Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pauž sašutumu par padomju pieminekļu neaizskaramību Valkā

Pēc laikraksta “Ziemeļlatvija” 20. maija publikācijas “Valkā padomju laika pieminekļus nedemontēs” par to, ka novada pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta komitejas deputāti diskusijā nolēma pilsētvidē atstāt divus pieminekļus, kas atrodas tranzīt­ielas (Varoņu ielas) malā, saņēmām pensionāres Ģertrūdes Ābeles vēstuli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputāti komitejas sēdē diskutēja par diviem pieminekļiem – 1905., 1917. un 1919. gada revolūcijai (autors Aivars Gulbis) un fašisma upuriem (autors Harijs Bērziņš).

Vēstules autore Ģ. Ābele raksta, ka ar Valkas novadu un norisēm ir saistīta kopš 1977. gada.
“Līdz šim par novada deputātiem un viņu pieņemtajiem lēmumiem dižu iebildumu nebija, bet nu pienācis brīdis, ka vairs nevaru klusēt. Ļoti cerēju, ka jau pirmajā komitejas sēdē būs lēmums par padomju pieminekļu demontāžu Valkas pilsētā un pagastos, bet nācās piedzīvot patiesu vilšanos. Neviļus rodas jautājums, vai Valkas novada Izglītības, kultūras un sporta komitejas deputāti pārstāv tā saucamo krievu vai padomju pasauli. Vai ar padomju pieminekļu saglabāšanu tiek gaidīta atkārtota Latvijas okupācija, tā nodrošinot paši savu neaizskaramību, ja nu kas? Preses slejās vēlos dzirdēt nobalsojušo deputātu viedokli par attiecīgo lēmumu,” lūdz  Ģ. Ābele.

“Ziemeļlatvija” šo vēstuli elektroniski nosūtīja visiem Izglītības, kultūras un sporta komitejas deputātiem, bet viņi atbildi deleģēja sniegt komitejas priekšsēdētājai Gitai Avotei. Sniedzot atbildi, viņa raksta: “2022. gada 16. maijā Izglītības, kultūras un sporta komitejas viens no darba kārtības punktiem bija pieminekļi Valkas novadā. Tika runāts par pieminekli, kas veltīts fašisma upuriem. Pēc būtības tie ir masu kapi. Šajā vietā tika apglabāti visi kritušie karavīri. Pat muzejam nav konkrētu liecību, cik daudz upuru un kas tieši šeit ir apglabāti. Savukārt piemineklis Nr.2 ir veltīts cita veida revolūcijām (1905. gada revolūcija, 1917. gada un 1919. gada revolūcija), kas arī nebūtu demontējams, jo nav saistīti ar Latvijas okupāciju Otrā pasaules kara laikā. Komitejā tika runāts arī par pagastos esošajiem pieminekļiem. Kārķu pagastā esošā piemiņas plāksne, kas ir piemiņas vieta vietējiem kritušajiem karavīriem, un piemineklis, kas uzstādīts par godu strēlniekiem, nebūtu demontējami, jo uz tās ir minēti vietējie Kārķu apkaimes cilvēku vārdi, kas cīnījušies Sarkanās armijas rindās, nevis kādi sveši padomju armijas karavīri (tā skaidroja deputāte Sandra Pilskalne). Vijciema pagastā padomju armijai veltītu pieminekļu nav. Savukārt Turnā esošie brāļu kapi (tur arī ir piemineklis) ir kapi un kapus mēs neaiztiekam. Zvārtavas pagastā ir tādi paši kapi kā pie Turnas tautas nama.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāpiebilst, ka arī valstiskā līmenī tiek spriests par to pieminekļu novākšanu, kas simbolizē Latvijas okupāciju, piemēram, piemineklis Uzvaras parkā Rīgā, un nav uzstādīti kā kapu pieminekļi. 

UZZIŅAI

Valkas novada Izglītības, kultūras un sporta komitejas sastāvs:

Gita Avote – komitejas priekšsēdētāja
Vents Armands Krauklis
Vilmārs Vesingi
Andris Dainis
Sandra Pilskalne
Guntis Albergs
Unda Ozoliņa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.