Pērn aizsāktā sēklu un augu maiņa Apē guvusi popularitāti, tāpēc šāds pasākums tiks rīkots arī šajā gadā. Jau 14. martā pulksten 13 varēs nākt uz Apes bibliotēku, kur uz sēklu maiņas punktu tiek aicināti kā dārzkopības profesionāļi, tā entuziasti. Tur varēs uzzināt, kas ir sēklu maiņa, kāpēc tā ir svarīga, kas ir mantotie un lolotie kultūraugi.
“Pagājušajā gadā sēklu maiņas punkts guva lielu atsaucību, tāpēc sadarbībā ar Apes bibliotēku nolēmām šādu pasākumu rīkot arī šogad. Kas jauns iecerēts šajā gadā? Spēlēsim sēklu atpazīšanas spēli, pagaršosim skuju smūtiju un dalīsimies savos sēklu stāstos,” stāsta idejas autore Daina Binde no Apes pagasta, kura aizrāvusies ar permakultūru (ilgtspējīgu saimniekošanu).
Plānotajā pasākumā viņa iepazīstinās ar sēklu lolotāju kustību, kā pareizi ievākt sēklas, kā notiek sēklu maiņas punkta darbība. Apmeklētājiem tiks dota iespēja pierakstīt, kādas sēklas viņi ir atnesuši, kāda ir to izcelšanās/saglabāšanas vēsture. Ja kādam būs piedāvājumā arī kādi interesanti stādi pavasarim, tad arī šādu informāciju varēs uzrādīt, lai arī citi būtu lietas kursā un nepieciešamības gadījumā zinātu, kur meklēt sev interesējošus stādus.
Varēs dalīties ar vērtīgu un veselu augu sēklām, kuri jūsu dārzā auguši vismaz divus gadus.
“Ja kāds kultūraugs ir bijis kopā ar jūsu ģimeni vismaz 30 gadus, tas varētu kļūt par nacionālo vērtību – mantoto kultūraugu. Šādi augi ir izcili piemērojušies vietējiem augsnes un klimata apstākļiem. Dodies uz sēklu maiņas punktu un izstāsti šī kultūrauga stāstu, pavairo un dalies ar šo vērtību! Tādā veidā saglabā un pavairo vietējiem apstākļiem, klimata pārmaiņām piemērotus kultūraugus, saglabā pašpietiekamību saimniecībās mūsu un nākamajām paaudzēm un saglabā dabas daudzveidību. Piedalies sēklu maiņā un kļūsti par sēklu lolotāju,” viņa aicina un piebilst, ka līdzīgs sēklu maiņas pasākums ir paredzēts arī Alūksnē, NVO atbalsta centrā, jau 21. februārī.
Arī sēklu ievākšana, kaltēšana, noglabāšana līdz pavasarim ir daļa no šīs kultūras. Viņai mājās ir daudz dažādu sēklu iepakojumu, kuri tiek loloti un rūpīgi glabāti, lai īstajā brīdī varētu dalīties ar citiem interesentiem, iemainot tās pret ko jaunu un interesantu. Protams, daļa, ko paredzēts pavasarī sēt savā siltumnīcā un mazdārziņā, tiek noglabāta atsevišķi.
Ziema daždien atkāpjas, tad atkal atgriežas, bet ne vienam vien mazdārziņa saimniekam jau domas ir dārzā. Tiek plānots un vētīts, ko sēt, ko stādīt, ko mazāk, ko vairāk, kas galdam, kas skaistumam, pārliecināta D. Binde.
Viņa atklāj, ka sēklu maiņas kustība ir daļa no Latvijas Permakultūras biedrības praktiskajām aktivitātēm, veicinot ekoloģisku un ilgtspējīgu dzīvesveidu.
Biedrības “Zero Waste Latvija” un “Zaļā brīvība” šogad veicinās augu un sēklu maiņas un citu dārza lietu maiņu vietējās kopienās, tās iekļaujot apritīgu pakalpojumu kartē www.lietovelreiz.lv.
Līdz ar to iecerēts, ka arī Apes bibliotēkā paralēli sēklu maiņas punktam varētu ierīkot dārza mantu maiņas punktu. “Uz maiņas punktu varēs nest un tur saņemt arī citu atnestus puķu podus, stādu kastes, telpaugus un citas ar dārzu saistītas lietas. Kas vienam lieks, kādam citam var būt noderīgs. Šeit darbosies arī dārzkopības sludinājumu dēlis,” papildina D. Binde.
Par augu un sēklu maiņas vietām vairāk var uzzināt sēklu lološanas un maiņas lapā www.mantots.permakultura.lv/seklu-maina un www.lietovelreiz.lv kartē.
Reklāma