Centrālās vēlēšanu komisijas sēdē otrdien, 13. februārī, izlozēja Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu sarakstu kārtas numurus. Kandidātu sarakstu kārtas numuru izlozē piedalījās 16 politiskie spēki, kuriem Centrālajā vēlēšanu komisijā ir reģistrēti kandidātu saraksti Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Tās notiks šogad 8. jūnijā.
Šajās vēlēšanās Latvija ir viens vēlēšanu apgabals, no kura Eiropas Parlamentā jāievēl deviņi deputāti. Balsstiesīgo vēlētāju uzskaitei Eiropas Parlamenta vēlēšanās lieto vēlētāju reģistru. Balsstiesīgajiem pilsoņiem, kuri vēlēšanu dienā sasnieguši 18 gadu vecumu, ir tiesības vēlēt jebkurā vēlēšanu apgabalā – Rīga, Vidzeme, Latgale, Zemgale un Kurzeme – un balsošanai izvēlēties jebkuru vēlēšanu iecirkni Latvijā vai ārvalstīs bez iepriekšējas pieteikšanās.
Ielūkojoties CVK apkopotajos statistikas datos, uz deviņām eiroparlamentāriešu vietām kopumā pretendē 272 deputātu kandidāti – 164 vīrieši un 108 sievietes. Deputātu kandidātu vidējais vecums ir 46,5 gadi. Jaunākajam ir tikai 21 gads, bet vecākajam – 86 gadi. Deputātu kandidātu ieraksts par savu tautību liecina, ka šajās vēlēšanās uz krēslu Briselē pretendē 184 latvieši un 20 krievi. Pārējās tautības pārstāv viens vai divi kandidāti, bet 61 deputātu kandidāts savu tautību nav norādījis.
Ielūkojoties deputātu kandidātu norādītajās deklarētajās dzīvesvietās, dati liecina, ka vēlmi startēt šajās vēlēšanās visvairāk izteikuši rīdzinieki – kopumā 128. Diemžēl neviens no Valkas vai Smiltenes novados deklarētajiem iedzīvotājiem Eiroparlamenta vēlēšanās nekandidēs. Savukārt no kaimiņiem – Valmieras novada – Briseles virzienā raugās divi deputātu kandidāti, bet no Cēsu novada – seši.
Ar kandidātu sarakstiem un partiju programmām var iepazīties CVK mājaslapā www.cvk.lv, sadaļā “Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2024”.
Uzziņai
Eiropas Parlamenta vēlēšanās saraksti startēs ar šādiem kārtas numuriem:
1. Sociāldemokrātiskā partija “Saskaņa”
2. Jaunā konservatīvā partija
3. Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”
4. “Latvija Pirmajā vietā”
5. “Latvijas attīstībai”
6. Centra partija
7. “Apvienība Jaunlatvieši”
8. “Apvienotais saraksts – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu
apvienība, Liepājas partija”
9. “Progresīvie”
10. Politiskā partija “Tautas varas spēks”
11. Kustība “Par!”
12. “Suverēnā vara”
13. “Tauta. Zeme. Valsts.”
14. Zaļo un Zemnieku savienība
15. “Jaunā Vienotība”
16. Politiskā partija “Stabilitātei!”
Centrālās vēlēšanu komisijas dati
Reklāma