Tas jau ir sācies, – tā uz “Ziemeļlatvijas” jautājumu, kad Latvijai pāri varētu brāzties Covid-19 trešais vilnis, atteic Smiltenē un Palsmanē praktizējošā ģimenes ārste Dita Pīlāte, kura piedevām pacientus pieņem arī Grundzāles pagastā.
Smiltenes novadā septembrī vīruss izplatās strauji. Vairāk saslimušo uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju aizvadītajā nedēļā Latvijā bija tikai Līvānu novadā.
Izvēle ir starp vakcīnu vai slimību
Kokapstrādes uzņēmums SIA “Vudlande” ir viens no Smiltenes novadā lielākajiem uzņēmumiem un nodokļu maksātājiem un dod darbu vidēji 130 cilvēkiem. No viņiem pret Covid-19 ir vakcinējušies aptuveni puse, stāsta uzņēmuma īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Māris Zālītis.
Viņš pats vakcinējās šīs vasaras sākumā. “Par vakcīnu nevaru pateikt ne sliktu, ne labu, ņemot vērā to, ka tā ir radīta diezgan ātrā tempā. Taču, ja ir jāizvēlas starp vakcīnu vai saslimšanu, tad, protams, viennozīmīgi izvēlos vakcīnu,” uzsver Māris Zālītis.
Uzņēmējs atzīst, – kā darba devējs piespiest savus strādniekus viņš vakcinēties nevar, var tikai skaidrot vakcinācijas nepieciešamību un likt darbavietā ievērot epidemioloģiskās drošības noteikumus. Uzņēmumā ir roku dezinfekcijas līdzekļi. Nevakcinētajiem strādniekiem ir jānēsā sejas maskas.
Māris Zālītis ievērojis, ka domas antivakseri sāk mainīt pēc tam, kad paši smagi saslimuši ar Covid-19 vai saslimuši viņu tuvinieki vai paziņas. Atsevišķi saslimšanas gadījumi ir arī uzņēmumā “Vudlande”. Ir gadījumi, kad darbinieki spiesti doties mājas karantīnā kā kontaktpersonas. Runājot ar cilvēkiem, uzņēmējs secina, ka viena daļa pret “Covid-19” izturas vieglprātīgi, nenovērtējot iespējamās sekas, jo domā, – “re, kā vieni izslimo viegli, man jau arī nekas nebūs”, bet dzīvē notiek citādi, viņi saslimst smagi.
“Zinu cilvēku, kurš tagad no Covid-19 ārstējas slimnīcā. Viņš inficējās, apciemojot radus. Zināja, ka viņi visi ir slimi, bet tik un tā aizbrauca ciemos, domājot, ka tā ir tikai saaukstēšanās. Ja ir kaut mazākās aizdomas, ka otrs cilvēks ir slims, nevajag ar viņu kontaktēties,” aicina Māris Zālītis.
Nav jāgaida daktera zvans; ir jārīkojas pašam
Iesnas, augsta temperatūra (līdz pat 40 grādiem) jau pirmajās slimības dienās, nogurums, arī galvas sāpes un spēcīgs, sauss klepus – tos kā raksturīgākos galvenos simptomus šobrīd izplatītajam vīrusa Covid-19 delta paveidam nosauc ģimenes ārste Dita Pīlāte.
Ārste piebilst, ka šie simptomi izpaužas smagākos saslimšanas gadījumos, un smagāk slimo nevakcinēti cilvēki. Slimo arī vakcinētie, bet daudz vieglāk.
“Vīrusa delta paveids ir ļoti lipīgs. Ja pavasarī vienā mājsaimniecībā slimoja lielākoties viens cilvēks, bet pārējiem simptomi neparādījās, tad šoreiz visiem, kuri dzīvo vienā mājā vai vienā dzīvoklī, tie parādās nedēļas laikā – citam smagāki, citam mazāk smagi. Šoruden ar Covid-19 slimo arī jauni cilvēki, kuriem nav nekādu blakus saslimšanu un kuri varbūt domāja, ka vīruss viņus neskars, bet diemžēl skar un tā, ka jāārstējas slimnīcā,” atsaucoties uz savā praksē novēroto, stāsta Dita Pīlāte.
Iemesli Covid-19 slimnieku ievietošanai stacionārā lielākoties ir apgrūtināta elpošana un ilgstoši paaugstināta temperatūra. Nevarot arī emocionāli izturēt to, ka, piemēram, piecas dienas turas līdz pat 40 grādu augsta temperatūra, cilvēki paši izsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķus, negaidot ģimenes ārsta konsultāciju.
Ģimenes ārste Dita Pīlāte mudina nevakcinētos iedzīvotājus negaidīt, kad vīruss mazināsies, bet jau tagad pašiem aktīvi sazināties ar savu ģimenes ārstu un jautāt, kad ir tuvākā iespēja saņemt vakcīnu. Vīruss izplatās strauji, ģimenes ārstiem vairs nav laika un enerģijas uzmeklēt savus pacientus, aicinot viņus vakcinēties un skaidrojot vakcinācijas nepieciešamību, jo pirmajā vietā izvirzās saslimušo pacientu ārstēšana un konsultēšana pa tālruni.
“Ļoti žēl, ka vasarā, kad darbojās lielie vakcinācijas centri, kad nebija aktuālas citas slimības un vakcīnas jau bija pieejamas, cilvēki nevakcinējās, bet gaidīja rudeni. Varam vasarā gatavoties jaunam Covid-19 vilnim, pasūtot iekārtas un tamlīdzīgi, tomēr pamatu pamats ir cilvēkresursi. Kad ir pieaugums saslimstības ziņā, tad vakcinācija diemžēl paliek otrajā plānā. Ārsti un medmāsas jau tā strādā uz entuziasma pamata, nevis tāpēc, ka tiek solītas piemaksas, taču enerģijas rezerves nav neizsīkstošas. Protams, ja cilvēki paši aktīvi zvana un piesakās, tad mēs laiku vakcinēšanai atradīsim,” piebilst Dita Pīlāte.
Ģimenes ārste arī aicina cilvēkus nešķirot vakcīnas un piekrīt profesora Andreja Ērgļa teiktajam, ka labākā vakcīna ir tā, kura ir pieejama.
Kad 15. septembrī Valmierā ģimenes ārstiem un prakšu ārstu palīgiem notika konference “Vakcinācija pret Covid-19”, tajā piedalījās arī Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, profesore Dace Zavadska, kura arī uzsvērusi to pašu, – visas vakcīnas ir labas un visām mērķis ir pasargāt no smagas saslimšanas un nāves.
Vislabāk pārliecina ārsta teiktais
Smiltenes un Valkas novadā vakcīnai pret Covid-19 vīrusu iespējams pieteikties, sazinoties ar speciālistiem ģimenes ārstu praksēs un feldšeru punktos pagastu teritorijās vai piesakoties vakcīnai Latvijas vienotajā vakcinācijas platformā www.manavakcina.lv, vai zvanot uz tālruni 8989.
Smiltenes novadā vakcīnu iespējams saņemt arī SIA “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca” vakcinācijas punktā (tālrunis 20277945, e-pasts vakcinacija@smiltenesslimnica.lv).
Latvijā pret Covid-1” pēc pēdējiem datiem pilnībā vakcinēti tikai 42,03 procenti iedzīvotāju.
Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina sarunā ar “Ziemeļlatviju” atzīst, – viņa ir daudz domājusi, kāpēc ļaudis atsakās vakcinēties un kāds ir šādas rīcības morālais pamatojums, jo pati jau pandēmijas sākumā saredzēja vakcināciju kā vienīgo risinājumu vīrusa izplatības apturēšanā un par to daudz runāja savā kolektīvā.
Ar vairāk nekā 1000 audzēkņiem un 101 skolotāju Smiltenes vidusskola ir lielākā pašvaldības izglītības iestāde Smiltenes novadā. Šajā skolā ir vakcinējušies 99 procenti pedagogu.
Ilze Vergina kā skolas direktore jūtas atbildīga par visu skaitliski lielo kolektīvu, arī par to, lai ikviens pedagogs un tehniskais darbinieks saņemtu objektīvu informāciju, nevis uzticētos dažādām viltus ziņām. Tāpēc jau šī gada sākumā, kad vakcīnas bija pieejamas tikai mediķiem, “Zoom” platformā uz tikšanos ar Smiltenes vidusskolas skolotājiem un darbiniekiem tika uzaicināts Vidzemes slimnīcas ārsts un skolas absolvents Dainis Vorps. “Dainis Vorps par vīrusu un par vakcinācijas nepieciešamību bija daudz lasījis, pētījis un interesējies un stāstīja par to kā ārsts, pamatojot teikto ar zinātnē balstītiem piemēriem, kā arī teica, – ja viņš varētu, tad sev kā ārstam paredzēto vakcīnu atdotu saviem vecākiem, lai viņus paglābtu. Šis piemērs bija pietiekami emocionāls un tiešs, lai saprastu vakcinēšanās nozīmīgumu,” domā Ilze Vergina.
Diemžēl tāpēc, ka visi pieaugušie to vēl nav sapratuši, jau šī mācību gada sākumā attālināti mācīties spiestas vairākas Smiltenes vidusskolas klases, kurās ar Covid-19 saslimuši atsevišķi skolēni.
“Nav iespējams ar likumu noteikt visu, ko drīkst un ko nedrīkst darīt, bet katram pašam vajadzētu apzināties dzīvot tā, lai nedarītu pāri citiem, it īpaši sabiedrības neaizsargātākajai daļai. Vajadzētu saprast, ka indivīda prasības nevar būt augstākas par sabiedrības kopējo labumu. Valstij ir jānodrošina veselības aprūpe, izglītība, taču vai šoziem tas būs iespējams ar tik zemu vakcinācijas aptveri?” bažījas Ilze Vergina, tāpēc aicina vakcinēties ikvienu, kurš to vēl nav izdarījis.
Kā var pieteikties vakcīnas saņemšanai pret Covid-19?
1. Tīmekļvietnē www.manavakcina.lv.
Lai pieteiktos uz konkrētu vakcinācijas laiku ārstniecības iestādē:
jāatver vietne manavakcina.lv (un jāaizpilda pieteikums vakcīnai, ja tas vēl nav aizpildīts);
jāizvēlas kalendārs no tām ārstniecības iestādēm, kas sniedz noteiktus pieraksta laikus, atzīmējot sev vēlamo laika intervālu;
jāsagaida sistēmas apstiprinājums (īsziņa/e-pasts);
jāierodas vakcinēties uz izvēlēto vietu apstiprinātajā laikā.
2. Pa tālruni 8989, tai skaitā gadījumos, ja nepieciešama personas vakcinācija mājās, jo persona medicīnisku iemeslu dēļ nevar ilgstoši atstāt savu dzīvesvietu.
Tālruņa darba laiks: darba dienās no pulksten 8 līdz 20; brīvdienās no pulksten 9 līdz 18.
3. Sazinoties ar ārstniecības iestādēm, kas nodrošina vakcināciju pret Covid-19.
4. Sazinoties ar savu ģimenes ārstu.
Jautājumu gadījumā par vakcinācijas kabinetu darbību iedzīvotāji aicināti sazināties pa bezmaksas informatīvo vakcinācijas tālruni 8989.
Avots – Nacionālais veselības dienests
Materiāls tapis sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu
Reklāma