Kā jau solīju pagājušās vasaras intervijās avīzē “Ziemeļlatvija” un Re TV raidījumā pēc Valmieras ielu izstaigāšanas, kā nākamais izaicinājums būs izskriet visas Smiltenes ielas. Arī Orientēšanās kluba “Azimuts” trenerim Aldim Lapiņam biju apsolījis, ka izskriešu visas Smiltenes ielas.
Pēc meniska operācijas janvārī atsāku skriet, tāpēc februārī un martā skrējieni pa Smiltenes ielām ļoti labi noderēja kā treniņi pirms orientēšanās sacensību “Meridiāns” un “Valmieras Magnēts” sezonas. Tā kā bērnībā esmu uzaudzis Smiltenē, tad pilsētu pārzinu ļoti labi, kaut arī nu jau kādus 20 gadus vairs nedzīvoju Smiltenē.
Klievezera, Tepera ezera, pilsētas centra ielas izskrēju bez iepriekšējas plānošanas. Bet Daugavas ielas un Rīgas ielas rajonu ielām gan bija jāņem palīgā karte, jo tā pilsētas puse ir mazliet nezināmāka, un pavisam noteikti pāris ielās biju pirmo reizi. Iespējams Smiltene ir viena no kalnainākajām Latvijas pilsētām, tāpēc svarīgi bija izvēlēties tādu maršrutu, lai baigi nesanāk skriet kalnos, kaut gan izvairīties no kalniem nevarēja. Ja noskrēji lejā pa Daugavas ielu, tad jāskrien augšā pa Dārza ielu, vai arī, ja lejā pa Galdnieku un Mētras ielām, tad augšā pa Audēju un Mūrnieku ielām.
Tātad kopumā Smiltenē ir 74 ielas, no kurām divas (Pļavas un Čiekuru) reāli vēl neeksistē, bet aptuveni pa to plānotajām vietām izskrēju. Izskrēju arī trīs jaunās ielas (Grotūža, Mazā Atmodas un Mazā Gaujas), kurām tikai šogad piešķirs ielu nosaukumus.
Visu ielu kopgarums 42,31 kilometrs. Man gan sanāca noskriet 65 kilometrus piecās sestdienās, jo daudzas ielas bija jāizskrien dubultā, lai nokļūtu pie kādas mazākas ieliņas. Visgarākā ir Rīgas iela (3,16 km), kurai seko Raiņa iela (2,18 km). Smiltenē deviņas ielas ir garākas par vienu kilometru. Bet visīsākās ir divas centra ieliņas ‒ Krāsotāju iela (120 metri) un Marijas iela (130 metri).
Priecē ka tikai 20 ielas ir ar grants vai smilšu segumu, jo Valmierā tādas ir krietni vairāk. Priecē arī fakts, ka tikai trīs ielām (Vēju, Ezera un Dzērves) nav ielu nosaukuma zīmes vai mājas numuri ar ielas nosaukumu. Protams, arī piecām jaunajām ielām nekur nav atrodami nosaukumi, kā tikai tie, kas rakstīti kartē vai “Lursoft” datu bāzē.
Pāris interesantu faktu, kurus pamanīju Smiltenes ielās. Dakteru iela ir vienīgā Latvijā ar tādu nosaukumu. Strenči ir vienīgā kaimiņpilsēta bez savas ielas Smiltenē, jo pārējām pilsētām (Valka, Valmiera, Cēsis, Limbaži) ir savas ielas. Ļoti daudz ielu ir amatniekiem (Audēju, Celtnieku, Dakteru, Galdnieku, Kalēju, Krāsotāju, Mūrnieku, Podnieku). Ir vairākas koku ielas, bet tikai viena putnu iela (Dzērves) un viena dzīvnieku iela (Zaķu). Salīdzinot ar Valmieru, Smiltenē nav nevienas ielas kāda slavena smiltenieša vārdā, ir tikai Blaumanim un Rainim. Un tikai viena iela sieviešu vārdā (Marijas). Smiltenei cauri tek upe Abuls, tāpēc ir arī iela tās vārdā, bet interesanti būtu uzzināt, kāpēc ir Daugavas un Gaujas ielas. Tāpat interesanti, ka ir saglabājusies Stacijas iela (starp citu, vienīgā ar veco bruģi), kaut arī vilcienu stacijas sen vairs Smiltenē nav. Biju pārsteigts, ka Smiltenē ir Mazā Dārza iela (iepriekš nezināju) un tā atrodas pavisam otrā pilsētas pusē, nevis kaut kur blakus Dārza ielai. Arī Jaunā iela, kurai ir ļoti sarežģīts plānojums, ir tālu prom no Mazās Jaunās ielas. Arī Kanāla ielai jokains plānojums, jo pirmā māja ir ar numuru 9, pirms tam mājām ir Kalnamuižas numuri, kaut gan iela viena un tā pati. Interesanti, ka visas ielas, kuras ir pilsētas nosaukumā, ir salīdzinoši lielas, tikai Cēsīm Smiltenē ir tikusi tāda maziņa ieliņa. Un vēl viens fakts, gandrīz katrā apdzīvotā vietā Latvijā ir Skolas iela, bet Smiltenē ielas ar šādu nosaukumu nav. Toties ir vairākas vietvārdu ielas ‒ Cērtenes iela (Cērtenes pilskalns), Drandu iela (Drandupīte), Klievu iela (Klievezers), kādu citur nav, un apdzīvotu vietu ielas ‒ Kaikas, Mežoles, Grotūža.
Smiltene joprojām ir skaista mazpilsētiņa, ar sakoptām ielām un skaistām privātmājām un ļoti zaļa. Visapkārt pilsētai parki un pat meži pilsētā (tur, kur būs Čiekuru iela). Četras baznīcas! Četri ezeri! Un kalni! Līdzenas vietas Smiltenē nav. Man visvairāk patīk tās kalnainās ielas ‒ Klievu un Augstā iela. Vēl interesants fakts ir, ka no Smiltenes zīmes pirms Silvas līdz zīmei uz Valmieras ceļa ir precīzi trīs kilometri. Tātad pilsētai var izskriet cauri aptuveni 15 minūtēs.
— Andis Ozols
Reklāma