Otrdien, 26. novembrī, pulksten 18 Valkas pilsētas kultūras namā notiks sanāksme par vēja elektrostaciju parka “Valmiera – Valka” ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojuma sabiedrisko apspriešanu. Sanāksmei varēs pieslēgties arī attālināti.
“Ziemeļlatvija” vairākkārt ir rakstījusi par SIA “Latvijas vēja parki” ieceri Valkas novada Vijciema un Valkas pagastos un arī Valmieras novada Plāņu pagastā būvēt vēja elektrostaciju parku “Valmiera – Valka”. Vēja parku projektos ceļš līdz pirmajiem redzamiem vēja turbīnu torņiem nav ātrs. To būvniecība ir komplicēts un sarežģīts process. Lai līdz tam nonāktu, pirms tam norit vairāku gadu izpētes procesi. IVN jeb ietekmes uz vidi novērtējums ir būtiskākais, un tam ir liela nozīme saziņā ar vietējiem iedzīvotājiem.
Vēja parkā katras vēja elektrostacijas (VES) nominālā jauda varētu sasniegt astoņus megavatus. Uzstādāmo VES modelis un tā tehniskie raksturlielumi nav noteikti. VES novietojumu un skaitu vēl precizēs ietekmes uz vidi novērtējuma procesa gaitā. Saražoto elektroenerģiju plānots nodot pārvades tīklā, izmantojot esošo augstsprieguma elektropārvades kabeļu līniju. Pieslēguma nodrošināšanai tiks izbūvētas jaunas apakšstacijas, kuru novietojums izvērtēts IVN ziņojumā. IVN ziņojumā detalizēti vērtētas arī elektroenerģijas uzkrāšanas sistēmu tehnoloģijas un to alternatīvas.
Valkas novada iedzīvotāji ar IVN ziņojumu var iepazīties novada pašvaldības administratīvajā ēkā Valkā, Beverīnas ielā 3, kā arī interneta vietnēs www.enviro.lv vai www.valka.lv līdz 12. decembrim. Ikviens interesents šajā laikā aicināts sūtīt rakstiskus priekšlikumus par paredzēto darbību Vides pārraudzības valsts birojam uz pasta adresi Rūpniecības iela 23, LV-1045, Rīga, zvanīt uz tālruni 67321173 vai rakstīt uz e-pasta adresi pasts@vpvb.gov.lv.
“Ziemeļlatvija” atgādina, ka bez “Valmiera – Valka” vēja parka Valkas novadā plāno vēl vienu vēja parku. Šī projekta attīstītājs ir SIA “EWE Neue Energien 1”. Septembrī ar Valkas novada iedzīvotājiem tikās un informāciju par vēja parka “Valka” ieceri izklāstīja, kā arī uz iedzīvotāju jautājumiem atbildēja SIA “EWE Neue Energien 1” izpilddirektors Artūrs Toms Plešs. Savukārt par ietekmes uz vidi novērtējuma procedūru detalizēti skaidroja un uz jautājumiem atbildēja “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” konsultants Oskars Beikulis. 27. augustā Latvijas valdība apstiprināja noteikumus, kas paredz finansiālu labumu pašvaldībām un iedzīvotājiem, kuri dzīvo vēja parku tuvumā. Finansiālais labums pašvaldībām un iedzīvotājiem, kuri dzīvo vēja parku tuvumā, būs 2500 eiro/MW gadā. Tas tiks sadalīts divās vienādās daļās – 50 procenti iedzīvotājiem (esošajiem ēku īpašniekiem) un 50 procenti pašvaldībai. Minimālais finansiālais labums gadā iedzīvotājam būs vienas mēnešalgas apmērā, bet maksimālais apmērs – trīs mēnešalgas. Latvijā 2024. gadā minimālās algas apmērs ir 700 eiro. Tātad gadā viens iedzīvotājs varēs saņemt no 700 līdz 2100 eiro lielu finansiālo labumu. Tas netiks aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Šo finansiālo labumu nodrošinās vēja projektu attīstītājs no saviem līdzekļiem.
SIF_MAF2024 #manspagastsmanapilsēta
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.
Reklāma