Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kampaņā “Tavs toksiskais pirkstiņš?” atgādina par neapsaimniekotu bateriju kaitīgumu vidē

Latvijas Zaļais punkts

Pēc pēdējiem Valsts vides dienesta (VVD) datiem* 2022.gadā Latvijas tirgū tika laists vairāk nekā 470 tonnas galvanisko elementu un galvanisko bateriju, kas ir par 10% vairāk, nekā gadu iepriekš. To skaitā ir arī sabiedrībā pazīstamās pirkstiņbaterijas. Lai arī valstī noteiktie savākšanas un pārstrādes apjomi 45% apmērā tiek izpildīti, vairāk nekā 250 tonnas šo bīstamo atkritumu tālākais ceļš ir neizdibināms. Lai veicinātu bateriju atbilstošu apsaimniekošanu, “Latvijas Zaļais punkts” ar partneriem – vides apsaimniekošanas uzņēmumu “Eco Baltia vide” un kafejnīcu tīklu “Ezītis miglā” – informatīvā kampaņā “Tavs toksiskais pirkstiņš?” atgādina par bateriju kaitīgo ietekmi, kā arī pareizu to šķirošanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kāpēc “Toksiskais pirkstiņš”? Jo tas ir atslēgas vārds rezultātam, ja baterijas nonāk vidē. Baterijas zemē un gruntsūdeņos izdala tādas cilvēka veselībai kaitīgas vielas kā kobalts, litijs, niķelis, svins un citas, kas, uzņemtas ar pārtiku vai ūdeni, ietekmē nervu sistēmas, sirds un asinsvadu sistēmas un citu svarīgu sistēmu darbību, kā arī var izraisīt virkni veselības traucējumu un saslimšanu. Turklāt viena pirkstiņbaterija spēj saindēt pat vienu kvadrātmetru augsnes. Varam tikai iedomāties, kas notiek ar vidi, ja tajā nonāk vairāki simti tonnu nepareizi apsaimniekotu bateriju. Tāpēc kopā ar partneriem jau otro gadu aicinām vērst uzmanību uz to, kur izmetam ikdienā izlietotās baterijas,” aicina “Latvijas Zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis.

Latvijas Zaļais punkts

Lai arī izlietoto bateriju šķirošanas vietas Latvijā ir plaši pieejamas ikvienam iedzīvotājam, ir svarīgi par tām periodiski atgādināt, kas ir galvenais informatīvās kampaņas “Toksiskais pirkstiņš” mērķis. Tostarp būtiski vērst uzmanību arī sabiedrības jaunajām paaudzēm, jo, kā liecina aptaujas dati**, vismazāk (57%) baterijas šķiro iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 24 gadiem, savukārt visvairāk (74%) vecumā no 35 – 44 gadiem.

Kafejnīcu tīkla “Ezītis miglā” valdes loceklis Lauris Streņģe stāsta, ka liela daļa ēdināšanas iestādes apmeklētāju ir gados jauna paaudze, tāpēc pat ēdienkarte var būt vērtīgs kanāls vides jautājumu aktualizēšanai tieši viņiem: “Mēs ikdienas darbā būtisku lomu vēršam vides aspektiem, tāpēc esam pagodināti būt par, savā ziņā, vēstnešiem, liekot aizdomāties sabiedrībai par riskiem uzturā nonākt bīstamām vielām, ko paši cilvēki vien rada. Pērn īstenotās kampaņas ietvaros izveidojām “Toksisko pirkstiņu” ēdienkarti, aicinot vismaz emocionāli aizdomāties, kā būtu, ja šķīvjos parādītos, piemēram, grafīta pasta. Šogad startējam citos formātos, kur viens no galvenajiem – iespēja kafejnīcās “Ezītis miglā” visā Latvijā nodot izlietotās baterijas, turklāt ne tikai mūsu apmeklētājiem, bet arī pašiem darbiniekiem.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kur nodot baterijas Latvijā?

Izlietotās baterijas ir jānodod speciālajos šķirošanas punktos, kas pieejami tirdzniecības vietās, kurās tiek tirgotas jaunas baterijas. Sadarbībā ar partneriem Latvijas Zaļais punkts izvietojis vairāk nekā 570 speciālās bateriju šķirošanas kastes. To atrašanās vietas pieejamas www.zalais.lv sadaļā “Kur šķirot?”. Tāpat baterijas un citus atkritumu veidus var nogādāt uz kādu no 70 Latvijas atkritumu šķirošanas laukumiem.

Speciālas bateriju šķirošanas kastes arvien aktīvāk tiek izvietotas arī dažādās publiskās un privātās vietās, piemēram izglītības iestādēs, birojos, daudzdzīvokļu namos un citviet. Par bateriju šķirošanas iespējām var vērsties arī pie sava atkritumu apsaimniekošanas operatora, kurš informēs par ērtākajām iespējām bateriju un citu atkritumu veidu šķirošanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Visa veida baterijas ir vieni no videi un cilvēkiem pašiem bīstamākajiem atkritumiem, tāpēc ir īpaši svarīgi, lai tās tiktu apsaimniekotas pareizi. Turklāt baterijas ir iespējams pārstrādāt jaunās izejvielās, tādējādi saudzējot pirmreizējos resursus un pasargājot dabas bagātības no straujas izsīkšanas.

Plašāka informācija par kampaņas “Tavs toksiskais pirkstiņš?” norisi, kā arī bateriju un citu atkritumu šķirošanu pieejama www.zalais.lv.

*Ziņojums par ražotāju atbildības sistēmas ietvaros apsaimniekoto elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu apjomu 2022. gadā – https://www.vvd.gov.lv/lv/media/10668/download?attachment.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

**Aptauju 2022.gada nogalē īstenoja “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar pētījumu kompāniju “SKDS”, , tiešajās intervijās aptaujājot 1000 respondentus visā Latvijā vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Par SIA “Latvijas Zaļo punkts”:

SIA „Latvijas Zaļais punkts” ir dibināts 2000.gada 11.janvārī un patlaban ir pieredzes bagātākā ražotāju atbildības organizācija Latvijā. “Latvijas Zaļais punkts” kopš darbības pirmsākumiem rūpējas par izlietotā iepakojuma apsaimniekošanu. Kopš 2006.gada “Latvijas Zaļais punkts” ir atbildīgs arī par nolietoto elektropreču un videi kaitīgo preču, savukārt no 2024.gada 1.janvāra – par tabakas izstrādājumu ar filtriem un filtru, ko lieto kopā ar tabakas izstrādājumiem apsaimniekošanu, bet no 2024.gada 1.jūlija – par tekstilizstrādājumu apsaimniekošanu.

Alise Zvaigzne, SIA “Latvijas Zaļais punkts”, sabiedrisko attiecību vadītāja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.

casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş