Vai valdība Latvijā palielinās nodokļus, un ja tā notiks, tad kurus? Vai tas būs arī pievienotās vērtības nodoklis (PVN), kuru maksājam mēs visi, pērkot preces vai pakalpojumus? Proti, tas ir patēriņa nodoklis, kas tiek iekļauts preces vai pakalpojuma cenā un kura standartlikme Latvijā ir 21 procents (atsevišķām preču un pakalpojumu grupām ir noteikta arī samazinātā PVN likme).
Jau pirms kāda laika publiskajā telpā parādījās izteikumi, ka valdība grasās palielināt nodokļus. Vajadzību valstij ir daudz, tai skaitā drošības jomā, bet attiecībā uz valsts nākamā gada budžetu, pie kura projekta darbs tiks uzsākts jau šovasar, ir tikai divi risinājumi – vai nu jāsamazina izdevumi, vai jārod papildu ienākumi. To, ka izmaiņas nodokļu politikā būs, nesen intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” apstiprināja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Jānis Reirs, vienlaikus norādot, ka pašlaik netiek strādāts pie PVN celšanas, turklāt šā nodokļa palielināšanai Saeimā arī nepietiktu balsu. Proti, PVN tiešā veidā skar arī maznodrošinātos, tāpēc jāmeklē citi veidi, kā palielināt budžeta ieņēmumus. Ja cilvēka ienākumi ir nelieli, tad viņš visus savus ienākumus uzreiz iztērē par pārtiku, komunālajiem maksājumiem un pirmās nepieciešamības precēm, un ja visi šie izdevumi kļūs dārgāki, iedzīvotāji, it īpaši trūcīgie, no tā cietīs.
No plašsaziņas līdzekļos pieejamās informācijas secināms, ka valdībā ir sagatavots detalizēts izvērtējums par dažādiem nodokļiem, un ir vairāki scenāriji, ko iespējams mainīt. Konkrēts lēmums vēl nav pieņemts. No politiķu runām noprotams, ka arī iespējamā un publiskajā telpā plaši apspriestā PVN likmes celšana tomēr joprojām ir uz galda, – tā aizvadītajā nedēļā savā sižetā vēstīja TV3 ziņu raidījums. Finanšu ministrijas pārstāve intervijā raidījumam skaidroja, – visas starptautiskās rekomendācijas, kas Latvijā ir bijušas, norādījušas uz to, ja samazina darbaspēka nodokļus, tad tas būtu jāpārceļ uz patēriņu, un PVN ir lielākais patēriņa nodoklis, taču šobrīd ministrija strādā pie dažādiem scenārijiem.
Es ļoti vēlos, lai scenārijs par PVN likmes celšanu netiktu īstenots. Nu nedzīvojam mēs visi Latvijā tik labi, lai savā mājsaimniecībā nejustu, ka par precēm un pakalpojumiem lielāka PVN dēļ maksātu vairāk. Protams, budžetā robus ir vieglāk aizpildīt, iekasējot vairāk nodokļu (jebkādus, ne tikai šo), nekā radīt ekonomikas augšupejai un iedzīvotāju skaita pieaugumam labvēlīgus apstākļus. Taču, kad vienai sabiedrības daļai nodokļu nasta kļūtu par smagu, visticamāk, uzplauktu ēnu ekonomika, kas samazina valsts ieņēmumus no nodokļiem. Cik garš, tik plats.
Kad govs vairs nedod pienu, to nokauj. Ja Latvijas tautu (nodokļu maksātājus – iedzīvotājus un uzņēmumus) pārlieku “slauks” ar augstiem nodokļiem, viņus “nokaus” simboliski un iedzīs vēl lielākās pārdomās, sak, ja es maksāju lielus nodokļus, kur tie paliek? Labos ceļos, labā mūsu bērnu izglītībā, labā veselības aprūpē? Sabiedrības drošībā?
Reklāma