Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Lūdz slimiem neiet uz skolu un darbu

 

Pēdējā laikā Latvijā arī izglītības iestādēs pieaugusi saslimstība ne tikai ar “Covid-19”, bet arī ar dažādām elpceļu infekcijas slimībām. Lai pasargātu pārējos no inficēšanās, izglītības iestāžu vadītāji aicina vecākus uz skolu nelaist slimus bērnus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

To, ka pēdējā laikā bērni slimo vairāk, “Ziemeļlatvijai” apstiprina arī Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas direktores vietniece Anda Kušķe. Viņa stāsta, ka vecāki ir informēti par satraucošo situāciju un aicināti uz skolu nelaist bērnus ar saslimšanas simptomiem – sausu, kairinošu klepu, drudzi vai paaugstinātu ķermeņa temperatūru, stiprām galvassāpēm, kaulu laušanas sajūtu, nespēku un iesnām.

“Ja vecāki redz, ka bērns nav vesels, labāk ir sazināties ar savu ģimenes ārstu un vienoties par uzraudzību mājās vai došanos pie ārsta,” iesaka A. Kušķe.

Arī Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) kopš 8. decembra Latvijā ir izsludinājis gripas epidēmiju. Slimo ne tikai bērni, bet arī pieaugušie.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Vislabākā aizsardzība pret gripu un gripas izraisītām komplikācijām ir vakcinācija. Ņemot vērā, ka imunitāte izveidojas dažu dienu laikā pēc vakcinācijas un gripas izplatība parasti ilgst līdz pat maija beigām, vakcinēties pret gripu vēl nav par vēlu arī epidēmijas laikā. Īpaši, ja plānots saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, plānveida operācijas vai ārstēšanās  ārstniecības iestādē. Vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un cilvēki, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm,” skaidro SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja.

Savukārt Nacionālais veselības dienests atgādina, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem (ja reģistrētais pacients dzīvo ārsta pamatdarbības teritorijā). Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktais pacienta līdzmaksājums – 2,85 eiro.

Valkā praktizējošā ģimenes ārste Līga Putriņa, kura pārsvarā ārstē bērnus, stāsta, ka līdz šim viņa savā praksē nav novērojusi pacientu pieplūdumu saistībā ar saslimšanu ar gripu vai “Covid-19”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Protams, cilvēki slimo, bet teikt, ka nu tagad ir epidēmija, nevaru. Kā jau ziemas sezonā, ir saaukstēšanās slimības. Ir bijuši arī gripas gadījumi. Iespējams, ka arī neesam informēti, cik daudz bērnu slimo ar “Covid-19”, jo tagad viņus testē skolā. Citreiz mēs nemaz nezinām, ka viņi sēž mājās izolācijā vai ir kā kontaktpersonas,” atzīst L. Putriņa. Viņa skaidro, ka gripai ir līdzīgas saslimšanas pazīmes ar “Covid-19”.
“Taču, tik ilgi strādājot, vien uzmetot aci pacientam, varu pateikt, vai viņš saslimis ar gripu vai “Covid-19”.

Saslimušie izskatās dažādi,” secina ģimenes ārste. Viņa aicina cilvēkus, īpaši riska grupas, izmantot valsts apmaksāto vakcināciju ne tikai pret “Covid-19”, bet arī gripu. Turklāt ir pieejamas abas vakcīnas, kuras var izmantot vienā vakcinācijas reizē. Līdz ar to nav jāievēro starplaiks starp vakcinēšanos. Jautājot, vai pacienti izmanto iespēju vakcinēties bez maksas, L. Putriņa novērojusi: “Tie, kuri katru gadu vakcinējas, to dara arī tagad. Jaunpienācēju sevišķi daudz nav. Protams, mēs paši piedāvājam šo iespēju saviem pacientiem. Ir, kas to izmanto, ir arī tādi, kas mūs ar vārdiem izaudzina un vēl nolasa lekciju. Parasti ar šādiem cilvēkiem neielaižos diskusijā, jo viņiem ir tiesības pašiem izlemt, ko un kā darīt. Ja pie mums atnāk jaunās māmiņas, kuru bērni sasnieguši sešu mēnešu vecumu, informējam par iespēju vakcinēties pret gripu. Mēs nevienam neuzspiežam vakcināciju.”

uzziņai

Šobrīd vakcināciju pret gripu valsts apmaksā:
• visiem bērniem vecumā līdz 17 gadiem (ieskaitot);
• bērniem un pieaugušajiem ar hroniskām saslimšanām;
• grūtniecēm;
• ārstniecības personām un ārstniecības atbalsta personām, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem;
• ilgstošas sociālās aprūpes centru darbiniekiem, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem;
• ilgstošas sociālās aprūpes centru klientiem;
• personām vecumā no 50 gadiem.

Avots: Slimību profilakses un kontroles centrs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.