Latvijā Patriotu nedēļa noslēdzās 18. novembrī, Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienā, bet iesākās pirmdien, 11. novembrī, Lāčplēša dienā, ko svinēja daudzviet Latvijā, arī Smiltenes novadā.
Smiltenē simtiem ļaužu – visas paaudzes – piedalījās pilsētā notiekošajos pasākumos. Īpaša par Latvijas brīvību kritušo varoņu piemiņas diena bija Palsmanē, kur svētvietā pie baznīcas atkal, pēc daudziem gadiem, mastā tika pacelts Latvijas karogs.
Varonība ir katra ikdienas izvēle arī šodien
Smiltenē Lāčplēša dienas atceres pasākumi sākās ar svētbrīdi evaņģēliski luteriskajā baznīcā, – ieradās tik daudz ļaužu, sākot no ģimenēm ar maziem bērniem līdz sirmgalvjiem, ka gandrīz visas solu rindas dievnamā bija aizpildītas.
Ne viens vien no svētbrīža apmeklētājiem “Ziemeļlatvijai” atzina, ka ļoti uzrunājis Smiltenes luterāņu draudzes jaunā mācītāja Mārtiņa Muižnieka teiktais svētbrīdī. Savā runā mācītājs vilka paralēles starp Latvijas brīvības cīņām un mūsdienām, rosināja aizdomāties, kas ir varonība un kā mēs sargājam mūsu valsti un rūpējamies par to, lai nodotu tālāk mantojumā mūsu bērniem. Vai esam gatavi upurēt savu komfortu un ērtības, lai citi varētu dzīvot labāk un lai Latvija varētu pastāvēt stipra un brīva?
“Varonība ir kaut kas daudz dziļāks un universālāks nekā tikai drosmīga rīcība. Varonība ir redzama cilvēka sirdī, mīlestībā, kas liek cilvēkam upurēt savu laiku, komfortu citu labā. Varonība nav tikai vēsturiska liecība. Tā ir mūsu ikdienas izvēle. Brīvības cīnītāji atdeva savu dzīvi, lai mēs varētu dzīvot brīvā un drošā zemē. Viņu rīcība ir dziļa vēstule mums visiem, atgādinājums, ka īsta varonība ir mīlestība, kas nebaidās upurēt. Šī mīlestība, kas ved pie varonības, nav domāta tikai ārkārtējos apstākļos, tā ir nepieciešama arī ikdienā, kur cilvēki, iespējams, neredzami un nepamanīti, nes lielu upuri citu labā. Varonība ir arī tad, kad māte katru dienu rūpējas par savu bērnu, kad skolotājs nenogurstoši iedrošina un izglīto, kad ārsts iesāk kārtējo maiņu slimnīcā, lai glābtu dzīvības. Varonība ir arī tad, kad sociālais darbinieks vai resocializācijas skolotājs atrod spēku palīdzēt tiem, kuri sabiedrībā ir bieži noraidīti. Tādēļ šovakar, kad pieminam mūsu varoņus un viņu upurus, domāsim arī par savu varonību, kas ir nepieciešama ikdienā. Katrs no mums ir aicināts būt par cerību un stiprumu tiem, kuri ir mums līdzās. Mums katram ir dota iespēja izdzīvot šī vārda patieso nozīmi. Mīlestības patieso nozīmi, kas izpaužas darbos, kas nebaidās no upuriem,” kalpojot Lāčplēša dienai veltītajā svētbrīdī, aicināja mācītājs Mārtiņš Muižnieks.
Pēc svētbrīža Baznīcas laukumā pie baznīcas muzikālu stāstu “Vienoti dziesmā par Latviju” sniedza mūziķi Elīna Krastiņa, Mariuss Grencis un Māris Radziņš.
Kad viņu uzstāšanās noslēdzās, ļaudis sapulcējās lāpu gājienā, kas kā iespaidīga uguns upe devās no Baznīcas laukuma uz Smiltenes pilsētas kapsētu, pieminekli Brīvības kara varoņiem. “Ziemeļlatvija” gājienā redzēja visas paaudzes, pat pavisam mazus bērniņus, kurus vecāki stūma ratiņos.
Atceres brīdī pie pieminekļa Brīvības kara varoņiem uzrunas teica 14. Saeimas deputāte, smilteniete Ilze Vergina, Smiltenes pilsētas iedzīvotāju padomes priekšsēdētājs Kristaps Kalniņš un Smiltenes Kultūras centra vadītāja Evija Dzvinko.
Savā uzrunā Ilze Vergina uzsvēra, ka brīvības cīnītāji būtu lepni redzēt mūsdienu Latviju – brīvu, neatkarīgu valsti, kas ir daļa no Eiropas Savienības un NATO un ar savu vietu starptautiskajā sabiedrībā.
“Viņu sapnis par Latviju bija par valsti, kurā dzīvo brīvi cilvēki mierā un labklājībā, kur latviešu valoda un kultūra ir saglabāta un plaukst. Redzot, kas notiek Ukrainā, saprotam, ka brīvība nav pašsaprotama,” atgādināja Ilze Vergina.
Virs svētvietas atkal plīvo Latvijas karogs
Īpaša Lāčplēša diena šogad bija Palsmanē. Pie Latvijas atbrīvošanas cīņās kritušo Palsmanes draudzes dēlu piemiņas vietas netālu no evaņģēliski luteriskās baznīcas pēc ilgiem gadiem atkal ir karoga masts.
Latvijas karogu mastā 11. novembra atceres pasākumā ar jaunsargu palīdzību pacēla ilggadējā Palsmanes pagasta iedzīvotāja, seniore Ilga Sprancmane. Svētbrīdī uzrunu teica Palsmanes luterāņu draudzes mācītājs Mārtiņš Muižnieks, un viņa vārdi aizkustināja arī palsmaniešus, radot cilvēkos svētku sajūtu, tāpat kā no svecītēm veidotais gaismas ceļš uz svētvietu.
Karoga masts un arī baznīcas un svētvietas labiekārtošana (jauns bruģēts celiņš un neliels bruģēts saieta laukums) notika, pateicoties Lauku atbalsta dienesta akceptētajam Palsmanes luterāņu draudzes projektam, ko draudze iesniedza biedrības “Abulas lauku partnerība” izsludinātajā projektu konkursā. Jaunajā laukumā Lāčplēša dienas atceres pasākumā kurējās ugunskurs, tika vārīta piparmētru tēja, ar ko pacienāt sanākušos daudzos cilvēkus. Vēl projekta ietvaros pie svētvietas tiks uzstādītas dārza laternas.
“Esam ļoti pateicīgi uzņēmumam “Ceļinieks 2010”, kas ar savu darbu sagādāja mums šos īpašos svētkus. Priecājamies arī par jauno Palsmanes kultūras nama vadītāju Inesi Priedīti, ar kuru mums izveidojusies brīnišķīga sadarbība, un ceram uz tādu arī turpmāk,” teic Palsmanes luterāņu draudzes priekšniece Inita Zaharčuka.
Reklāma