5. augustā Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (turpmāk – Pārvalde) uzsāk informatīvu komunikācijas kampaņu “Cilvēcība. Atsaucība. Atbildība”. Kampaņas mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par patvēruma procesu Latvijā, kā arī izglītot patvēruma meklētājus par viņu pienākumiem un tiesībām patvēruma procedūras laikā Latvijā.
Dažādu militāro konfliktu, kaimiņvalstu īstenotā hibrīdkara un cilvēktiesību pārkāpumu rezultātā patvēruma meklētāju skaits Latvijā strauji pieaug: 2021. gadā Latvijā ieradās 582 patvēruma meklētāji, bet 2023. gadā šis skaits bija gandrīz trīskāršojies, sasniedzot 1624. Atbildot uz šo notikumu radīto slodzi uz patvēruma sistēmu Latvijā, ar Eiropas Savienības fondu atbalstu 2023. gadā tika atklāts jauns patvēruma meklētāju izmitināšanas centrs Alūksnes novadā, Liepnā.
“Imigrācija ir viens no sabiedrībā apspriestākajiem tematiem, it īpaši saistībā ar notikumiem uz valsts robežas. Mazāk dzirdams par patvēruma procedūru Latvijas teritorijā. Patvēruma piešķiršana ir rūpīgi vadīts process, kurā Pārvalde savu funkciju ietvaros līdzsvaro cilvēcību un atsaucību pret patvēruma meklētājiem ar atbildību pret valsts interesēm un pilsoņu drošību. Runa ir par abpusēju sadarbību – atsaucība un atbildība tiek sagaidīta arī no patvēruma meklētājiem, kuriem jāievēro Patvēruma likumā noteiktās prasības un, uzturoties kādā no Pārvaldes patvēruma meklētāju izmitināšanas centriem, arī tā iekšējās kārtības noteikumi,” skaidro Pārvaldes priekšniece Maira Roze.
Kampaņā “Cilvēcība. Atsaucība. Atbildība” ir izveidotas skaidrojošas infografikas un animācijas par dažādiem patvēruma iesnieguma izskatīšanas procesa aspektiem, lai sniegtu ieskatu patvēruma meklētāju ikdienā. Kampaņas ietvaros patvēruma meklētāju izmitināšanas centros Muceniekos un Liepnā notiks arī saliedējoši un izglītojoši pasākumi, kuros patvēruma centru iemītnieki kopā ar vietējiem iedzīvotājiem varēs piedalīties kopīgās sporta aktivitātēs un maizes cepšanas darbnīcā.
“Patvēruma meklētāju iesniegumi tiek rūpīgi, objektīvi un taisnīgi izskatīti, iedziļinoties katrā individuālajā gadījumā un izmantojot precīzu un aktualizētu informāciju no dažādiem avotiem, piemēram, no Eiropas Savienības Patvēruma aģentūras un Apvienoto Nāciju Organizācijas augstā komisāra bēgļu lietās, kā arī no starptautiskām cilvēktiesību organizācijām. Tiek ņemta vērā vispārējā situācija patvēruma meklētāja izcelsmes valstī un, ja nepieciešams, valstīs, caur kurām tas devies. Tāpat tiek ņemti vērā arī izcelsmes valsts normatīvie akti un to piemērošanas veids, kā rezultātā tikai daļai patvēruma meklētāju tiek piešķirts tiesiskās aizsardzības statuss. Neskatoties uz lielo patvēruma meklētāju skaitu, piemēram, 2023. gadā no 1624 patvēruma meklētājiem 88 personas ieguva bēgļa statusu, bet 40 personas – alternatīvo statusu,” papildina Pārvaldes priekšniece Maira Roze.
Visus kampaņas materiālus un vairāk informācijas par kampaņas mērķiem un nozīmi sk. vietnē https://www.pmlp.gov.lv/lv/patveruma-meklesana
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Sabiedrisko attiecību nodaļa
Reklāma