Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Latviskā dzīvesziņa iet roku rokā ar pirts zinībām

Pirts skolas Vidzemes grupas absolventi, tāpat kā Pirts skolas vadītājs Nauris Zutis (aizmugurē pa vidu) ir pārliecinājušies, ka pirts ir dziedināšana ar siltumu un dabu, dziedināšanas vieta un skaistumkopšanas salons vienuviet. FOTO: NO PERSONĪGĀ ARHĪVA

Profesionālo pirtnieku lokam pievienojas vēl seši Vidzemes grupas absolventi, kuri šomēnes veiksmīgi nokārtojuši kvalifikācijas eksāmenu Pirts skolā, kas šobrīd darbojas Brantu muižā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirtszinības apguva interesenti no Cēsīm, Kocēniem, Dikļiem Gulbenes, Mazsalacas, kā arī Karīna Šteinberga no Valkas novada Zvārtavas pagasta. “Par Pirts skolu uzzināju pirms kāda laiciņa, kad tajā iestājās mans vīrs, ja nemaldos, pirms kādiem septiņiem gadiem. Jau tad tiku ievākusi gana daudz informācijas par šīm apmācībām un mācību procesu, tomēr tad vēl nebiju gatava pati tajā iestāties un mācīties,” iesāk Karīna.

Iegūst vērtīgas zināšanas

K. Šteinberga līdz Pirts skolai nonākusi šī gada sākumā, bet doma par pirts zinību apgūšanu radusies jau pagājušā gada beigās un urdījusi jau kādu laiciņu. “Atceros, ka vienā dienā “Facebook” ieraudzīju sludinājumu par izsludinātu pieteikšanos mācībām un vīram teicu, ka laikam iešu mācīties. Saņēmos un nosūtīju pieteikumu. Pagāja pavisam īss mirklis, līdz saņēmu zvanu no Pirts skolas vadītāja Naura Zuša, – ja vēlos varu uzsākt mācības Pirts skolā. Uz pirmo nodarbību Brantu muižā devos ar nelielu satraukumu, jo kolēģi mācības bija uzsākuši nedaudz ātrāk un nezināju, vai būs viegli iejusties. Tomēr grupa mani uzņēma ļoti labi – es esot bijusi trūkstošais elements,” atminas Karīna.

Viņa stāsta, ka mācības ilgušas gadu. Tā laikā ieguvusi ne vien vērtīgas zināšanas, bet arīdzan burvīgus pirts zinību kolēģus. “Šī gada laikā esmu ieguvusi patiešām labus draugus, kas, zinu, ja būs nepieciešams, palīdzēs viens otram un sniegs atbalstu arī tad, kad dzīvē gadās ne tas pozitīvākais posms. Tāpat iepazīti vienreizēji pasniedzēji, kas ar padomu neskopojas un pie kuriem var vērsties pēc padoma. Pirts skola veicināja pastiprinātāku izpratni par latvisko dzīvesziņu, augiem un dažādām pirts procedūrām. Apmeklēti kopīgi pasākumi, kur iepazināmies ar citiem Pirts skolas dalībniekiem un pirts zinību interesentiem. Iepazīts Pirts skolas siltums un Brantu muižas viesmīlība. Tur ir tā īpašā sajūta, ka vienmēr esi gaidīts un viesmīlīgi uzņemts. Tas noteikti ir arī muižas saimnieces, pirtnieces Ilzes Briedes nopelns. Viņa bija viena no daudzajiem pasniedzējiem, kura dalījās pieredzē un pirts gudrību zināšanās,” norāda Karīna, kurai arī līdz nokļūšanai Pirts skolā bijusi gana liela personīgā pieredze, jo arī viņas ģimenē pirtī iešana ir kopš bērna kājas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Karīna turpina: “Man tas nav nekas svešs, jo pašiem mājās ir pirtiņa. Pirtiņā esam gājuši jau kopš bērnības, jo kādreiz citas iespējas nomazgāties mums nebija. Tikai ar laiku un pieaugot pirtiņa manā dzīvē ir ieņēmusi citu lomu. Tā tika kurināta un joprojām tiek kurināta katru sestdienu. Paši mājās citreiz runājam, – nav sajūtas, ka ir sestdiena, ja pirts dūmi pagalmā nav jūtami. Arī radinieki zina, ka sestdienā uz “Lejiņām” var doties diezgan droši, jo pirtiņa būs!”

Karīna atklāj, ka arī viņas vīrs Jānis Šteinbergs savā laikā ir beidzis “Pirts skolu”. “Pirts rituāli un tradīcijas mums nav svešas, kopā esam veikuši pirtīžas visiem mūsu trim bērniem. Regulāri arī ar bērniem to apmeklējam, ja viņiem ir tāda vēlme. Tieši pirms nedēļas, pēc atgriešanās no Pirts skolas eksāmena un aizejot uz savu pirtiņu, bija neizsakāms prieks vērot, kā bērni pārņem pirts lietas – mūsu trīsgadniece guļ uz lāviņas, kur ļaujas, lai brālis ar slotiņām viņu noper. Tas viss ir nenovērtējami – zināšanas un jauniegūto skatījumu uz pirti un pirts lietām esmu uzņēmusi pamatīgi un to neviens man neatņems. Tajā pašā laikā plānoju savas zināšanas turpināt papildināt Pirts skolā, apgūstot profesiju nākamajā līmenī. Tas viss ne uzreiz, bet ar laiku, jo man sapņi un plāni saistībā ar pirti ir, bet kādi – laiks rādīs. Katrā ziņā nākotnē mani varēs satikt pirtiņā,” uzsver Karīna, kurai šobrīd pamatdarbs ir saistīts pavisam ar citu nozari, – viņa ir kvalitātes vadītāja uzņēmumā SIA “Dimdiņi”.

Rada vidi, kurā vari būt īsts

Arī Karīnas kursabiedri novērtējušu “Pirts skolas” mācības un ar prieku dalās savos iespaidos. “Es, goda vārds, neticēju, ka savos četrdesmit piecos satikšu cilvēkus, kurus ierindot manu labāko draugu “plauktiņā”. Šie tādi ir un tikai pateicoties tam, ka visi vienā laikā izdomājām mācīties vienā vietā – Pirts skolā. Veselu gadu mēs tiešā nozīmē mirkām sviedros, smēlām zināšanas spaiņiem – par latvisko dzīvesziņu, par to, kas aug mums apkārt, par pirts nozīmi visās dzīves jomās, paši par sevi un viens par otru. Mēs radījām vidi, kur būt īstiem, un tāpēc visi, ar kuriem kopā mācījos, šobrīd ir tie, kurus saucu par savējiem – par savu pirts ģimeni. Pirts skola māca vairāk par teoriju un praksi, tā māca būt kopā, sadarboties un būt cilvēkam, kas jūt. Zināšanas un diploms man ir tikai tāds bonuss, lielākais ieguvums noteikti ir iepazītie cilvēki, nu jau jaunie pirtnieki. Novēlu katram savu pirts komandu, ar kuru kopā mācīties, smieties un atklāt, kā, piemēram, fotoeksāmena dienā mani komandas biedri pēkšņi atklāja, ka man ir baltākās kājas kolektīvā. Jā, pēc gada pirtī, kur, ticiet vai ne, mēs nestrādājam skafandros,” ar siltām atmiņām kopā būšanas laiku atminas Līga Kalniņa no Cēsīm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāpiemin, ka jaunie pirtnieki vēl visi kopā tiksies un atcerēsies Pirts skolas piedzīvojumus, jo nākamā gada sākumā viņi ir ieplānojuši atzīmēt savu izlaidumu, kur svinīgajā pasākumā saņems profesionālās izglītības apliecinošu dokumentu.

Par latviešu pirts gudrībām interesējas ārzemnieki

Starp citu, šī ir vienīgā profesionālā skola pasaulē, kura gatavo pirtniekus un pirts meistarus. “Esam priecīgi un lepni, ka Pirts skolā apgūst zināšanas ne tikai latvieši, bet interesenti no visas pasaules. Mūsu skolu pagājušajā gadā absolvēja sieviete no Japānas, šogad mācās šveiciete, francūzis. Pirts zinības latviešiem ir unikālas,” pamato pirtniece un Brantu muižas saimniece Ilze Briede un atgādina, ka Pirts skolas mācību programma ir radīta, lai aizrautu gan pieredzējušus pirtniekus, gan jaunus pirts entuziastus, piedāvājot gan teorētisko pamatu, gan praktiskās iemaņas pirts rituālu veikšanā.

“Pirts skolā” tiek apgūta anatomija, darba drošība, pirmā palīdzība, darbs ar ķermeni (kosmētika pirtī, tostarp skrubju pielietojums, koku, augu valstības izmantošana pirtī), uzņēmējdarbība, praktiskā pēršana pirtī, veselīgs uzturs, pirtnieka veselība, saskarsme un citas prasmes. “Aicinām ikvienu, kurš vēlas katru mēnesi veltīt četras dienas sev un savai veselībai, iepazīstot latvisko pirts kultūru un tās dziedinošos rituālus. Tiklīdz interesentu grupa tiek nokomplektēta, tā sākas jauns mācību cikls,” viņa pamato.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirts skolā mācās cilvēki, kuri sev un savai ģimenei izvēlējušies veselīgu dzīvesveidu, kam ir svarīga latviskā dzīvesziņa un tradīcijas un ir gatavi to dot citiem. “Mūsu skolas misija ir sagatavot pirtniekus, kuri mīl savu nodarbošanos un ir gatavi savās prasmēs dalīties ar citiem, sniedzot labsajūtu un palīdzot atgūt vai saglabāt veselību. Pirts skolas apmācības organizējam arī citviet pasaulē, piemēram, šogad mums ir apmācību grupa Norvēģijā, kur mūsu pirtnieki pasniedzēji dalās savās zināšanās. Nekur citur pasaulē tādas pirts skolas nav. Mēs pie tā strādājam, lai cilvēki atgrieztos pie mūsu senču vērtībām, varētu paši parūpēties par savu veselību. Ir tāds skaists teiciens – ja nebūs pirts un rutku, dakteri brauks zelta karietēs,” saka Pirts skolas vadītājs Nauris Zutis, piebilstot, ka pirts zinību apmācības ir noritējušas arī citās valstīs, tostarp Šveicē, Vācijā, Polijā, Čehijā, Austrijā, Beļģijā.

UZZIŅAI

Nākamgad Pirts skolai apritēs 15 gadi. Tajā pirts amata meistara prasmes apguvuši 620 audzēkņi, iegūstot dziļas zināšanas par pirts praksi un latviskajām tradīcijām. Pirts skola ir licencēta un akreditēta izglītības iestāde, kas piedāvā apgūt teorētiskās un praktiskās zināšanas par pirtnieka darba specifiku, ētiku un pirts darba organizāciju. Pirts skolā tiek veikta divu līmeņu profesionālā tālākizglītība: pirtnieks – mācību ilgums 12 mēneši, iegūstot pamata zināšanas un iemaņas darbam pirtī (trešais profesionālās kvalifikācijas līmenis), pirts meistars (ceturtais profesionālais kvalifikācijas līmenis) – mācību ilgums 21 mēnesis, iegūstot padziļinātas zināšanas un iemaņas darbam dziednieciskajā pirtī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mācību noslēgumā tiek izsniegts valsts apstiprināts, starptautiski atzīts dokuments – apliecība par profesionālo izglītību.


APTAUJA: https://poll.app.do/vai-medzat-apmeklet-tradicionalo-latviesu-pirti


#SIF_MAF2024

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.