Oktobri pavisam droši var dēvēt par ķirbju mēnesi. Tas ir laiks, kad mieloties ar ķirbju biezzupām. Dārzeņu audzētājs Uģis Jūgs no SIA “Ezeracs” Trapenes pagastā atzīst, ka ķirbju raža šogad padevusies. Ķirbji tiek nogādāti klientiem un nonāk kā uz pusdienu galda, tā kļūst par dekoratīvu elementu.
Viņš savā saimniecībā šogad audzējis dažādu šķirņu ķirbjus nepilna pushektāra platībā, bet citugad tie audzēti pat trīs hektāros. Tiek audzēti sviesta, riekstu un dekoratīvie ķirbji, kā arī sava vieta atvēlēta šķirnes Rouge ķirbjiem, kas lieliski der salātiem, tie iecienīti arī Halovīna svētkos, izaug dažāda lieluma, visbiežāk no diviem līdz desmit kilogramiem svarā.
“Ķirbji, ko plānoju pārdot, no lauka jau novākti. Vēl daļa ir uz lauka, tāpēc, ja kādam ir interese, var droši braukt ciemos un vēl pagūt iegūt tos savā īpašumā. Skaidrs, tiklīdz būs lielāka salna, tā tie būs beigti. Ja nedaudz apsalst, tad vēl nekas, bet tad jālieto uzreiz, glabāšanai tie nederēs,” stāsta U. Jūgs un atgādina, ka audzē arī citus dārzeņus. Šogad slikti padevušās bietes, ķiploki, arī sīpoli saņēmušies vien vasaras otrajā pusē un no lauka novākti pavisam nesen. Laba raža bijusi burkāniem, kartupeļiem. Izaudzēto viņš realizē Smiltenes novadā, kā arī piegādā klientiem Alūksnē, Valmierā, Rīgā un citviet, sadarbojas ar atsevišķām kafejnīcām.
“Realizācija ir būtisks jautājums, pie kura mazie dārzeņu audzētāji atgriežas gadu no gada. Otrdien pie mums Trapenē bija tikšanās ar Smiltenes novada deputātiem. Viņiem arī pajautāju, vai es varētu ar savu produkciju nodrošināt sociālās aprūpes centru, kas atrodas pavisam netālu no manas saimniecības. Saprotams, ka tas nav tik vienkārši. Viens pats es to nevarot izdarīt, ir vajadzīga kooperācija, lai būtu nepieciešamie apjomi visa gada garumā. Tas viss ir iepirkums. No otras puses, saprotu arī pašvaldību, viņi paliek pie tāda iepirkuma, kas nodrošina labāko iespējamo rezultātu,” viņš pamato.
U. Jūgs novērojis, ka daudzi labprāt uzturā lieto ķirbjus, piemēram, ķirbju biezzupas rudenī ir īpaši iecienītas. “Biezzupas šobrīd ir modē, turklāt tām ir dažādas variācijas, katrs var gatavot pēc savām vēlmēm, attiecīgi miksējot ar piedevām un garšvielām. Vēl daļa ķirbjus izvēlas kompotiem un dažādiem salātiem,” stāsta dārzeņu audzētājs un min, ka arī ķirbjiem ir savas modes tendences. Ar to domājot, vienu gadu pieprasījums vairāk jūtams pēc parastajiem ķirbjiem, citugad pēc kādas īpašas šķirnes. “Pērn daudzi prasīja tieši sviesta ķirbjus, tad šogad tos audzēju nedaudz lielākā daudzumā. Bet pamatā cenšamies tā, lai piedāvājumā ir dažādība,” viņš pamato.
Tuvojoties oktobra izskaņai, daudzās mājās tiks rotāti pagalmi un telpas, kur ķirbis būs kā viens no dekorāciju elementiem, gaidot Halovīna svētkus, kas tiek atzīmēti arī pie mums. Lai gan Halovīnam derēs visi ķirbji, grebšanai vairāk izmanto tādu šķirņu ķirbjus, kuriem ir plānāka miza un neliels mīkstums.
Jāpiemin, ka jau nākamajā piektdienā, 27. oktobrī, pulksten 14 gan lieli, gan mazi tiek aicināti uz ķirbju grebšanas pasākumu Trapenes kultūras namā. “Kopā ar pagasta pārvaldes vadītāju Jāni Šepteru nolēmām šogad iepriecināt gan pagasta iedzīvotājus, gan arī caurbraucējus ar izgaismotiem ķirbīšiem ciema teritorijā. Lai nodrošinātu izgrebto ķirbīšu dizainu daudzveidību, būs izdrukāti dažādi trafareti, pēc kuriem tad arī varēs darboties,” stāsta pagasta pārvaldes lietvede sekretāre Laura Vāciete.
Viņa norāda, ka ķirbji grebšanai būs, bet var ņemt līdzi arī ķirbi no sava dārza. “Ķirbīšus mums ir sagādājis vietējais uzņēmējs Uģis Jūgs. Pateicamies, ka viņš ar prieku atbalstīja šo ideju. Ceram, ka visiem pietiks un rezultāts būs iepriecinošs. Tiem, kuri plāno ierasties, pašiem līdzi nepieciešams paņemt kādu nazīti griešanai un grebšanas karoti vai ko tamlīdzīgu. Mazākajiem bērniem vecāku uzraudzība obligāta,” viņa uzsver.
Reklāma