Nākamās nedēļas sākumā – no 24. līdz 26. aprīlim – Latvijā gaidāmais izglītības nozares darbinieku streiks ietekmēs arī bērnu vecāku ikdienu, piemēram, visas trīs streika dienas bērnus neuzņems Smiltenes pirmsskolas izglītības iestāde “Pīlādzītis”.
Gan Smiltenes, gan Valkas novados būs skolas, kurās vai nu visā izglītības iestādē, vai atsevišķās klasēs streika laikā nenotiks mācības un skolēniem būs jāpaliek mājās. Tomēr, uzklausot pedagogus, vērojama viedokļu nevienprātība, ir izglītības iestādes, kuras streikā nepiedalīsies, tai skaitā Smiltenes novadā lielākā pašvaldības izglītības iestāde – Smiltenes vidusskola.
Pirmsskola grib tikt sadzirdēta un novērtēta
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) organizētais nozares darbinieku streiks notiks no 24. līdz 26. aprīlim, ieskaitot protesta gājienu Rīgā 24. aprīlī.
Streikā piedalīsies 11 Smiltenes novada izglītības iestāžu un divu Valkas novada izglītības iestāžu darbinieki. Šajās izglītības iestādēs laikā no 24. līdz 26. aprīlim iespējamas izmaiņas mācību procesā. Lai uzzinātu precīzu informāciju par plānoto streika ilgumu un mācību procesa organizēšanu, vecāki aicināti sazināties ar sava bērna izglītības iestādi.
“Dažas izglītības iestādes streiko solidāri, dažas – pamatīgi. Ir, kas piedalīsies tikai gājienā, ir, kas streikos visas trīs dienas. Ar dežūrgrupām pirmsskolas izglītības iestādēs mēs varbūt kaut ko darītu, bet streiku likums ierobežo pašvaldību šajā procesā iejaukties, tāpēc nevaram neko plānot,” skaidro Smiltenes novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītājs Edgars Roslovs.
Smiltenes pirmsskolas izglītības iestādes (PII) “Pīlādzītis” vadītāja Santa Rudzīte apstiprina “Ziemeļlatvijai”, ka “Pīlādzītis” neuzņems bērnus visas trīs streika dienas – 24., 25. un 26. aprīlī.
“Streikosim visas trīs dienas, piedalīsimies arī gājienā. Ņemot vērā to, ka mūsu iestādē streiko visi pedagogi, kuri strādā grupās, mums nav iespēju izveidot dežūrgrupas. Jā, tas ir skarbi,” piekrīt Santa Rudzīte uz “Ziemeļlatvijas” teikto, ka strādājošajiem vecākiem šajās dienās pašiem būs jādomā, kas pieskatīs viņu bērnus.
No “Pīlādzīša” darbiniekiem streikos 40 cilvēki, informē Ieva Klāva-Bunga, PII “Pīlādzītis” arodorganizācijas priekšsēdētāja.
“Nav neviena, kas par mums (pirmsskolas izglītības iestādēs strādājošajiem – redakcijas piezīme) iestājas. Mums ir daudz darba pienākumu ar papīriem, pie datora, gatavošanās nodarbībām ir gaužām liela, bet mūsu darbs tādā ziņā šobrīd netiek novērtēts. Skrējienā bieži vien netiekam ar darbiem galā, tāpēc klāt nāk sestdienas un svētdienas, kas tiek iekļautas mūsu darba neredzamajā grafikā. Gribam lielākas algas un sakārtotas slodzes, gribam, lai tiktu vairāk saklausīti, saprasti un novērtēti, kas šobrīd nenotiek,” skaidro Ieva Klāva-Bunga.
Streikā piedalīsies arī 13 no Palsmanes pirmsskolas izglītības iestādes 22 darbiniekiem, informē iestādes vadītāja Birute Mežale, norādot, ka streiks ir darbinieku brīvprātīga izvēle.
“Mūsu mazajā Palsmanes pagastā, kur esam trīs izglītības iestādes, mums ir dažāda attieksme pret šo streiku. Pamatskola vispār nestreiko, speciālā pamatskola, cik zinu, streikos tikai vienu dienu. Vienotības tomēr nav. Ja notiks tikai gājiens, tad mūsu iestāde mēģinās strādāt ierastajā darba režīmā un vecāki neērtības nejutīs. Ja streiku izsludinās uz trijām dienām, tad no 24. līdz 26. aprīlim nodrošināsim tikai vienu dežūrgrupu, maksimums, 24 bērniem, ja vecākiem galīgi nebūs kur likt savas atvases,” sola Birute Mežale.
Skolās vienprātības nav
Streika laikā 24. un 25. aprīlī bērnus neuzņems Variņu pamatskolas pirmsskolas grupiņas, šajās dienās skolā arī nenotiks mācību stundas, – uz gājienu pedagogi nebrauks, bet streikā piedalīsies, informē Variņu pamatskolas direktore Taiga Kalniņa.
“Esam smagā pārdomu momentā streikot divas vai trīs dienas, bet šobrīd vairāk sliecamies par zelta vidusceļu – divām dienām. Streikosim, jo atbalstām visu pedagogu saimi. Esam vienoti. Jā, daļai pedagogu grupu tiek pielikts pie algas, taču daļai ne, un mazajām lauku skolām noteikti nekas netiks. Sabalansētā likme it kā atalgojumu naudas ziņā palielina, bet stundu skaita ziņā samazina. Līdz ar to, lai skolotājam būtu pilna likme, viņam daudzas stundas jāsameklē papildus. Sanāk nūja ar diviem galiem – ar vienu roku iedod, ar otru atņem. Streiks ir vajadzīgs pedagogu vienotībai, lai parādītu savu nostāju un atgādinātu, ka solījumi jebkuram ir jāpilda, arī valdībai. Tas ir labi, ka būsim kopā ar mediķiem,” uzsver Taiga Kalniņa.
Savs viedoklis par pedagogu streiku ir Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas direktorei Lilitai Kreicbergai. Viņa informē, ka deviņi skolotāji piedalīsies gājienā, bet kopā streikos 23 skolotāji no 61.
“Būs klases, kurām diemžēl streika laikā nebūs stundu. Aicināsim vecākus, lai patur bērnus mājās. Lielākajā daļā klašu mācību process notiks, arī es pati strādāšu. Mana pārliecība ir tāda, ka nedrīkst ciest bērni un viņu vecāki, un jebkurš rezultāts ir jāpanāk, simtreiz runājot un pārliecinot, nevis nostājoties kādā pozā. Taču katram ir tiesības izvēlēties, ko darīt. Es nesaku, ka tie skolotāji, kuri streiko, dara nepareizi,” piebilst Lilita Kreicberga.
Latvijā cilvēki streiko par maz
Malā no streika paliek arī Smiltenes novadā lielākā pašvaldības izglītības iestāde – Smiltenes vidusskola. Tās direktores pienākumu izpildītāja Valda Cirīte norāda, ka šāds lēmums pieņemts pēc sarunām ar skolotājiem un arodbiedrību, apzinoties arī to, ka šogad pirmo gadu 12. klases abiturientiem būs centralizētie eksāmeni augstākajā mācību satura apguves līmenī un darba ir daudz.
“Skolēnu un skolotāja skaita proporciju mēs izpildām, mūsu skolā nu jau ir gandrīz 14 skolēni pret vienu skolotāju. Slodzes ir lielas, mūsu skolotāji strādāt uz citām skolām nebrauc. Jā, algu jautājums izglītības nozarē ir ļoti sāpīgs un aktuāls, skolotāja darbs droši vien vēl ilgi nebūs apmaksāts tā, kā tam vajadzētu būt, taču mūsu skolā pēc 2016. gadā notikušās reformas (Smiltenes vidusskola izveidota 2016. gada septembrī, apvienojot bijušo Smiltenes ģimnāziju, Smiltenes Centra vidusskolu un Trīs pakalnu sākumskolu – redakcijas piezīme) algas varbūt ir salīdzinoši lielākas nekā lauku skolām. Tas, par ko mēs tiešām domājam, ka vajadzētu streikot, ir jaunais saturs, programma “Skola2030”. Nostādnes ir, bet tajā pašā laikā mācību materiāli, mācību grāmatas ir nepietiekamā skaitā, praktiski to nav. Skolotāji daudz laika pavada, gatavojoties stundām,” uzsver Valda Cirīte.
Smiltenietes, “Tom Džī” skaistumkopšanas salona īpašnieces Evitas Ozoliņas-Brences meitiņa apmeklē Smiltenes vidusskolas pirmsskolas grupiņu, nevis “Pīlādzīti”, tāpēc Evitas darba ikdienu pedagogu streiks neietekmēs un klientiem streika dienās viņai nebūs jāatsaka, taču streiku Evita atbalsta. “Uzskatu, ka bērnudārzā atalgojums nav atbilstošs tam, ko skolotājas un auklītes tur dara. Latvijā vispār, salīdzinot ar citām valstīm, kur streika laikā pat apstājas satiksme, cilvēki maz streiko. Parasti to dara tikai aiz muguras. Bet tie, kuri streiko, varbūt arī kaut ko panāk,” domā Evita Ozoliņa-Brence.
Atgādinām, ka LIZDA nolēma rīkot protesta gājienu un trīs dienu streiku, prasot politiķiem pildīt neilgi pirms 14. Saeimas vēlēšanām panākto vienošanos par darba samaksu.
LIZDA pieprasa:
- noteikt skolotāju zemākās darba likmes no 1. septembra, no 2024. gada 1. janvāra un no 2025. gada 1. janvāra,
- sabalansēt darba slodzes principus no 2023. gada 1. septembra visām pedagogu grupām,
- atbilstoši pedagogu algas pieaugumam palielināt mērķdotācijas apmēru uz vienu izglītojamo,
- vidēja termiņa budžetā paredzēt finansējumu algu pieaugumam 2023.–2025. gadā.
UZZIŅAI
Izglītības iestādes, kuru darbinieki piedalīsies streikā
Smiltenes novadā:
Smiltenes pirmsskolas izglītības iestāde “Pīlādzītis”,
Blomes pamatskola,
Grundzāles pamatskola,
Launkalnes sākumskola,
Raunas pamatskola,
Variņu pamatskola,
Smiltenes novada speciālā pamatskola,
Palsmanes pirmsskolas izglītības iestāde,
Dāvja Ozoliņa Apes pamatskola,
Gaujienas mākslas un mūzikas skola,
Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskola,
Valkas novadā:
Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzija,
Valkas novada bērnu – jaunatnes sporta skola
Reklāma