Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Miķeļdienas tirdziņam allaž ir sava burvība

Vismaz reizi gadā daudzās skolās, sākot ar Miķeļdienu, ko kalendārā atzīmē 29. septembrī, tiek rīkoti tirdziņi. Tajos bērniem ir iespēja iejusties kā tirgotāju, tā pircēju lomā.
FOTO: ILZE FEDOTOVA

Piektdien, 27. septembrī, Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijā Ausekļa ielā 5 norisinājās tradicionālais Miķeļdienas tirgus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ik gadu tas ir ļoti gaidīts pasākums gan lieliem, gan maziem. Miķeļdienas tirgus skolā ir jautrs un radošs notikums, kur skolēni un viņu vecāki piedalās, pārdodot mājās gatavotus ēdienus, rokdarbus, augļus un dārzeņus.

Tie, kas pabija tirdziņā, pamanīja, – daudz pārdevēju, daudz pircēju, andelēšanās ne pa jokam. “Ja esi ko noskatījis, tad jāņem uzreiz, citādi, apejot visas tirgotāju rindas, vairs nevari sameklēt, kas bija padomā. Ļoti interesanti paskatīties, ko bērni ir sagatavojuši, kā prot uzrunāt pircēju. Trakāk kā parastā tirgū. Katram sava cenu politika. Dažam labam pat akcijas piedāvājumi. Ņem divus un trešo saņem par brīvu vai, jo vairāk iepērcies, viena prece izmaksās lētāk. Gluži kā tirgū. Un bērni priecīgi, skaita aiz letes naudiņas,” iespaidos dalījās valcēniete Santa, kuru patīkami pārsteidzis arī tirdziņa sortiments. “Kā tik te nav. Ēdamas un neēdamas lietas – dažādas rudens veltes, mājās gatavoti našķi, rokdarbi, pat darinājumi no koka,” viņa uzskaita redzēto.

Tirdziņu apmeklēja skolēni, skolotāji, vecāki un daudzi vietējie iedzīvotāji, norādot, ka šis ir labs pasākums, – tirdziņš izdevies, sagādājot prieku, pozitīvu noskaņojumu kā pircējiem, tā pašiem pārdevējiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Es domāju, ka lielai daļai vecāku ir interesanti padomāt par piedāvājumu, ko sagatavot tirdziņam, jo ir vēlme piedāvāt ko tādu, kas nav tipiski šāda veida tirdziņos. Mājās kopīgi piedomājām pie tā, lai bērnu tirgošanās stendiņš ir saistošs, lai būtu interesants ar to, kas, iespējams, nav nevienam citam. Un nemaz nav viegls uzdevums to izdomāt, lai būtu oriģinalitāte, lai pēc tā, kas tiek piedāvāts, būtu arī pieprasījums, un galu galā, jā, to visu noformēt un pasniegt,” norādīja Simona Zandersone. No viņas ģimenes tirdziņā piedalījās abi bērni, tirgojot rudens avenes, vafeles ar iebiezināto pienu, pašdarinātas rokassprādzes, ābolu sulu un citus našķus.

“To visu mēs, vecāki, darām bērnu dēļ, kuri ir tik laimīgi, ka šādā veidā var nopelnīt sev kabatas naudiņu, tādējādi radot interesi nākamajā gadā piedalīties atkal, jau radot kādu jaunu ideju, projektu. Un, kas zina, varbūt šādi palēnām no mazumiņa skolas tirdziņos rodas jau kāda biznesa ideja,” viņa saka.

Arī Aurora atzina, ka piedalīšanās tirdziņā viņai nozīmēja iespēju, ka pati var nopelnīt naudiņu. “Pārdevēja darbs man patika. Nešķita, ka tas ir grūts. Es pārdevu pašu lasītas dzērvenes un tamborētas rokassprādzes, bet mamma sagatavoja medu un ievārījumus no kabača ar ingveru vai citronu. Praktiski visu arī izdevās notirgot. Arī no citiem tirdziņā iegādājos dažādus gardumus,” sacīja Aurora, kura Miķeļdienas tirdziņā piedalījās jau otro gadu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt Elvita Tetere tirgoja ābolkūku, kēksiņus un zefīrus. “Miķeļdienas tirdziņā piedalos jau otro gadu. Pagājušajā gadā gāja ļoti labi, tāpēc nolēmu piedalīties atkal. Piedāvājumu gatavoju pati, bet, protams, palīdzēja arī vecāki. Man ļoti patīk tirgot, un tas nav grūti. Noteikti nākamgad atkal būšu tirdziņā, varbūt ar kādu citādāku piedāvājumu,” pauda Elvita.

Tirgus norisi arī skolotāji vērtē ar lielu plus zīmi. Bērni tirdziņam gatavojuši cenu zīmes, domājuši arī par savas tirdzniecības vietas ierīkošanu – vizuālo noformējumu, lai tas ir saistošs un pircējs nemaz nedomātu paiet garām. Dažām klasītēm pat bijis uzdevums pēc tirgus veikt aprēķinus par izdevumiem, ienākumiem, to visu pārrunājot mācību stundās, sasaucot ar praktiski gūto pieredzi.

“No mūsu klases tirdziņā piedalījās aptuveni puse bērnu, pārējie bija pircēji, tāpat kā mēs, skolotāji. Bērni ar nepacietību gaidīja šo notikumu. Piektdien nespēja vien sagaidīt, kad pienāks pulksten 12 un sāksies tirdziņš. Šādi tirdziņi skolēniem iemāca pacietību, sapratni un nedaudz ekonomiku. Izstaigājot visu tirdziņu, bija jūtama patīkama gaisotne un visiem bērniem “acis spīdēja” par notiekošo un piedalīšanos,” laikrakstam atzina 4.a klases audzinātāja Kitija Ģērmane.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.