Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Novada deputāti riskē un pieņem smagu lēmumu


Smiltenē jau gadiem ilgi problēma ir mājokļu tirgus – māju un dzīvokļu pieprasījums ievērojami pārsniedz piedāvājumu. Lai kaut daļēji šo problēmu mazinātu, Smiltenes novada deputāti pieņēmuši smagu lēmumu. Foto: Sandra Pētersone

Gandrīz vienbalsīgi, ar 14 balsīm par un vienu pret, Smiltenes novada deputāti domes sēdē devuši savu piekrišanu projektam, kas būtiski ietekmēs gan novada pašvaldības jau tā smago budžeta situāciju, gan pašvaldības kapitālsabiedrības “Smiltenes NKUP” darbību ilgtermiņā, taču svaru kausos ir 30 jaunu dzīvokļu pieejamība Smiltenē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ziemeļlatvija” jau rakstīja, ka Smiltenes novada pašvaldība pilnvarojusi savu kapitālsabiedrību SIA “Smiltenes NKUP” būvēt Smiltenē, Pļavas ielā (Limbažu ielas rajonā), zemas īres mājokli ar 30 dzīvokļiem.

Vai māja būs, pateiks naudas aizdevēja lēmums

Pašas ēkas kopējās plānotās izmaksas ir 4 041 110 eiro. No šīs summas 450 000 eiro ir plānots pašvaldības finansējums, 133 656 eiro ir SIA “Smiltenes NKUP” finansējums, bet pārējo summu kā kredītu 3 457 454 eiro apmērā ņemtu “Smiltenes NKUP”. Ja projektu izdodas laicīgi īstenot līdz 2026. gada 31. augustam un izpildīt Ministru kabineta noteikumu nosacījumus par dzīvokļu piepildīšanu, tad “Smiltenes NKUP” no valsts attīstības finanšu institūcijas ALTUM atgūst granta veidā 801 937 eiro.

Jau rakstījām, ka ēkas inženiertīklu izbūvei plānotie 541 116 eiro būtu novada pašvaldības aizņēmums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Būvdarbi jāpaveic 2025. un 2026. gadā līdz 2026. gada 31. augustam. Būvdarbu termiņš konkursa kārtībā ir noteikts līdz 2026. gada 30. jūnijam, bet visa dokumentācija par projekta nodošanu ir jāiesniedz ALTUM līdz 31. augustam, lai nepazaudētu jau pieminēto grantu.

Vai šāda jaunbūve Smiltenē būs, kaut nedaudz uzlabojot situāciju nekustamo īpašumu tirgū pilsētā, kur brīvi mājokļi ar uguni jāmeklē, vēl nav zināms. Tas būs atkarīgs no valsts attīstības finanšu institūcijas ALTUM lēmuma atbalstīt vai neatbalstīt šo projektu, un atbilde varētu būt zināma novembrī. Taču, lai SIA “Smiltenes NKUP” varētu virzīties uz priekšu ar zemas īres mājokļa būvniecības projektu un nodot to ALTUM atkārtotai izvērtēšanai, bija vajadzīgs Smiltenes novada domes deputātu lēmums par pašvaldības papildu naudas ieguldījumu šajā projektā.

Lēmums ir smags, – tas nozīmē, ka pašvaldībai savā budžetā būs jāatrod gandrīz viens miljons – 991 116 eiro (jau pieminētie 541 116 eiro mājas inženiertīklu izbūvei un sākotnēji neprognozētie 450 000 eiro kā pašvaldības līdzdalības minimums pēc ALTUM norādījuma vietvarai iesaistīties projektā ar lielāku līdzfinansējumu). Proti, projektu sadārdzinājuši plānotie būvnormatīvu grozījumi par pagrabu – patvertņu izbūvi publiskās ēkās. Uzņēmums SIA “Smiltenes NKUP”, konkursa nolikumu veidojot, tālredzīgi iekļāva plānotā zemās īres mājokļa pagrabā patvertni, kas arī ir viens no faktoriem, kas sadārdzina būvdarbu izmaksas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputātu vairākums domes sēdē 24. oktobrī piekrita šādam precizētas finanšu plūsmas modelim, taču tas notika pēc ilgām diskusijām, jo šī summa būs apgrūtinājums pašvaldības budžetam un ietekmēs citus attīstības projektus. Piemēram, jau tika izteikts ierosinājums pašvaldībai pārskatīt Viedrades kvartāla Smiltenē apbūves projektu un atteikties no liekām greznībām.

Turklāt tas vēl finansiāli nav viss, – vietvarai būs jāatbalsta sava kapitālsabiedrība “Smiltenes NKUP”, lai uzņēmums uz tā pleciem uzlikto zemas īres daudzdzīvokļu nama būvniecību varētu pildīt savu tiešo funkciju – nodrošināt ūdenssaimniecības pakalpojumus Smiltenes novadā. Turklāt atsevišķiem deputātiem ir bažas, vai šis īres nama būvniecības projekts nenogremdēs SIA “Smiltenes NKUP”.

Lai šo projektu uzsāktu, kapitālsabiedrībai nākamajā gadā ir jāatrod nepilni 134 000 eiro, taču, kā domes sēdē norādīja “Smiltenes NKUP” valdes loceklis Aigars Vīvuliņš, uzņēmuma kontā uz 24. oktobri bija 30 tūkstoši eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Balso pret, neredzot saimnieciskumu

Kur ņemt šos 134 000 eiro, atbildes uzņēmumam šobrīd nav. Sarunā ar “Ziemeļlatviju” Aigars Vīvuliņš uzsver, ka šis zemās īres mājokļa projekts vēl ir tikai plānošanas stadijā. “Finanšu projektu vēlreiz izvērtēs ALTUM, lai izlemtu, vai mēs kvalificējamies viņu aizdevumam vai nekvalificējamies, un nav teikts, ka ALTUM atbilde būs jā. To mēs zināsim novembrī. Nekādi izdevumi attiecībā uz šo projektu šobrīd nav veikti,” skaidro Aigars Vīvuliņš.

Pret pašvaldības finansējuma piešķiršanu zemās īres mājas būvniecībai Smiltenē domes sēdē balsoja deputāts Jānis Āboliņš.

“Mums ir ļoti sarežģīta situācija, ņemot vērā to, ka mēs ļoti optimizējam novada lauku teritorijas un mēģinām tā taupīt naudu. Es neredzu arī, ka šīs mājas dzīvokļu īrnieki novadam dos tik lielu pienesumu, tērējot ilgtermiņā 2,5 miljonus savas naudas. Līdz ar to neredzu šāda projekta saimnieciskumu un pamatojumu kopumā perspektīvā. Un vēl balsot pret mani mudina “Smiltenes NKUP” šaubas par šī projekta realizācijas iespējām,” uzsver Jānis Āboliņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai iegūtu 3,5 miljonus eiro Pļavas ielas 30 dzīvokļu mājas būvniecībai, SIA “Smiltenes NKUP” ir jāņem kredīts un jāuzņemas ilgtermiņa kredītsaistības uz 30 gadiem. Aizņēmuma atmaksas vienīgais avots ir konkrētā īpašuma kapitāla atdeve – iekasētie īres maksājumi.

ALTUM zemas īres mājokļu būvniecības aizdevumi triju vai vairāk dzīvokļu dzīvojamo īres māju būvniecībai reģionos ir ar mērķi veicināt mājokļu pieejamību mājsaimniecībām, kas nevar atļauties mājokli uz tirgus nosacījumiem.

Nosacījumi īrei šādos gadījumos (tas attiecas arī uz Smiltenē, Pļavas ielā, plānoto daudzdzīvokļu nama jaunbūvi) ir īres maksas griesti 2024. gadā – 6,39 eiro/m2 mēnesī (neskaitot komunālos maksājumus), un šie griesti katru gadu tiek indeksēti atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dzīvokļi šādos mājokļos tiek izīrēti mājsaimniecībām, kuru kopējie mēneša bruto vidējie ienākumi nepārsniedz noteiktus sliekšņus.

“Ja projekta īstenošanas gadījumā mēs izpildām Ministru kabineta noteikumus par kapitāla atdevi, līdz 2026. gada 31. augustam nododam māju ekspluatācijā un visiem dzīvokļiem atrodam īrniekus, tad no ALTUM varam saņemt aptuveni vienu miljonu lielu kapitāla atlaidi. Mūs nebiedē darba process. Vienīgais jautājums, kas žņaudz nost, ir nauda, jo redzam savu finansiālo situāciju. Ja pašvaldība nāk ar savu atbalstu, mēs šo projektu varam īstenot, ja nenāk, tad nevaram,” uzsver Aigars Vīvuliņš.

Pozitīvas ALTUM atbildes gadījumā Smiltenes novada pašvaldībai savā budžetā būs jāatrod 257 143 eiro 2025. gadā un 192 857 eiro 2026. gadā, kā arī jāuzņemas saistības ilggadēji sekot līdzi naudas plūsmai un vērtēt pašvaldības līdzdalību ūdenssaimniecības nodrošināšanā novadā, kas ir SIA “Smiltenes NKUP” pamatpienākums. Taču vairākums deputātu uzņēmās šo risku, lai palielinātu mājokļu piedāvājumu Smiltenē un līdz ar to piesaistītu pilsētai jaunus iedzīvotājus, arī kā potenciālos darba ņēmējus un nodokļu maksātājus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VIEDOKĻI

No Smiltenes novada deputātu diskusijām domes sēdē par zemās īres 30 dzīvokļu mājas celtniecību Smiltenē

Nedrīkstam nogremdēt “Smiltenes NKUP”

Ainārs Mežulis:

– No vienas puses, esmu par to, ka dzīvokļus vajag, bet, no otras puses, man ir ļoti lielas bažas, zinot mūsu pašvaldības budžeta situāciju. Mēs nedrīkstam nogremdēt savu uzņēmumu (pašvaldības kapitālsabiedrību “Smiltenes NKUP” – redakcijas piezīme), neļaujot tam attīstīties un darīt savas pamatfunkcijas. Nākamgad būs pašvaldību vēlēšanas, būs jauns deputātu sastāvs. Un, ja būs tāda situācija, kad pašvaldībai vajadzēs iet palīgā “Smiltenes NKUP” ar ūdenssaimniecības projektiem, ko tad, ja jaunie deputāti teiks nē, “mēs tad nebijām pie varas, mēs par to nebalsojām un mēs tā nedarīsim”? Tās ir manas bažas. Nu tad mēs, šis deputātu sastāvs, nobalsojam, ka atsakāmies no Viedrades kvartāla, Jāņukalna un lielajiem Eiropas projektiem un nonākam pie tā, lai varētu ielikt finansējumu šim projektam (zemās īres mājas būvniecībai Smiltenē – redakcijas piezīme). Un tad, kad skatīsim pašvaldības nākamā gada budžeta projektu, atceramies, ka atsakāmies no kāda projekta par labu šim, lai Aigaram (SIA “Smiltenes NKUP” valdes loceklim Aigaram Vīvuliņam – redakcijas piezīme) būtu atbalsta plecs no pašvaldības puses. Tāds ir mans lūgums, un, skatoties budžeta projektu, uz to uzstāšu.

Šī ir vienīgā iespēja

Dainis Aļeksējevs:

– Mēs zinām, cik smaga Smiltenē ir situācija ar dzīvojamo platību. Nav, kur dzīvot ne jaunām ģimenēm, ne arī darbiniekiem, kuri nāk uz Smilteni strādāt un iesaistās darba tirgū. Zinot gan pieejamos banku resursus, lai finansētu aizņēmumus, gan cenu līknes, kādas ir dzīvokļiem pēc celtniecības, es nesaskatu, ka tuvāko piecu līdz desmit gadu laikā kāds privātais investors varētu atļauties uzcelt Smiltenē daudzdzīvokļu namu un kuram būtu saimnieciskais aprēķins. Šī būtu vienīgā iespēja, ieguldot arī pašvaldības līdzekļus, nedaudz šo dzīvokļu tirgu atrisināt ar 30 dzīvokļiem. Es viennozīmīgi esmu par pašvaldības atbalstu “Smiltenes NKUP”. “Smiltenes NKUP” jau vienu šāda veida projektu ir realizējis ar pozitīvu piemēru (daudzdzīvokļu māja Smiltenē, Kalēju un Daugavas ielu krustojumā – redakcijas piezīme). Un pašvaldībai būs jāiet palīgā un jāatsakās no greznības lietām vai vēl kā par labu šim projektam (zemās īres mājokļa celtniecībai Smiltenē – redakcijas piezīme), jo māja ir vajadzīgāka par visu.

Nedrīkst pieļaut, ka pilsēta izmirst

Gita Mūrniece:

– Mēs zinām, ka gadiem ilgi Smiltenē ir problēma ar darbaspēku. Te būtu 30 jauni dzīvokļi, un 30 to īrniekiem nāktu līdzi otrās pusītes un bērni. Mūsu skolas nekļūst pilnākas. Jaunie bērni mums arī ir vajadzīgi. Es ieteiktu balsot par šo projektu (zemās īres mājokļa celtniecību Smiltenē – redakcijas piezīme), bet tad izvērtējot, cik plaši ņemam Viedrades kvartālu – vai tikai bibliotēku vai vēl ko. Ja nav, kur dzīvot, tad tā ir izmirstoša pilsēta. Mēs jau tā jūtam, ka mums kļūst mazāk iedzīvotāju. Pilsēta bez iedzīvotājiem neattīstīsies.

Māja ir pirmais un svarīgākais

Edgars Avotiņš:

– Jā, viena pati kapitālsabiedrība šādu projektu nevar “pavilkt” taču šī māja mums ir jāuzbūvē. Skatoties sludinājumus, redzu, ka Smiltenē par trīs istabu dzīvokļa īri prasa 445 eiro. Pirms nedēļas bija sludinājums, ka izīrē divu istabu dzīvokli ar malkas apkuri par 350 eiro, bet šobrīd tāda sludinājuma vairs nav. Tas viennozīmīgi signalizē, ka Smiltenē ir nepieciešama dzīvojamā platība. Man nav šaubu, ka spēsim izīrēt šos 30 dzīvokļus. Jā, mums vajag arī bibliotēku, muzeju, ir nepieciešams pašvaldībā veikt daudz investīciju. Taču māja ir pirmais un svarīgākais, kas ir jādara, un mēs visi zinām, ka kapitālsabiedrībai (“Smiltenes NKUP” – redakcijas piezīme), būs nepieciešams atbalsts. Ir definētas mūsu saistības pret kapitālsabiedrību.


APTAUJA: https://poll.app.do/ka-vertejat-majoklu-pieejamibu-pilseta-vai-pagasta-kur


#SIF_MAF2024

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.