Pa vidu dažādiem publiskiem pasākumiem un mūspuses politiskajām kaislībām Latvijā no 15. maija sākusies oficiālā peldsezona, kas ilgs četrus mēnešus. Vien pašiem rūdītākajiem mīlestība un vilkme uz atvērtām ūdenstilpēm ir visu gadu.
Līdz ar peldsezonas sākšanos ik gadu aktualizējas drošības jautājumi atpūtai pie ūdenstilpēm. Ceturtdien klausoties ikvakara ziņu raidījumu, izskan bēdīga statistika – Latvija ir pirmajā vietā Eiropā noslīkušo skaita ziņā un šī nemainīgā statistika ir jau gadiem. Noslīkušo vidū – pieaugušie, pusaudži un mazi bērni. Tādēļ biedrība “Peldēt droši” šajā nedēļā pulcināja pie diskusiju galda visus iesaistītos, lai nonāktu pie vienota plāna, kā mazināt noslīkušo skaitu valstī.
Sanākot kopā un diskutējot, dažādu institūciju pārstāvji iezīmējuši vairākus aspektus, kas jāņem vērā, lai situācija uzlabotos. Kā viens no argumentiem izskanēja – nepietiekama izpratne par drošību, pieaugušie faktiski nepieskata savus bērnus, tāpēc glābēji iesaka peldēties oficiālās peldvietās, kur ir glābēji un bojas. Tikpat būtiski ir lietot glābšanas vestes, arī pārvietojoties ar laivām, jahtām vai citu ūdens transportu. Vēl būtiski, lai bērni no mazotnes apgūtu peldētprasmi un būtu vieta, kur to darīt. Savu lomu ir nospēlējis arī pandēmijas laiks, kad peldbaseini tika slēgti. Lielai daļai bērnu ir ļoti niecīgas peldēšanas prasmes vai to nav vispār, tāpēc jāapgūst iekavētais. Piekrītu, ka ir ļoti svarīgi vest bērnus uz peldētapmācību, rast iespējas to darīt. Kuram gan negribas, lai viss ir blakām un rokas stiepiena attālumā. Mums tuvākais ir Valgas baseina komplekss, tas vēl ir renovācijas procesā, tāpēc faktiski pieejamākais ir Valmieras peldbaseins. Ja mācīt pašam, tad ir vajadzīga liela pacietība un zināšanas. Labi, ja sanāk un izdodas, jo galu galā arī paši kaut kādā veidā esam iemācījušies peldēt.
Runājot par drošību pie un uz ūdens, nekas jauns nav izdomāts. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests gadu no gada atgādina prātā paturēt pašu būtiskāko.
Ja pamani, ka slīkst cilvēks, ir ļoti apdomīgi jāizvērtē sava fiziskā sagatavotība un iemaņas, lai nepakļautu savu dzīvību riskam. Pirms steigties palīgā, jāpiezvana uz 112 un jāpaziņo par notiekošo vai arī kādam jāuzdod to paveikt.
Aizliegts lēkt no tiltiem vai citādiem paaugstinājumiem uz galvas vai kājām, jo iespējams gūt mugurkaula traumas.
Aizliegts peldēties alkohola vai narkotisko vielu reibumā.
Aizliegts atstāt bērnus ūdenstilpē bez vecāku uzraudzības, kā arī bērnam obligāti jābūt uzvilktai glābšanas vestei.
Aizliegts nodarboties ar ūdens sporta veidiem negaisa, vētras laikā vai naktī.
Aizliegts peldināt dzīvniekus vietās, kur peldas cilvēki, mazgāties un mazgāt veļu ūdenstilpēs, atstāt peldvietās sadzīves atkritumus un iepludināt kanalizāciju ūdenstilpē.
Kaut arī patlaban laiks ir silts un saulains, man vēl nav bijusi drosme gremdēties atklātā ūdenstilpē, arī Veselības inspekcija iesaka nogaidīt un peldēties doties, kad ūdens temperatūra būs sasniegusi vismaz +16 līdz +18 °C.
Reklāma