Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Tas ir būtiski?

Visa tā  jezga ar Smiltenes novada jaunā ģerboņa variantiem un diskusijas, kas jau vairākas nedēļas notiek  daļā vietējās sabiedrības (pašvaldībā un arī to iedzīvotāju vidū, kuri šim procesam seko), man šķiet nedaudz par daudz.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nu labi, esmu spiesta ģerboņa padarīšanai sekot līdzi savas profesijas dēļ, tomēr pabrīnos, kāpēc laikā, kad dienas kārtībā ir tik daudz citu aktuālāku tēmu (kaut vai tas, ka faktiski mūsu valsts tautsaimniecības sektors tiks pamatīgi sašūpots energoresursu un apkures lielo izmaksu dēļ un tas ietekmēs dzīvi daudzās ģimenēs), tik liela uzmanība tiek pievērsta novada simbolikai.

Nav jau tā, ka man galīgi būtu vienalga, kāds izskatās Smiltenes novada jaunais ģerbonis, tomēr ne jau simbolika nosaka to, kā mēs dzīvojam savā novadā un cik vienoti tajā jūtamies. Jā, arī mani neuzrunā neviens no trijiem jaunā ģerboņa metiem, bet piekrītu diskusijai vien tādā ziņā, ka šis process jāaptur. Taču atkal sākt ieguldīt laiku, naudu un enerģiju jaunas simbolikas ideju ģenerēšanā, – vai tas tiešām ir tas, kas šobrīd novadam visvairāk vajadzīgs?

Visvienkāršāk būtu atstāt līdzšinējo Smiltenes novada ģerboni un rudzupuķi uzaudzēt kuplāku, biezāku, ar jaunu ziedlapiņu pārklājumu, tā simboliski attēlojot apvienošanos ar bijušajiem Apes un Raunas novadiem, un lieta darīta. Te jāatgādina, ka Smiltenes novada ģerboņa pamats ir veidots zelta krāsā, uz tā ir zils rudzupuķes zieds ar deviņām ziedlapiņām, kas simbolizē Smiltenes novadu pirms administratīvi teritoriālās reformas – Smiltenes pilsētu un astoņus apkārtējos pagastus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Manuprāt, šis ģerbonis ir skaists, savā ziņā izsmalcināti vienkāršs. Un rudzupuķes zied gan Smiltenes, gan Apes, gan Raunas pusē. Zieds pats par sevi ir labs novada simbols, tas ir krāšņums, kas rodas no sakņu spēka, un mūsu novads būs tik skaists, cik stipri būsim mēs, novada iedzīvotāji, un cik skaistu veidosim dzīves telpu sev apkārt. Ja esošā ģerboņa rudzupuķei kā ziedlapiņas pieliktu klāt Raunas un Drustu pagastus, Apes pilsētu, Apes, Trapenes, Gaujienas un Virešu pagastus, rudzupuķe būs uzziedējusi vēl krāšņāk uz zelta lauka fona.

Atgādinājumam, par ko vispār ir šis stāsts, – nesen uz Smiltenes novada pašvaldības domes sēdi tika virzīts lēmumprojekts apstiprināt ģerboņa variantu “VIENOTI” par Smiltenes novada oficiālo simbolu.  “VIENOTI” ir trīs apvienoto novadu simbolu simbioze. Rudzupuķe zelta laukā izcelta kā administratīvais novada centrs, atrodoties vairoga vidū. Lillijas krusts pārstāv Raunas bijušā novada teritoriju, bet sudraba lillija – bijušā Apes novada teritoriālo vienību, kur lillijas zieda elements aizgūts no pārtikušās fon Vulfu dzimtas ģerboņa, iemiesojot cēluma, greznības un turības nozīmi.

Ar balsu vairākumu deputāti tomēr nolēma šo variantu virzīt atkārtotai izskatīšanai pašvaldības komiteju sēdē, jo šādā variantā nesaredz visu novadu vienojošu elementu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.