Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas speciālisti apmeklē sadarbības partnerus Igaunijā

VSIA Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas (arī – Slimnīca) speciālisti 5.septembrī devās uz Igauniju, lai piedalītos vienas dienas pieredzes apmaiņas vizītē. Vizītes laikā tika apmeklēts Kondas mākslas centrs Vīlandē un Vīlandes psihiatrijas klīnikas Atkarību rehabilitācijas centrs. Šī vizīte iezīmēja arī tālākos soļus, gatavojoties projekta “Vienlīdzība mākslā” īstenošanai, kas tiks uzsākts 2025. gada janvārī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pieredzes apmaiņā piedalījās projektu vadītāja Ilona Rāviete, rehabilitācijas nodaļas vadītāja un fizioterapeite Nadežda Mieze, vizuāli plastiskās mākslas terapeite Elza Strazdiņa un psiholoģe Solvita Drukmane.

Sadarbība ar Kondas mākslas centru

Vizītes pirmajā daļā Slimnīcas speciālisti apmeklēja Kondas mākslas centru Vīlandē, kas ir projekta “Vienlīdzība mākslā” iniciators un vadošais partneris. Šis projekts ir vērsts uz to, lai veicinātu sadarbību starp māksliniekiem, kuriem nepieciešams papildu atbalsts, un mākslas profesionāļiem gan Baltijas valstīs, gan Ziemeļvalstīs. Tā mērķis ir sniegt iespēju šiem māksliniekiem radoši izpausties un piedalīties mākslas rezidencēs dažādās valstīs. Projekts būs arī lieliska iespēja izzināt iekļaujošas un vienlīdzīgas mākslas koncepta darbību Zviedrijā un Somijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikšanās laikā ar Kondas mākslas centra vadību tika pārrunāti nākamie projekta īstenošanas soļi. Projektā organizētajās rezidencēs tiks iesaistīti Slimnīcas pacienti, kuri vēlēsies veidot savus mākslas darbus un iesaistīties arī mākslas darbu izstādes veidošanā. Mākslas rezidence Strenču slimnīcā plānota 2025.gada vasaras periodā.

Vizītes laikā Strenču slimnīcas speciālistiem bija iespēja apskatīt arī unikālu izstādi “Slēptās pasaules paplašinās. Austrumeiropas autsaideru māksla” (Hidden Worlds Expanding. Eastern European Outsider Art), kas atklāj Austrumeiropas autsaideru mākslas pārsteidzošo dažādību un nozīmīgumu. Baltijā austaideru mākslas pirmsākumi ir meklējami 19.gadsimtā, kad Tartu Universitātes un psihiatrijas slimnīcas ārsts psihiatrs Emīls Krepelins (strādāja Igaunijā no 1886-1891) novēroja pacientu radīto mākslas darbu un saslimšanas kopsakarības un sāka saglabāt pacientu mākslas darbus pacientu medicīniskās vēstures dokumentācijā.

Apmeklējums Vīlandes psihiatrijas klīnikas Atkarību rehabilitācijas centrā

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dienas otrajā daļā Strenču slimnīcas speciālisti apmeklēja Vīlandes psihiatrijas klīnikas Atkarību rehabilitācijas centru. Šajā centrā tiek nodrošināta narkotisko vielu atkarību ārstēšanas un rehabilitācijas programmas, kuras pacientiem apmaksā valsts. Centra speciāliste Katrin Viira sniedza ieskatu darba metodēs un rehabilitācijas procesā, kas palīdz cilvēkiem pārvarēt atkarību problēmas un atgriezties pilnvērtīgā dzīvē.

Strenču slimnīcas pārstāvjiem bija iespēja iepazīties ar ārstēšanas pieejām un rehabilitācijas procesa organizēšanu, kas arī ir saistīts ar Igaunijā esošo likumdošanu – narkotisko vielu lietošanas dekriminalizācijas kārtību, kurā narkotiku lietotājiem pie pirmreizēja pārkāpuma tie dota iespēja nesaņemt kriminālsodu apmaiņā pret ārstēšanos.

Ilona Rāviete, Projektu vadītāja, VSIA “Strenču PNS”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.