Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Smiltenes novadā atver jaunu izglītības iestādi

11. decembrī Smiltenes novadā atklāšanas svētkus svinēja jauna privāta interešu izglītības iestāde “Izglītības centrs REKUROBO”, kuras dibinātāja un vadītāja ir Una Reķe (vidū). Bērniem apgūt robotiku, konstruēšanu un spert pirmos soļus programmēšanā viņai palīdz skolotājas Laima Janova (no labās) un Madara Pormeistere (fotografēšanās brīdī nav klāt), bet palīgs sociālo tīklu jomā ir Diāna Bogdānova (no kreisās). FOTO: SANDRA PĒTERSONE

Laikā, kad Latvijā daudzas skolas tiek slēgtas un likvidētas, Smiltenes novadā atvērta jauna privāta interešu izglītības iestāde “Izglītības centrs REKUROBO”. Tās dibinātājs ir Grundzāles pagastā reģistrētais, šogad 8. februārī nodibinātais uzņēmums SIA “REKUROBO”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jaunatvērtā, Izglītības kvalitātes valsts dienestā oficiāli reģistrētā izglītības iestāde pirmsskolas vecuma bērniem un jaunāko klašu skolēniem septiņās vietās Smiltenes novadā piedāvā radošas un izglītojošas nodarbības robotikā, konstruēšanā un programmēšanā.

Izraugās novadā maz aizpildītu nišu

Izglītības centra REKUROBO mājvieta ir Smiltenes tehnikuma atvēlētā telpa Smiltenes pagasta Kalnamuižā 3, kur trešdien, 11. decembrī, arī notika jaunās iestādes atklāšanas svētki. Šeit notiek nodarbības Smiltenes pilsētā un tuvākajā apkārtnē dzīvojošajiem bērniem, bet pārējie pulciņi ir Palsmanē, Grundzālē, Apē, Variņos, Raunā un Launkalnē.

Kad šogad martā “REKUROBO” uzsāka savu darbību, pirmās nodarbības apmeklēja 34 bērni. Tagad viņu ir jau pavisam 132 – zēni un meitenes vecumā no 2 līdz 10 gadiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jaunās izglītības iestādes vadītāja un izveidotāja ir Grundzāles pagastā reģistrētā uzņēmuma SIA “REKUROBO” īpašniece, grundzāliete Una Reķe. Sarunā ar “Ziemeļlatviju” viņa uzsver, ka jau sākotnēji mērķis bija piedāvāt nodarbības galvenokārt lauku bērniem, kuriem nav tik daudz iespēju kā pilsētniekiem, taču Kalnamuižā tiek gaidīti arī smiltenieši.

“Varbūt daļai vecāku traucē tas, ka mūsu nodarbības ir maksas pakalpojums, ko apmaksā viņi paši, bet bērni tomēr nāk un nāk daudz, un ir vēl vecāki, kuri izrāda interesi un grib sūtīt savus bērnus,” teic Una Reķe.

Nodibinot SIA “REKUROBO” un atverot savu privāto interešu izglītības iestādi, Una Reķe ieguldījusi tajā savu līdzšinējo pieredzi izglītībā, – viņa savulaik strādājusi par matemātikas un informātikas skolotāju un vadījusi robotikas pulciņus bijušā Apes novada skolās, vēlāk bijusi Sikšņu pamatskolas Vidagā un Trapenes sākumskolas direktore.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizejot no algotā darba izglītībā un reģistrējoties bezdarbniekos, Una Reķe 2023. gada oktobrī saņēma Nodarbinātības valsts aģentūras piedāvājumu startēt pašnodarbinātības un uzņēmējdarbības uzsākšanas programmā ar savu biznesa ideju un izvēlējās robotiku gan savu zināšanu un pieredzes dēļ, gan arī tāpēc, ka šis interešu izglītības virziens Smiltenes novadā bija salīdzinoši maz aizpildīta niša.

No 100 pretendentiem visā Latvijā Una bija to 50 cilvēku vidū, kuri tika pāri pirmajai atlases kārtai un kuriem bija jāizstrādā savs biznesa plāns mentora vadībā (Unas mentors bija finanšu institūcijas ALTUM Vidzemes reģiona vadītāja Olita Untāla).

Savukārt no šiem 50 tika izraudzīti 25 topošie uzņēmēji, kuriem tika piešķirts finansējums savas uzņēmējdarbības uzsākšanai, un atkal Una Reķe bija viņu vidū.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tas arī bija pirmais atspēriens “REKUROBO”, – par saņemtajiem 5000 eiro Una nopirka pirmos robotikas komplektus un 3D pildspalvas. Vēl 4000 eiro jaunu izglītības pakalpojumu ieviešanai SIA “REKUROBO” piesaistīja, piedaloties Smiltenes novada pašvaldības konkursā “Esi uzņēmējs Smiltenes novadā”.

Lai pilnveidotu savu piedāvājumu bērniem, uzņēmums iegulda nodarbībām vajadzīgā inventāra iegādē arī vecāku samaksāto naudu (dalības maksu).

Galvenais, – veicināt bērnu zinātkāri

Taujāta, ko iegūst bērni, nodarbībās mācoties robotiku un programmēšanu, Una Reķe uzsver, ka pirmkārt darbošanās ar DUPLO klucīšiem (mazākajiem) un LEGO klucīšiem (lielākajiem) attīsta sīko motoriku, precīzas pirkstu kustības, kas ir pilnvērtīgas bērna attīstības pamatā. Vecākie bērni jau apgūst programmēšanu un konstruēšanu, kas veicina loģisku un radošu domāšanu, sniedz zināšanas par tehniku un tās darbības pamatprincipiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Trīs un četrus gadus vecie bērni sāk ar DUPLO vilcieniņu un to kodē, liek krāsainas kartītes. Viņiem ir jāatceras, – ja liek dzelteno kartīti, vilciens uztūtina, ja liek zaļo – apstājas un maina virzienu atpakaļ. Vecākie bērni sākumā būvē robotiņus pēc instrukcijas, bet pēc tam saņem uzdevumus būvēt pašiem, pašiem programmēt, domāt un saprast, ko katra komanda dara. Ne jau visiem dzīvē jābūt programmētājiem, bet šādas prasmes dod iespēju izprast, kā katra iekārta darbojas. Tas ir svarīgi. Galvenais, lai bērniem attīstās zinātkāre, un mūsu uzdevums ir veicināt, lai šī dabiskā zinātkāre nepazūd,” uzsver Una Reķe.

Viņa novērojusi, ka bērniem ļoti patīk darboties ar 3D pildspalvām (ierīci, ar ko var veidot rokā paņemamus objektus, izmantojot īpašus 3D plastmasas materiālus). To viņi varot darīt pat vairākas stundas pēc kārtas, bez atpūtas pauzēm, kā rezultātā veidojas telpiskā uztvere.

“Sākumā es pat neapjautu, ka mūsu audzēkņu vecāki to tik ļoti novērtēs, – 17 ģimenes uzreiz bija ar mieru saviem bērniem finansēt robotikas nodarbības,” atceras Palsmanes pagasta pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Birute Mežale.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Palsmanes bērnudārzs bija otrā vieta pēc Smiltenes pagasta Kalnamuižas, kur Una Reķe sāka šogad strādāt. Pie Palsmanes bērnudārzniekiem viņu uzaicināja Birute Mežale, ieraugot “REKUROBO” piedāvājumu sociālajos tīklos (“Facebook”).

“Es vispār novērtēju cilvēkus, kuri māk strādāt ar maziem bērniem, – jo mēs vairāk viņiem iedosim, jo labāk tas priekš viņiem būs, un tāda lieta kā robotika attīsta bērnu loģisko domāšanu. Tagad devām iespēju apmeklēt “REKUROBO” nodarbības arī mūsu filiālei Variņos, arī tur vecāki bija atsaucīgi. Man ir prieks, ka Palsmanē uz robotikas nodarbībām iet arī bērni ar speciālajām vajadzībām, jo mūsu iestādē ir arī tāda programma, un Una pieņem arī šos bērnus,” stāsta Birute Mežale.

Interešu izglītības iestādes “Izglītības centrs REKUROBO” atvēršanu atzinīgi vērtē arī Smiltenes novada Izglītības pārvaldes vadītājs Edgars Roslovs. Viņš atgādina, ka Smiltenes novadā jau ir reģistrēta viena privāta izglītības iestāde – Rīgas Tālmācības vidusskola, taču “REKUROBO” ir pirmā, kas ikdienā sniedz reālus pakalpojumus tieši Smiltenes novada bērniem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

To novērtējusi arī Smiltenes novada pašvaldība, savā konkursā “Gada balva uzņēmējdarbībā 2024” šogad 1. novembrī pasniedzot uzņēmumam “REKUROBO” balvu kategorijā “Inovācija”.

“Uzņēmuma dibinātāju virzītājspēks ir mērķtiecība un neatlaidība. Viņi zina, – ja ir skaidrs mērķis, tad ideja noteikti īstenosies. Laikmetā, kad uzvaras gājienā iet tehnoloģijas un iekārtas, kopš šī gada 8. februāra priecīgi bērni un pateicīgi vecāki ir Reķu ģimenes gandarījuma garants par ieguldīto darbu un resursiem interešu izglītībā. Uzņēmums ir izveidojis robotikas skolu “RE!ROBO”, kurā notiek radošas un izglītojošas nodarbības sākumskolas vecuma bērniem, kurās iespējams iepazīt robotiku, konstruēšanu, veikt eksperimentus, pētīt un interesanti pavadīt laiku, kā arī tiek organizētas dienas nometnes skolēnu brīvlaikos sākumskolas vecuma bērniem, kurās apgūst gan robotikas, gan konstruēšanas prasmes,” šādi vietvara pamato savu izvēli atzīt par uzvarētāju šajā kategorijā tieši SIA “REKUROBO”.

Izglītības centrs “REKUROBO” par savu simbolu izvēlējies akas zīmi. “Tas ir gads ar četriem gadalaikiem, tas ir mūžs (bērnība, jaunība, briedums, vecums), tās ir gadskārtas. Tas ir arī jauns sākums, un kur tad vēl tā ir? Skolā,” teic Una Reķe.

#SIF_MAF2024

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.