Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Lai sargātos no omikrona, trešā pote – jau pēc trīs mēnešiem

Foto: freepik.com

Covid-19 omikrona paveids ar vislielāko varbūtību izraisīs jaunu saslimstības vilni Latvijā, kas lielā mērā būs atkarīgs no tā, kādi būs valsts noteiktie ierobežojumi sabiedrībai un cik labi veiksies ar primāro un balstvakcināciju pret vīrusu, prognozē epidemiologi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tiek prognozēts, ka Latvijā saslimstības pīķis tiktu sasniegts februāra sākumā.

Saīsināts balstvakcinācijas saņemšanas intervāls

Nacionālais veselības dienests (NVD) aicina iedzīvotājus, kuriem ir pienācis balstvakcinācijas saņemšanas termiņš, nekavēties un doties saņemt savu balstvakcīnu. It īpaši tas ir attiecināms uz riska grupām, cilvēkiem vecumā no 40 gadiem un cilvēkiem, kuri pirmreizējo vakcināciju saņēmuši šogad pavasarī vai vasaras sākumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Balstvakcināciju pret Covid-19 var saņemt jau trīs mēnešus pēc otrās potes vakcinācijas, sākot no 21. decembra, “Ziemeļlatviju” informē  NVD Vakcinācijas projekta nodaļa. Imunizācijas valsts padome ir saīsinājusi balstvakcinācijas saņemšanas intervālu, ievērojot omikrona straujo izplatību Eiropā un lai mazinātu plašas Covid-19 infekcijas izplatības risku Latvijā.

NVD uzsver, ka balstvakcinācija ir viens no efektīvākajiem risinājumiem cīņā pret augstu saslimstību ar vīrusa omikrona variantu, jo tā mazina vīrusa transmisiju jeb pārnesi īstermiņā un, iespējams, arī ilgtermiņā. To apliecina pirmie Lielbritānijā analizētie dati par omikrona izplatību, kur jaunatklāto gadījumu skaits divkāršojās ik pēc divām dienām.

NVD atgādina, ka joprojām, arī omikrona varianta izplatības gadījumā, ļoti svarīga ir nevakcinēto personu pirmreizējā vakcinācija, it īpaši senioriem vecumā no 60 gadiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jaunais Covid-19 paveids omikrons Latvijā visvairāk varētu izplatīties janvārī, bet lielākais hospitalizācijas pīķis varētu būt februāra otrajā nedēļā, otrdien, 21. decembrī, valdības sēdē prognozēja epidemiologs Ņikita Trojanskis (sēdes ierakstu var noklausīties arhīvā MK mājaslapā).

Atsaucoties uz  Lielbritānijas datiem, epidemiologs brīdinājis, ka  divas “AstraZeneca” vakcīnas devas šobrīd nepasargā no inficēšanās ar omikronu, bet divas “Pfizer” vakcīnas devas spēj nodrošināt ap 20% aizsardzību pret inficēšanos. Savukārt balstvakcīna palielina aizsardzību pret infekciju par 50–80%, tomēr nav datu, cik ilgi šī aizsardzība būtu efektīva.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja “Ziemeļlatvijai” teic, ka  prognozes  pavada piebilde, ka dati ir maz pētīti, tāpēc ar lielu pārliecību to nevar apgalvot.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Taču no pētniekiem nāk informācija, ka omikrons pieķer arī tos cilvēkus, kuri ir izslimojuši ar Covid-19, un  arī tos, kuri ir vakcinēti ar divām vakcīnas devām. Latvijā viens cilvēks saslimis arī pēc trīs vakcīnas devu saņemšanas,” stāsta Ilze Arāja.

Tāpēc SPKC aicina cilvēkus ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus: iespēju robežās strādāt attālināti, darba kolektīvos nerīkot svētku balles un citus kopīgus klātienes pasākumus, lai neradītu papildu risku darbiniekiem, mazgāt rokas, ievērot distanci, nedoties uz veikalu bez liekas vajadzības un veikalā lieki neuzkavēties, izvairīties no vietām, kur drūzmējas cilvēki (gan iekštelpās, gan ārtelpās). “Vīrusa pārnese notiek kontakta ceļā, piedevām Latvijā šomēnes ir reģistrēti pirmie gripas gadījumi,” uzsver Ilze Arāja.

Vienlaikus var vakcinēties pret gripu

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Veselības ministrija (VM)  norāda, ka gripas aktivitāte palielinājusies visā Eiropas reģionā, tādēļ, negaidot plašu gripas izplatību arī Latvijā, šobrīd ir piemērots laiks vakcinācijas veikšanai.

VM informē, ka vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Vakcinēties pret gripu ir būtiski arī citām personu grupām, kurām savas profesionālās nodarbošanās dēļ pastāv paaugstināts inficēšanās risks.

No 22. decembra Covid-19 vakcinācijas kabinetos valsts apmaksātu gripas vakcīnu var saņemt seniori, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Tomēr viņi tiek aicināti vispirms pārliecināties, vai pret gripu nepotē arī seniora ģimenes ārsts. No 23. decembra Covid-19 vakcinācijas kabinetos valsts apmaksātu gripas vakcīnu var saņemt arī hroniskie pacienti, grūtnieces, pedagogi, policisti, robežsargi, ugunsdzēsēji, ieslodzījuma vietu darbinieki un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VM arī norāda, ka vakcīnu pret gripu var saņemt atsevišķi vai kopā ar balstvakcināciju pret Covid-19. Atbilstoši Imunizācijas valsts padomes atzinumam, vakcināciju pret abām infekcijas slimībām ir iespējams veikt vienlaikus.

Smiltenē un Palsmanē praktizējošā ģimenes ārste Dita Pīlāte norāda, ka būtu vēlams, ja cilvēki iepriekš informētu ģimenes ārsta praksi par to, ka viņi grib vakcinēties arī pret gripu. “Vakcīnas pret gripu ir jāpasūta iepriekš. Patlaban manā praksē visi pacienti, kuri vēlējās vakcinēties pret gripu, poti ir saņēmuši, bet pārējiem jārēķinās, ka vakcīnas netiek glabātas uz vietas, ārsta praksē, tāpēc tās jāpasūta savlaicīgi,” piebilst Dita Pīlāte.

Savukārt balstvakcinācija pret Covid-19 viņas ģimenes ārsta praksēs Smiltenē un Palsmanē tika uzsākta jau novembra sākumā. “Līdz šim nevienu neesam speciāli aicinājuši vakcinēties, visi ir pieteikušies paši, un mēs savukārt cenšamies nodrošināt vakcināciju, cik ir mūsu spēkos. Cilvēki ir ļoti atsaucīgi, paši interesējas, kad var nākt uz poti. Ir prieks, ka viņi saprot balstvakcinācijas nepieciešamību,” teic Dita Pīlāte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Balstvakcinācijas saņemšanas nosacījumi:

• “Janssen” vakcīnu saņēmušās personas – divus mēnešus pēc 1. potes;

• “Vaxzevria” (“AstraZeneca”) vakcīnu saņēmušās personas –

trīs mēnešus pēc 2. potes;

• “Comirnaty” (“Pfizer-BioNTech”) vai “Spikevax” (“Moderna”) vakcīnas saņēmušās personas – trīs mēnešus pēc 2. potes;

• Covid-19 pārslimojušas personas un vakcinējušās ar vienu poti – trīs mēnešus pēc potes vai pārslimošanas (atkarībā, kas bijis pēdējais);

• personas ar novājinātu imunitāti un vakcinējušās ar trīs potēm –

sešus mēnešus pēc 3. potes;

• balstvakcināciju neveic jauniešiem vecumā no 12 līdz 17 gadiem. 

Avots – Nacionālais veselības dienests

Pieteikšanās balstvakcinācijai:

• manavakcina.lv;

• pa tālruni 8989;

• ārstniecības iestādēs, tai skaitā ģimenes ārstu praksēs;

• dzīvās rindas kārtībā vakcinācijas punktos tirdzniecības centros, vakcinācijas centros pašvaldībās, izbraukuma vakcinācijā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.