Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Mācību gads uzsākts ar jūtamu pašvaldības atbalstu bērnu ēdināšanā

Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas direktore Lilita Kreicberga nākotnē raugās ar cerībām, jo šajā mācību gadā pieaudzis gan pirmklasnieku, gan arī kopējais skolēnu skaits. Foto: Inga Karpova

Latvijas izglītības iestādēs ir sācies jaunais mācību gads. Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas direktore Lilita Kreicberga cer, ka mācības nepārtrauks “Covid-19” ierobežojumi, un visi – gan skolēni, gan pedagogi – varēs strādāt klātienē. Par jaunumiem un arī risināmām lietām sarunā ar “Ziemeļlatviju” stāsta L. Kreicberga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Vai skolā visas lietas ir daudz maz sakārtotas, vai tomēr ir kādas problēmas?

– Manā skatījumā pašlaik viena no aktuālākajām problēmām ir interneta kvalitātes nodrošinājums ģimnāzijas ēkā Ausekļa ielā 5. Mūs jau brīdina, ka centralizētie eksāmeni varētu notikt tiešsaistē, tāpēc jābūt nodrošinātam internetam. Ģimnāzijas ēkai Raiņa ielā ir ievilkts optiskais kabelis, bet otrai diemžēl nav. Mums jāsaprot, kāpēc reizēm Valkā pēkšņi pazūd interneta savienojums. Šī problēma mums ir jāatrisina sadarbībā ar novada pašvaldību un IT nozares speciālistiem.

– Vietējo sabiedrību interesē, cik liels skaits ukraiņu skolēnu turpina vai ir uzsākuši mācības Valkā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Pašlaik ģimnāzijā mācās 18 ukraiņi, tostarp ir arī viens pirmklasnieks. Tas ir gana liels bērnu skaits, un tas saistās ar daudzām risināmām lietām. Vislielākā problēma, protams, ir valoda. Ukraiņu skolēniem ir jābūt pašiem ļoti motivētiem mācīties mūsu skolā, jo stundas notiks tikai latviešu valodā. Tiem ukraiņiem, kuri pieņēmuši lēmumu, ka viņi paliks dzīvot Latvijā, šī situācija par mācīšanos tikai latviešu valodā ir izprotama daudz vieglāk, bet tiem, kuri tomēr domā pa atgriešanos dzimtenē, ir daudz sarežģītāk. Kāpēc? Tāpēc, ka mēs – latviešu skolā – viņiem nevaram nodrošināt, piemēram, ukraiņu valodas un literatūras apguvi. Šos mācību priekšmetus viņi varētu apgūt tālmācībā, bet to piedāvā tieši tajā pašā laikā, kad notiek klātienes stundas ģimnāzijā. Mums ir par to jādomā un jārisina šīs lietas. Mēs saprotam, ka ukraiņu bērniem būs nepieciešami vismaz divi mēneši, lai sāktu dzirdēt latviešu valodu. Plānojam, ka pēc stundām ar ukraiņu bērniem papildus strādās pedagoga palīgs, lai kopā stundās apgūto latviešu valodā izrunātu, un, ja bērns nav sapratis, to izskaidrotu ukraiņu vai krievu valodā. Šim darbam plānojam piesaistīt pašus ukraiņus, kuri apmetušies Valkā. Negribas pieļaut, lai stundas notiktu divās valodās, jo, ja tas tā būs, tas latviešu bērniem kavēs mācīties. Pēc diviem mēnešiem varēsim pateikt, vai mums sanāks vai tomēr būs jāmeklē cits risinājums. Ģimnāzijā sporta stundas pasniegs ukraiņu skolotājs Artjoms Tiniakovs, kurš ar latviešu valodas apguvi ir ticis vistālāk – viņš apguvis latviešu valodu A1 līmenī un turpinās valodas apguvi nākamajā līmenī.

– Vai ģimnāzijā pastāv problēma ar pedagogu nodrošinājumu?

– Skola ar skolotājiem ir nodrošināta, bet ir mācību priekšmeti, kur skolotājiem ir liela slodze, piemēram, angļu valodā. Priecājos, ka atrisinājām jautājumu saistībā ar matemātikas pasniegšanu. Skolā pamatskolas klašu grupā ir jauna matemātikas skolotāja – Sandra Avota. Tas nozīmē, ka visi matemātikas skolotāji strādās ar atbilstošu slodzi. Uz darbu Valkā brauc skolotāji no Vijciema, Kārķiem un Zvārtavas. Tālākā braucēja mums ir vācu valodas skolotāja Ligita Ceriņa no Naukšēniem. Jau kādu laiku 2. klases skolēnam ar īpašām vajadzībām meklējam skolēna asistentu. Tam obligāti nav nepieciešama pedagoģiskā izglītība, bet diemžēl darba samaksa ir visai niecīga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Kāds ir skolotāju noskaņojums saistībā ar streiku?

– Uzskatu, ka situācija ar streiku ir problēma ne tikai mūsu skolai. Šajā brīdī varu pateikt tikai pati  par sevi – es nestreikošu. Skolotāju dabā nav apdalīt bērnus un cīnīties ar šādām metodēm. Es strādāšu. Nepiekrītu teiktajam, ka streika dienās skolotāji nemācīs, bet tikai pieskatīs bērnus. Tas, kurš tā saka, nesaprot, ko nozīmē pieskatīt, piemēram, 8.a klasi, kurā mācās 30 skolēni. Līdz trešdienai mums jātiek skaidrībā par streika jautājumu. Spiediens no ārpasaules, ka streikam ir jānotiek, ir milzīgs. Es ceru uz saprātu.

– Vai, gaidot jauno mācību gadu, ģimnāzijas abās ēkās ir bijis kāds remonts vai uzlabojumi?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Skolā nepārtraukti notiek attīstība un viss kaut kas mainās. Ausekļa ielas ēkā pašu spēkiem izremontējām gaiteni, kas bija vēl kā padomju laika liecinieks ar nepievilcīgu un drūmu sienu krāsojumu. Esam labiekārtojuši dažus mācību kabinetus, ir arī jaunas tehnoloģijas un būs vēl. Ir vēl viens jaunums, par ko jāsaka milzīgs paldies novada pašvaldībai un novada deputātiem, – pašvaldības līdzmaksājums skolēnu pusdienām manā skatījumā ir pareizs lēmums. No valsts budžeta 2,15 eiro apmērā tiek apmaksātas pusdienas 1. līdz 4. klašu skolēniem. Pašvaldība skolēniem, sākot no 5. līdz 9. klasei, pusdienām piešķīrusi līdzmaksājumu 1,80 eiro apmērā. Savukārt vidusskolēniem līdzmaksājums katru dienu pusdienām ir divi eiro. Ja jaunietis apgūst sporta programmu, tad pašvaldības līdzmaksājums ir pieci eiro dienā. Izpētot pusdienu piedāvājumu, skolēns var sātīgi papusdienot, samaksājot 2,65 eiro. Šis pašvaldības līdzmaksājums ir arī jūtams atbalsts ģimenēm.  

UZZIŅAI

Valkas J. Cimzes ģimnāzija 2022./2023. mācību gadā:

kopējais skolēnu skaits – 666,
pirmsskolas izglītības grupā “Mazie ģimnāzisti” –  22,
1.a, 1.b un 1.c klasēs kopā mācās 61 skolēns,
9.a klasē mācās 25 skolēni,
9.b klasē – 29 skolēni,
12. klasē – 30 skolēni.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.