Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Latvijas mikologi tiekas Gaujienā,kur rīko sēņu izstādi un piedalās ikgadējā nometnē

FOTO: NO LATVIJAS MIKOLOGU BIEDRĪBAS UN DRAUGU “FACEBOOK” KONTA

Svētdien, 25. augustā, Gaujienas pilī no pulksten 11 līdz 15 būs apskatāma sēņu izstāde. Iedzīvotāji aicināti droši nest sēnes speciālistiem sugu noteikšanai, ja pašiem īsti nav pārliecības par sava sēņu groziņa saturu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Mikologu biedrības priekšsēdētāja un Latvijas Nacionālā dabas muzeja darbiniece, mikoloģe, gaujieniete Diāna Meiere kopā ar kolēģiem plašāk pastāstīs apmeklētājiem par saviem atradumiem, dalīsies pieredzē gan par visiem zināmām sēnēm, gan retākiem eksemplāriem. “Izstādes apmeklētāji aicināti ņemt līdzi savas salasītās sēnes, tostarp tādas, ko paši nevar atpazīt. Taču nevajadzētu bojāt aizsargājamu un retu sugu sēņotnes, jo to atpazīšanai noder arī fotogrāfija. Arī ikdienā mēs, mikologi, bieži saņemam fotogrāfijas, ko sūta gan sēņotāji, gan vienkārši tādi, kas, pastaigājoties mežā, ir uzgājuši kādi interesentu sēni un vēlas noskaidrot, cik vērtīgs ir šis atradums,” atklāj D. Meiere.

Izstāde tiek rīkota pasākumu cikla “Sēņu dienas novados” un “Sēņu grozs” ietvaros, to rīko Latvijas Mikologu biedrība Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalsta projektā “Vides izglītības pilotprogramma “Sēņu grozs” – atbildīga dzīvesveida veicināšanas instruments”.

Projekta vispārīgais mērķis ir izstrādāt atbildīgu dzīvesveidu un vides apziņu veicinošus interaktīvus mācību materiālus un īstenot nacionāla mēroga izglītojošu pasākumu ciklu “Sēņu grozs” un “Sēņu dienas novados”, lai sekmētu bērnu un jauniešu izpratni par videi draudzīgu rīcību mežā, sēņu sugu daudzveidību, to vietu ekosistēmā un nozīmi cilvēka dzīvē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šāds pasākums Gaujienā notiek pirmo reizi. ““Sēņu grozs” ir izglītības daļa, kurai mēs esam sagatavojuši dažādas spēles, aktivitātes, ko nodarbības veidā mūsu entuziasti rādīs bērniem savu novadu skolās. Šajā reizē Gaujienā mēs komplektēsim grozus un paši apgūsim, kā ar tiem darboties,” paskaidro D. Meiere.

Viņa atgādina, ka līdzīgi izglītojoši pasākumi šoruden plānoti arī citās vietās. Sēņu valsts ir daudzveidīga, sugām bagāta dzīvo organismu valsts. Latvijā konstatēts krietni vairāk par četriem tūkstošiem sēņu sugu. Gandrīz pustūkstotis – atzītas par ēdamajām, taču vairums sēņotāju lietošanai uzturā parasti ievāc vien dažus desmitus sēņu sugu. Tas ir galvenais sēņotāja noteikums – ēšanai grozā likt tikai tās sēnes, par kurām ir pilnīga pārliecība.

Izstāde notiek Latvijas Mikologu biedrības nometnes ietvaros, kura no šīs piektdienas līdz pat nākamās nedēļas otrdienai norisinās Gaujienā. “Katru gadu vasaras nogalē biedrības biedri sabrauc kādā Latvijas malā, lai kopā ietu mežā, meklētu un pētītu sēnes, izrunātu pa gadu sakrājušās ziņas un jaunumus, kas aktuāli mikologiem, un arī lai vietējiem cilvēkiem parādītu sēņu daudzveidību, kas sastopama apkārtējos mežos,” papildina D. Meiere un atklāj, ka pēc nometnes entuziastu grupa paliks ilgāk Gaujienas pusē, lai piedalītos citā pasākumā – “Sēņu akadēmija”, kurā tiks apgūtas praktiskas lietas – sēņu pielietošana dzijas krāsošanā, piepju papīra un sēņu kosmētikas veidošana, lai pēc iespējas vairāk mikologu varētu dalīties ar šīm prasmēm savos novados sēņu izstāžu un citu pasākumu ietvaros.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Mikologu biedrība ir sabiedriska organizācija, kurā apvienojušies sēņu un ķērpju pētnieki, kā arī tie cilvēki, kuri vienkārši vēlas vairāk uzzināt par šīm skaistajām un noslēpumainajām dzīvajām būtnēm.

“Mūsu biedrības galvenais mērķis ir veicināt Latvijas sēņu un ķērpju sugu daudzveidības izpēti un saglabāšanu,” atgādina D. Meiere.

SIF_MAF2024 #manspagastsmanapilsēta

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Publikācija tapusi projektā “Mans pagasts, mana pilsēta” sadarbībā ar laikrakstiem “Staburags”, “Dzirkstele”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Alūksnes un Malienas Ziņas”, Ziemeļlatvija” un “Latvijas Avīze”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.