Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Šovasar 599 darba devēji skolēniem bija izveidojuši 9 434 valsts līdzfinansētās darba vietas

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) īstenotā skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma ietvaros 599 darba devēji šovasar bija izveidojuši skolēniem kopumā 9 434 darba vietas: Rīgas reģionā bija izveidotas 3442 darba vietas, Kurzemē – 1991, Vidzemē – 1453, Zemgalē – 1435 un Latgalē – 1113. Skolēnu dalību skaits pasākumā šovasar bija 9 752.  Valsts līdzfinansētajās darba vietās strādāja arī 74 Ukrainas skolēni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jaunieši, kuri iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs, strādāja tirdzniecības vietās, valsts iestādēs, pašvaldībās, skolās, ēdināšanas uzņēmumos, kultūras un sporta iestādēs, zemnieku saimniecībās, birojos un citās darba vietās. Visvairāk skolēnu bija nodarbināti tādās profesijās kā palīgstrādnieks (2325 dalības), pārdevēja palīgs (1030), labiekārtošanas strādnieks (780), skolotāja palīgs (477), viesmīlis (453), preču izvietotājs (412), virtuves darbinieks (338), sezonas strādnieks (271), tirdzniecības zāles darbinieks (225), klientu apkalpošanas speciālists (173) u.c.

2855 skolēni vasaras darbu bija uzsākuši uzņēmumos, kas darbojas vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības jomā, 2 318 – valsts pārvaldē un aizsardzībā, 1 293 – izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozarē. Skolēnu vasaras darba nozaru TOP 10 ietilpst arī Māksla, izklaide un atpūta (438 dalības), Apstrādes rūpniecība (435), Administratīvo un apkalpojošo dienestu darbība (386), Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība (364), Veselība un sociālā aprūpe (258), Izglītība (231), Profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi (165).

Labklājības ministrs Gatis Eglītis: “Zināms, ka nereti, kad jaunieši nonāk darba tirgū, priekšrocības darba devēju acīs ir tiem kandidātiem, kuri jau ir guvuši kaut kādu darba pieredzi. NVA nu jau tradicionāli organizētajā skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma ietvarā tiek preventīvi risināts šis pieredzes trūkuma aspekts, tiek nodrošinātas nepieciešamās papildu darba rokas uzņēmējiem, kā arī skolēni var sajust padarīta, atalgota darba gandarījumu. Šis ir lielisks pasākumu kopums, kuru noteikti jāturpina!”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Īstenojot NVA skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumu, darba devējs saņēma NVA dotāciju skolēna mēneša darba algai 50% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, bet ja darba devējs nodarbināja skolēnu ar invaliditāti, NVA dotācija bija valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā. NVA apmaksāja veselības pārbaudi skolēnam, , kā arī apdrošināja skolēnu pret nelaimes gadījumiem darba vietā. NVA maksāja arī dotāciju skolēna darba vadītāja atalgojumam.  Savukārt darba devēji nodrošināja līdzfinansējumu skolēna darba algai, nodokļu nomaksu un kompensāciju skolēnam par neizmantoto atvaļinājumu. Skolēna mēneša atalgojums par pilnu nostrādātu darba laiku bija vismaz valstī noteiktās minimālās algas apmērā – 500 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Darba devēju ērtībai un administratīvā sloga samazināšanai NVA šogad veica izmaiņas pasākuma administrēšanā – darba devējiem līguma ar NVA parakstīšana un atskaišu iesniegšana par pasākuma īstenošanu tika organizēta elektroniski, izmantojot NVA CV un vakanču portālu.

Piedāvājam ieskatu dažās skolēnu atsauksmēs par dalību NVA vasaras nodarbinātības pasākumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ieva šovasar strādāja konditorejā “Bitīte”, viņa stāsta: “Manos darba pienākumos ietilpa pasūtījumu nogādāšana klientiem, bija jāuztur konditorejas telpas tīras un kārtīgas, piemēram, jāsakārto galdiņi nākamo klientu labsajūtai un ērtībai, jāmazgā trauki un jāpalīdz citiem darbiniekiem, ja nepieciešams. Uzskatu, ka liels ieguvums ir pieredze darbā, kas balstās uz komunikāciju ar klientiem un noderēs man nākotnē. No dalības skolēnu nodarbinātības pasākumā esmu ieguvusi patstāvības un atbildības sajūtu. Esmu pārliecināta, ka turpmāk dzīvē arī profesiju spēšu iegūt vairāk paļaujoties uz sevi nekā uz citiem.”

“Šogad darbā ir vairāk pienākumu, gan apkalpojot klientus pie kases, gan sarunās, gan piedāvājot mūsu produkciju, ēdienu un dzērienu klāstu. Darbs ar klientiem man palīdz komunikācijā ar cilvēkiem, arī svešvalodu zināšanas palīdz, jo jārunā gan angļu, gan krievu valodā,” savās atziņās dalās Katrīna Diāna, kas vasarā strādāja Kafijas namiņā “Ie-pauzē”.

Sandija Aleksa iepriekšējās vasarās jau bija guvusi darba pieredzi ēdināšanas uzņēmumos, taču šovasar viņa pirmo reizi strādāja NVA līdzfinansētajā darba vietā. Atrodot  piemērotu vakanci blakus mājām, saldējumu kafejnīcā Ikšķilē, viņa uzrakstīja motivācijas vēstuli un CV, sazinājās ar darba devēju un devās uz NVA filiāli Ogrē, kur nokārtoja visus darba uzsākšanai nepieciešamos dokumentus. “Tas bija ļoti vienkāršs pasākums,” secina Sandija Aleksa: “Esmu ļoti pateicīga par šī gada darba pieredzi.” Sandija Aleksa kopā ar NVA skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma dalībniecēm Danielu un Anniku piedalījās arī podkāstā  “Skolēnu vasaras darbs: jauniešu gūtā pieredze un atziņas”, kuru var noskatīties NVA “YouTube” kanālā.

Informāciju sagatavoja: NVA preses dienests

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.