinieki nezvanīs, lai noskaidrotu sensitīvu informāciju, un nekad neprasīs atklāt piekļuves datus bankas kontiem. Tāpat Valsts policijas darbinieki nesūtīs dienesta apliecības fotoattēlu, kā arī citus dokumentus tērzēšanas platformā “WhatsApp”! Valsts policija aicina kritiski izvērtēt ikvienu kā telefoniski, tā rakstiski saņemto informāciju, īpaši, ja tā ir saistīta ar finanšu jautājumiem. Vislabāk šāda veida saziņu uzreiz pārtraukt, nekādā gadījumā nevērt vaļā interneta vidē iesūtītos pielikumus. Ja cilvēks kļuvis par krāpšanas upuri, nekavējoties jāsazinās ar savu banku un pēc tam jāvēršas ar iesniegumu tuvākajā Valsts policijas iecirknī.

#SIF_MAF2024

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.