
Pavasaris Latvijā vienmēr ir sējas laiks – daba mostas un zemnieki, domājot par jauno darba cēlienu, mostas līdz ar dabu. Neraugoties uz to, kādus kultūraugus – kviešus, miežus, auzas vai pākšaugus – plānojam sēt, ir svarīgi pievērst uzmanību sēklu kvalitātei. Īpaši aktuāli tas ir tagad, kad aizvien vairāk saskaramies ar klimata pārmaiņām, kaitēkļu un slimību pieaugumu un ražas nestabilitāti. Diemžēl, bet šķietami lētākais variants – nesertificētas sēklas – rezultātā var izmaksāt krietni vairāk. Nesertificētu sēklu izmantošana rada risku iegūt nevienmērīgu sējumu, sliktāku slimību noturību, nezāļu un citu kultūraugu piemaisījumiem, kas var būtiski samazināt ražas apjomu un kvalitāti.
Sertificētās sēklas ir konkrētai šķirnei atbilstošas sēklas, kas radītas, lai sasniegtu noteiktus ražas un kvalitātes rādītājus. Tās tiek selekcionētas gadu gaitā, pārbaudītas dažādos klimatiskajos apstākļos, lai spētu sniegt stabilu un augstu ražu. Savukārt, nesertificētām sēklām – it īpaši, ja tās iegūtas “no kaimiņa” vai jauktas no dažādiem avotiem – var nebūt saglabājušās šķirnei raksturīgās īpašības, kas var ietekmēt ražas kvalitāti.
Vēl jāmin, ka sertificētās sēklas ir tīras no citu šķirņu piemaisījumiem, kas nozīmē, ka visi augi atbilst konkrētai šķirnei un uz lauka tie būs ar vienādu veģetācijas garumu un kvalitātes rādītājiem. Tā ir priekšrocība gan novākšanā, gan pārstrādē. Nesertificētās sēklās var būt sastopami citu šķirņu vai pat sugu piemaisījumi – raža nav viendabīga, graudi atšķiras pēc kvalitātes un gatavības pakāpes, kas var sarežģīt gan ražas novākšanu, gan uzglabāšanu un realizāciju.
Ja sēklas ir sertificētas, to kvalitātes rādītāji – tūkstoš sēklu masa un dīgstspēja – tiek testēta laboratorijā un tiek izdots sertifikāts. Tas nozīmē, ka sējot ir iespējams aprēķināt precīzu izsējas normu un ir skaidrs, kāds daudzums nepieciešams konkrētai sējplatībai. Nesertificētām sēklām šie parametri ir aptuveni un ir iespējamība, ka graudu atšķirīgā lieluma ietekmē sēklas var dīgt dažādos termiņos, tādejādi veidojot nevienmērīgi sadīgušu, plankumainu lauku, ar dažādās attīstības stadijās esošiem augiem.
C2 sertificētās sēklas materiāls tiek pavairots no tādas pašas šķirnes augstākiem ataudzējumiem, kas nodrošina šīs šķirnes raksturīgo noturību pret slimībām arī C2 sēklas materiālam. Slimības tiek izslēgtas vai būtiski ierobežotas, kā arī selekcijas procesā ir iestrādāta noturība pret biežāk sastopamajām slimībām. Savukārt, nesertificētas sēklas materiālā pastāv iespējamība, ka infekcijas perēklis jau ir sēklas materiālā – sēkla vizuāli var izskatīties laba, bet nest sev līdzi slimības, kas vēlāk izplatās visā sējumā.
Vēl būtiski ņemt vērā, ka sertificētas sēklas tiek attīrītas no nezāļu piemaisījumiem. Tā ir svarīga priekšrocība – ja sējam nezāles kopā ar sēklu, paši tās ieviešam savā laukā. Nezāles konkurē ar kultūraugiem par barības vielu, vietas un mitruma resursiem un var ievērojami samazināt ražu pat no visražīgākajām šķirnēm. Ar pašražotām sēklām ir liela iespējamība, ka nespēsiet nokontrolēt šo risku. Vējauzas un citas karantīnas nezāles sertificētās sēklās netiek pieļautas – tas tiek stingri uzraudzīts – ar normatīvajiem aktiem, lauku apskatēm un, pārbaudot sēklas tīrību, sēklu sertificēšanas procesā. Izmantojot nesertificētas sēklas, šis risks ieviest savos laukos palielinās.
Sertificētās sēklas tiek kalibrētas – tās ir vienāda izmēra un svara. Tas nozīmē, ka tās sadīgst vienlaicīgi. Rezultātā sējums ir vienmērīgs, augu attīstība – notiek vienlaicīgi, un ir daudz vieglāk plānot kopšanas un aizsardzības darbus. Ar nešķirotām, nesertificētām sēklām šāda iespējamība ir neskaidra, jo graudu izmērs ir atšķirīgs, nevienmērīgs un pastāv iespējamība, ka būs arī lauztie un bojātie graudi.
Izvēloties sertificētu sēklu, audzētājs var paļauties uz šķirnes raksturīgajiem parametriem, kas ir pieejams šķirnes aprakstos – augstumu, veldres noturību, veģetācijas ilgumu un atbilstošu graudu kvalitāti, slimībnoturību. Ar pašgatavotām sēklām šādas garantijas nepastāv, ir tikai iepriekšējā saimnieka stāsts par to īpašībām.
Iegādājoties sertificētas sēklas, audzētājam ir pieejamas konsultācijas – gan no sēklu tirgotāja, gan selekcionāra vai pētniekiem. Ja rodas jautājumi par audzēšanu, mēslošanu vai slimību risku – ir, pie kā vērsties. Kas lieti noder, ja rodas kādas kļūmes vai neskaidrības. Pašražotām sēklām nav instrukcijas, un visas kļūdas ir “uz audzētāju rēķina”.
Pievēršot uzmanību iepriekš pieminētājām priekšrocībām un izvēloties saimniecībā sēt sertificētas sēklas materiālu, mēs ne tikai nodrošinām kvalitatīvu un paredzamu ražu, bet arī samazinām riskus, kas saistīti ar slimībām, nezālēm un neviendabīgiem sējumiem. Tas ir ieguldījums, kas spēj ierobežot riskus un uzlabot saimniecības kopējo ražas potenciālu un kvalitāti, kā arī saimniecības ilgtspējas nodrošinājums. Mūsdienu mainīgajos apstākļos sēklu kvalitāte un šķirnes izvēle vairs nav izvēles jautājums, bet nepieciešamība, lai saimniekošana būtu prognozējama, efektīva un vērsta uz izaugsmi. Lai iegūtu kvalitatīvu sēklas materiālu, ieteicams vērtēt, apzināt informāciju, apskatīt izmēģinājuma laukus un ieklausīties profesionāļu viedoklī, kuri zina, kā audzēt un augt.
SIA “Linas Agro” Graudaugu un rapšu sēklu produktu grupas vadītāja Dace Kazlauska – Kravala
Reklāma