Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pašvaldības iecere – lielāka Smiltenes pilsēta

Foto: Evija Ziemiņa

Smiltenes pilsēta jau pēc dažiem gadiem var kļūt lielāka gan teritorijas, gan iedzīvotāju skaita ziņā.  Izstrādājot jaunā novada teritorijas plānojumu, pašvaldība plāno mainīt Smiltenes pilsētas un tai pieguļošo apdzīvoto vietu līdzšinējās administratīvās robežas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes teritorijā pašvaldība plāno iekļaut Silvu (atrodas Launkalnes pagastā), Vidzemes ciemu (Brantu pagasts), Kalnamuižu un Grotūzi (Smiltenes pagasts), iespējams, arī Saltupus (Launkalnes pagasts), tādējādi palielinot pilsētas teritoriju un iedzīvotāju skaitu. Tagad Smiltenes platība ir 7,2 kvadrātkilometri, iedzīvotāju skaits pēc 2021. gada datiem – 5151.

Process būs ilgs

Jauns Smiltenes novada teritorijas plānojums jāizstrādā līdz 2025. gada beigām un izstrādes procesā jāskaņo ar daudzām  institūcijām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Process par pilsētas robežu grozījumiem ir sarežģīts un garš un var ilgt gadu, pusotru. Būs  jārīko publiskās apspriešanas ar iedzīvotājiem, jājautā un jāuzklausa viņu viedoklis, kā arī plānotie grozījumi jāsaskaņo ar Ministru kabinetu,” “Ziemeļlatvijai” skaidro Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš.

Ikviena Latvijas pašvaldība var ierosināt grozīt pilsētas robežu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem  par  administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu iedalījuma un apdzīvoto vietu statusa izmaiņām. Pašvaldība pieņemtos lēmumus par izmaiņām publicē un publisko apspriešanu rīko normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) izvērtē noteikumos prasītos dokumentus un izstrādā attiecīgu likumprojektu vai Ministru kabineta rīkojuma projektu izskatīšanai Ministru kabinetā.

Saredz ieguvumu

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izmaiņas Smiltenes pilsētas robežās būs nākamais solis pēc  Smiltenes novada pašvaldības plānotās Blomes, Launkalnes un Smiltenes un Brantu pagastu reorganizācijas. Tā ir ieplānota, ņemot vērā paredzēto Smiltenes pilsētas teritorijas paplašināšanu un divu apvienoto pārvalžu veidošanu: Launkalnes – Brantu un Blomes – Smiltenes pagasta. Reorganizācijas rezultātā apvienos pagastu pārvalžu administrācijas, bet netiks mainītas pagastu robežas.

Jau rakstījām, ka Smiltenes novada pašvaldības deputāti konceptuāli atbalstīja ieceri no 2023. gada 1. janvāra reorganizēt Launkalnes, Blomes, Smiltenes un Brantu pagastu pārvalžu vadības struktūru.

“Tiklīdz būsim izveidojuši jaunās pagastu pārvaldes, tā uzreiz darīsim nākamo darbu –  veidosim jaunu Smiltenes pilsētas robežu, paplašinot teritoriju. Līdz ar to iegūsim gan lielāku pilsētas teritoriju, gan lielāku iedzīvotāju skaitu, kas nākotnē dos bonusu arī attiecībā uz valsts mērķdotāciju sadales principu,” uzsver Edgars Avotiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā piemēru viņš nosauc valsts mērķdotācijas tranzītielu uzturēšanai, Eiropas Savienības fondu finansējumu ūdenssaimniecības attīstības projektiem  un tamlīdzīgi.

“No Smiltenei tuvējo apdzīvoto vietu iedzīvotājiem esmu dzirdējis, ka pakalpojumus viņi saņem pilsētā un skatās pilsētas virzienā. Arī, piemēram, bērnudārza rindas ir pilsētas virzienā. Līdz ar to šīs apdzīvotās vietas jau faktiski ir iekļāvušās pilsētas teritorijā,” piebilst Smiltenes novada domes priekšsēdētājs.

Ielas un ceļi pārietu pašvaldības īpašumā

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektors Andris Lapiņš “Ziemeļlatvijai” norāda, ka jau tagad ir darbi, kas tiek plānoti Smiltenes pilsētai un tai tuvējām apdzīvotajām vietām kopā, piemēram, ielu apgaismojums, ūdenssaimniecības attīstība un citi. Taču, piemēram, Eiropas Savienības līdzfinansējumu kanalizācijas tīklu izbūvei var saņemt tikai tad, ja cilvēku ekvivalents konkrētajā ūdenssaimniecības pakalpojumu aglomerācijā ir vismaz 5000 iedzīvotāju. Pēc pilsētas un tai tuvējo ciemu apvienošanas tagadējām mazajām apdzīvotajām vietām šādas barjeras vairs nebūtu.

Pašvaldības izpilddirektors norāda uz vēl kādu būtisku aspektu, kas mainītos pēc ciemu un pilsētas teritoriju apvienošanas, proti, pilsētas teritorijā ielas ir pašvaldības īpašumā, bet ciemos galvenās ielas vai galvenie ceļi pieder valstij. “Valstij ir savi mērķi, pirmkārt, nodrošināt tranzīta satiksmi un tamlīdzīgi, bet pašvaldībai varbūt ir citādāks skatījums,” piebilst Andris Lapiņš.

Lai skaidrotu iedzīvotājiem plānoto pagastu reorganizāciju un uzklausītu viņiem aktuālas problēmas, Smiltenes novada pašvaldība jau sarīkojusi sanāksmes Launkalnē un Blomē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nākamā pašvaldības pārstāvju un Smiltenes un Brantu pagastu iedzīvotāju tikšanās būs 16. augustā pulksten 18 Vidzemes ciemā, SIA “Vidzemīte” administratīvajā ēkā. 

#SIF_MAF2022

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.