Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Laukakmeņi un pieminekļu izgatavošana no laukakmens

Laukakmeņi Latvijas teritorijā ir sastopami samērā daudz, bet lieli apjomi vienuviet atrodami diezgan reti. Vietās, kur ir notikusi intensīva ledāju pārskalošanās, tur ir atrodami lieli laukakmeņu sakopojumi. Viena no vietām Latvijā ir Kaltenes apkaimē. Lielākais laukakmens Latvijā ir Nīcgales Lielais akmens. Tas ir dižakmens un dabas aizsargājams objekts. Tā apkārtmērs ir 31,1m, platums – 10,4m, garums – 10,5m, augstums – 3,5m.

Liela daļa no laukakmeņiem ir granīti, kas ir atrautas daļas no klintīm Zviedrijā un Somijā, ko ledājs ir pārvietojis uz Latviju. Tie ir atceļojuši pirms vairāk kā 10 tūkstošiem gadu, kad beidzās ledus laikmets. Ledāja atrautās klints daļas tika ierautas tā masā un, ledājam kūstot, pārvietojušās. Atlūzas noapaļojušās pārvietošanas rezultātā. Jo tālāku ceļu akmens bija veicis, jo vairāk tas tika noapaļots. Tāpēc Latvijā nonākušie akmeņi ir skaisti apaļi.

Viens no vecākajiem būvmateriāliem cilvēces vēsturē ir dabīgais akmens. Tai skaitā ir arī Latvijas laukakmeņi. Laukakmeņus var izmantot bruģu veidošanā, mūrēšanā, žogu veidošanā, pakāpienu un stabu izgatavošanā. Tos var izmantot kā dekoratīvos elemontos dārzā, strūklakās un kapu pieminekļu izgatavošanā. Būvniecībā un akmens apstrādē laukakmeņus galvenokārt var iegūt no grants ieguves karjeriem vai no zemes īpašniekiem, kuri ir gatavi pārdot laukakmeņus, kas atrodās uz viņu zemes.

Laukakmens izmantošana kapu pieminekļu izgatavošanā kļūst arvien pieprasītāka. Liela daļa pasūtītāju vairs nevēlas melnos, importētos pieminekļus, kas kapos ir tik ļoti izplatīti, bet vēlas tieši izgatavot kapu pieminekli no laukakmens. Priekšrocības šādai izvēlei ir laukakmens krāsas, raksta un formas unikalitāte. Laukakmeņiem ir plašs krāsu spektrs, salīdzinot ar importējatiem granītiem. Ir iespējams pat atrast košus, unikālus un netradicionālus krāsas salikums, kādus nepiedāvā ievestie klinšu granīti. No neliela laukakmens var izgatavot vienu kapu pieminekli. Izdarot šādu izvēli, ir garantija, kad otrs tieši tāds pats piemineklis nebūs.

No lielākiem laukakmeņiem var izgatavot vairākus kapu pieminekļus vai pieminekli ar kapu apmalēm un sētiņu, kas būtu izmantojams dzimtas kapu teritorijas labiekārtošanai.

Pateicoties laukakmens apaļajai, dabīgi veidojušajai formai, no vesela laukakmens var izgatavot pieminekli. Tas var būt pilnībā dabīgs un neapstrādāts ar nelielu gravējumu. Veselam laukakmenim var iezāģēt un izpulēt vietu, kur tiktu veikts gravējums, tādā veidā saglabājot gan dabīgo formu, gan apstrādājot un nopulējot nelielu plakni, kas izcels laukakmens krāsas krāšņumu. Laukakmeņi, kas ir atradušies zemē, būs vairāk apaļi, bet laukakmeņi, kas nākuši no ilgstošas uzturēšanās upēs vai jūrā būs dekoratīvāki no dabiskās apstrādes. Ja laukamens ir vairākās krāsās, piemēram, tumši pelēks ar gaišām dzīslām, krāsu blīvums var nedaudz atšķirties. Līdz ar to tekošs ūdens kādu krāsu paslīpē vairāk ārā un veidojas dekoratīvas joslas.

Kapu pieminekļi no laukakmens piemini.lv

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.